Szavazatszerző adományok

2007. 04. 29. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Néha az is válasz, ha nincs válasz az újságíró által feltett kérdésekre. Vagy az, hogy egy kérdéssorból mire felel a kérdezett és mit enged el a füle mellett. Az elmúlt héten a Magyar Nemzet sok munkaórát fordított az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány viselt dolgainak, vagyis a konzervbotránynak is nevezett ügy felderítésére, és az ebből levonható tanulságokat igyekezem most megfogalmazni.
A múlt hét elején elküldtünk öt kérdést a Nemzetbiztonsági Hivatalnak. Ezek a következők voltak: A) Gyarmati György főosztályvezető úr ügyében indult-e az elmúlt években a hivatalon belül vagyonosodási vizsgálat? Ha igen, mi volt az eredménye? Főosztályvezetői szinten ez kötelező-e, ha igen, milyen időközönként? B) Gyarmati György úr és az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány által 2005. október 1-jén másfél millió forinttal támogatott Gyarmati Pálné között van-e (és ha igen, milyen) rokonsági kapcsolat? C) Helytálló-e az az értesülésünk, hogy az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány tavaly szilveszteri fogadásán (amelyre a Sofitel szállodában került sor) meghívást kaptak az NBH vezetői és munkatársai? A vezetésből ki vett rész a fogadáson? D) Helytálló-e az Origó azon értesülése, hogy az NBH „rutinszerűen” megvizsgálta az alapítványt, mielőtt Gyarmati György engedélyt kapott a kurátori tisztség vállalására? Ha igen, akkor mi volt a vizsgálat eredménye? Az NBH tudott-e az alapító, Jakubinyi Roland Róbert előéletéről? E) Helytálló-e az az értesülésünk, hogy az NBH és dr. Simon Ibolya között ma is van érvényes megbízási szerződés, magyarán Simon Ibolya dolgozik-e az NBH-nak?
A polgári nemzetbiztonsági szolgálatok illetékesének válasza csütörtökön délután, a hét végi magazin lapzártája után érkezett meg, így ez nem kerülhetett be szombati riportunkba. A válasz azonban érdekes, jöjjön szó szerint: „A C) kérdésre vonatkozóan: Az NBH vezető munkatársai, elsősorban a főigazgató gyakran kapnak meghívást szervezetektől és alapítványoktól. Ha csak tehetik, ezeknek eleget is tesznek. Így történt az is, hogy az NBH főigazgatója jelen volt az Ön által említett fogadáson. A D) kérdésre vonatkozóan: Az Origó által említett és az Ön által idézett értesülés a rutinszerű vizsgálatról arra vonatkozik, hogy a Gyarmati György bejelentését elbíráló parancsnok az alapítvány jellegét vizsgálta, és miután megállapította, hogy ez kiemelten közhasznú, tudomásul vette a bejelentést. A pótlólag elküldött kérdés vonatkozásában [E) kérdés – a szerk.]: valóban van ilyen érvényes megbízásról szóló szerződés.
Akkor bontsuk ki a választ: az NBH elismerte, hogy Simon Ibolya, az Egymásért, Egy-Másért Alapítvány kurátora szerződéses viszonyban áll a hivatallal. A szerv egyik főosztályvezetője is tagja a kuratóriumnak, a főigazgató pedig ott volt az alapítvány szilveszteri fogadásán. Mindezek után el lehet hinni a titkosszolgálatokat felügyelő kancelláriaminiszter, Szilvásy György szavait, amely szerint az NBH és az alapítvány között nincs semmiféle összefüggés?
A luxusszállodában megtartott partinál álljunk meg egy pillanatra! Egy szilveszteri fogadás nem protokolláris esemény, nem egy kötelező pofavizit – az év utolsó napján általában a barátaival ünnepel az ember, nem fogad el a munkájával, tisztségével összefüggő meghívást. De ha mégis elfogadnánk a hivatal érvelését – jelesül, hogy sok meghívást kap a főosztályvezető civil szervezetektől és ezeket gyakran el is fogadja – akkor is jogos a kérdés: a nemzet biztonságáért felelős, közpénzből fenntartott hivatal első embere hogyhogy nem tudott a milliárdos csalás ügyében már javában folyó vizsgálatról? Egy méregdrága belvárosi ötcsillagos szállodában megszervezett évbúcsúztató ünnepségre készülni kell. A meghívó szerint a nőket nagyestélyiben, a férfiakat szmokingban várták. A Sofitel árait ismerve ez fejenként több tízezer forintba kerülhetett – van olyan ország, ahol egy huszonöt dolláros be nem jelentett ajándékba belebukhat a közalkalmazott, Németországban pedig azért kényszerült lemondásra egy miniszter, mert a hivatalos útjai után járó légitársasági bónuszpontokat magáncélra használta fel. Galambos Lajos főigazgató és neje – más NBH-s felső vezetők társaságában – jól szórakozott a barátai között az év egyik legjelentősebb buliján, és most azt magyarázzák el nekünk, hogy semmi közük nincs a vendéglátóikhoz.
