Munkahelyi stressz: jogszabállyal gátolnák

Tízből négy magyar munkavállaló túl megerőltetőnek, streszszesnek tartja munkáját, ami háromszorosra növeli a szív-, a koszorúér- és a daganatos betegségek esélyét. A munkahelyi stressz csökkentésére, kiszűrésére jogszabályjavaslattal állt elő a Munkástanácsok Országos Szövetsége.

Bákonyi Ádám
2007. 05. 02. 19:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tízből négy magyar dolgozó túl megerőltetőnek és stresszesnek tartja munkáját. Ez megfelel az uniós átlagnak. A felmérések szerint az EU munkavállalóinak jelentős hányada úgy látja, hogy állásának súlyos hátránya is van: a válaszadók 41 százaléka szerint munkája túl megerőltető és idegőrlő, 21 százalékuk úgy érzi, veszélyes és egészségtelen körülmények között dolgozik, 14 százalék pedig úgy véli, hogy munkája akadályozza a szakmai, családi és magánéleti egyensúlyának fenntartását. A munkahelyi stressz rövid távon gyomorfekélyt, magas vérnyomást vagy szorongásos depressziót okozhat, hosszabb távon pedig háromszorosára növeli a szív-, a koszorúér- és a daganatos megbetegedések kialakulását. Mindebben komoly rizikótényező lehet a feszült főnök-beosztott viszony, a kollégákkal való állandó versengés, az elismerés hiánya és a túl alacsonynak tartott fizetés is. A közös érdeket felismerve az európai szakszervezeti és munkáltatói szövetségek keretmegállapodás kialakítását kezdeményezték a probléma kezelésére. A stressz csökkentése, kiszűrése javítja a munkavégzés hatékonyságát, a dolgozók egészségi állapotát, ami gazdasági és társadalmi előnyt jelent. Mindez jó a kormányoknak is, hiszen így csökkenthetők például az egészségbiztosítási kiadások.
Bár a tagállamoknak nincs jogharmonizációs kötelezettségük a kérdésben, a Munkástanácsok Országos Szövetsége (MOSZ) elkészítette a munkahelyi stressz okainak és következményeinek feltárására, illetve csökkentésére vonatkozó javaslatát. Erről az Országos Érdekegyeztető Tanács szakbizottságában már megkezdődtek a tárgyalások, a keretmegállapodásnak októberre kell megszületnie. A MOSZ szerint a munkavédelmi törvényben, vagy önálló „stresszjogszabályban” kellene rögzíteni azokat a veszélyforrásokat, amelyek a munkavállalók egészségkárosodásához vezetnek. Emellett az egyes ágazatok, munkakörök speciális igényeihez igazodva kormányzati, minisztériumi rendeletekkel lehetne megelőzni, csökkenteni a munkahelyi stresszt. Az elképzelések között szerepelnek olyan jogilag nem kötelező megoldások is, mint ajánlás, iránymutatás és etikai kódex.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.