Sajtóhírekkel ellentétben a több mint hatezer hektáros termőfölddel rendelkező szendrői gazdaság privatizációját egyelőre csak felfüggesztették, azt nem nyilvánították érvénytelennek – tájékoztatta lapunkat Kocsis Péter, a Bábolna gazdaságainak eladásával megbízott Gordius Consulting Zrt. vezérigazgatója. Elmondása szerint a kerteskői gazdaságra négy pályázat érkezett, amelyek azonban nem feleltek meg a kiírásban támasztott feltételeknek. A Gordius a napokban újra kiírja a pályázatot, amelyre május végéig várják az ajánlattevőket. Egyébként csak az a pályázó lehet eredményes, aki mind a Bábolna Zrt. által az eszközvagyonra, mind a Nemzeti Földalapkezelő (NFA) által a földvagyonra kiírt tenderre érvényes ajánlatot nyújt be.
Kocsis elmondása szerint a szendrői gazdaság esetében a földek eladásáról dönteni hivatott NFA már felállította az érvényesnek minősített pályázatok sorrendjét. A gazdaság eszközeire beérkezett pályázatokról pedig a Bábolna Zrt. április huszadikai közgyűlésének kellett volna döntenie, de a megjelentek további információk beszerzését tartották szükségesnek, ezért a közgyűlést elhalasztották. A gazdasági törvény értelmében a közgyűlésnek harminc napon belül kell állást foglalnia. Ha a Bábolna közgyűlése az NFA-val együtt végül kiválasztaná a győztes pályázatot, még akkor sem érne véget az eljárás, mert a földtörvénynek megfelelően a döntést még ki kellene függeszteni az érintett önkormányzatoknál. Tehát úgy tűnik, a két gazdaság eladása akár az év végéig is elhúzódhat. Márpedig a kormány által tavaly elfogadott privatizációs terv szerint a Bábolna Zrt.-t csak a hozzátartozó gazdaságok eladása után lehet privatizálni.
Közben a Komárom-Esztergom Megyei Közgyűlés mezőgazdasági bizottsága csütörtökön azzal bízta meg a testület elnökét, hogy a földművelésügyi és vidékfejlesztési miniszternél kezdeményezze a Bábolna Zrt. privatizációjának ideiglenes felfüggesztését. A közgyűlés lényegében azt szeretné elérni, hogy a kormány privatizációs tervével ellentétben a Bábolna Zrt.-hez tartózó hatezer hektárnyi termőföldet ne haszonbérletbe értékesítsék – amivel a gazdasági társaságokat is versenyben tartanák –, hanem a térségben dolgozó családi gazdálkodókat, társas vállalkozásokat részesítsék előnyben. Az aggodalom nem véletlen, hiszen az agrárágazatban ma már közszájon forog az a vélekedés, hogy a Bábolna maradványai körül a tőkeerős nagy halak csatája várható. Az érdeklődők között a szocialista párthoz közelinek tartott milliárdos üzletember, Leisztinger Tamás mellett Csányi Sándornak, az OTP vezérigazgatójának a neve, illetve az IKR Zrt. is felmerült.

Magyar Péter visszalépése után közleményt adott ki a Női Sikernap szervezője