Az is sokatmondó, hogy mely kérdéseinkre nem válaszolt az illetékes. Mi úgy tudjuk, a titkosszolgálatnál szemet szúrt a főosztályvezető hirtelen gyarapodása, és ezért elindult ellene egy vagyonosodási vizsgálat, amit később valamiért nem fejeztek be. Ez persze lehet rosszindulatú pletyka is, de akkor miért nem válaszoltak egyszerű nemmel a kérdésünkre? Érdekes Gyarmati Pálné támogatása is – az alapítvány honlapján fellelhető táblázatban a támogatás úgy szerepel, hogy szívműtétre adták a másfél millió forintot. A szívműtéteket finanszírozza a társadalombiztosítás, de nyilván vannak más költségek is, érthető hát, ha egy humanitárius szervezet ad a rászorulónak – csak az a fura, hogy a támogatott személye és az egyik kurátor között esetlegesen fennálló rokoni kapcsolatról sem az alapítványnál, sem az NBH-nál nem akarnak válaszolni.
Ha már a támogatásoknál tartunk, rendkívül érdekes az alapítvány által kiemelten támogatott határ menti kistelepülés, az alig nyolcszáz lelkes Barabás ügye, ahol karácsonykor minden egyes lakos kapott Földesi-Szabó Lászlótól ajándékot. A Blikk szerint a falu lakói tüntetni is készek jótevőjük szabadon engedéséért. „Olyan ünnepet varázsolt ide, ebbe a hátrányos helyzetű faluba, amilyen még sosem volt. Boldoggá tett mindenkit!” – mesélte a lapnak Daróczy Pál, Barabás polgármestere, aki azt elfeledte elmondani a bulvárlap újságírójának, hogy a tavalyi parlamenti választásokon Földesi-Szabó pártelnökkel együtt indult a Magyarok Egymásért Szövetsége megyei listáján. Azt már nem tudni, hogy a kezdetektől azért támogatta-e az alapítvány a települést és a megyét, mert számított a voksukra, vagy a támogatások után jutott eszükbe, hogy politikai értelemben is besöpörhetik a hálát, de mindenképpen voksvásárlásíze van dolognak. Egy kísérlet kicsiben az elszegényedett, hátrányos helyzetű térségben arról, hogy szavazópolgáronként hány ezer forint kell a győzelem megvásárlásához (a Magyarok Egymásért Szövetsége a megyei listán csak 767 voksot kapott, de Barabáson rájuk szavaztak a legtöbben).
Az alapítványt most nyolcezer-ötszáz tonna „élelmiszer-adomány”, vagyis prémium kategóriás konzerv eladása kapcsán vádolják csempészettel, valamint vám- és áfacsalással. Elképesztő mennyiség – Magyarországon eddig a történelem során egyszer volt hasonló mennyiségű humanitárius akció: tavaly több mint tízezer tonna élelmiszert osztott ki három segélyszervezet az EU intervenciós gabonakészlete egy részének feldolgozásával. Földesi-Szabó László alapítványának szemtelensége a legfelháborítóbb – nem elégedtek meg a kicsivel, mindjárt a lehető legtöbbet akarták elsinkófálni (az arányokra egy példa: az utóbbi évek egyik legjelentősebb nemzetközi humanitárius akciójában Németország hatezer tonna marhahúst adott az élelmiszerhiánnyal küszködő Észak-Koreának a szivacsosagysorvadás-járvány miatt elrendelt állományritkításból). Az ügy kabátlopásos hírbe hozza az évtizedek óta becsülettel dolgozó hazai magyar humanitárius szervezeteket, összeomlik a nehezen kiépített közbizalom – ezentúl az élelmiszer-adomány szó hallatán a társadalom egy részének a csempészet és áfacsalás juthat eszébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.