Veszélyben a föld

Felül kell vizsgálni uniós csatlakozási szerződésünk azon pontjait, amelyek a termőföldre vonatkoznak, a dokumentumban foglaltak ugyanis a magyar vidék jövőjét, az állam szuverenitását veszélyeztetik – állapította meg egy tegnapi konferencián Tanka Endre, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora. – Mivel a kormány vidékfejlesztési programjáról nem volt társadalmi egyeztetés, el kell érnünk, hogy a civil társadalom kidolgozza saját stratégiáját – szögezte le Ángyán József egyetemi tanár.

Dénes Zoltán
2007. 06. 15. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem történt meg az érdemi társadalmi egyeztetés a kormány által az uniónak benyújtott Új Magyarország vidékfejlesztési program megalkotásakor, pusztán a közösség elvárásának látszatra megfelelő propaganda zajlott, s a vidékiek a konkrét számokat nélkülöző brosúrát ismerhettek meg – világított rá Ángyán József fideszes országgyűlési képviselő, egyetemi tanár tegnap, a gödöllői Szent István Egyetemen megtartott konferencián. A politikus szerint amennyiben igaz lenne Gráf József földművelésügyi miniszter azon kijelentése, miszerint e program a legszélesebb körben élvezi a gazdatársadalom támogatását, úgy azt is el kellene hinnünk, hogy a 220 ezer hivatalosan bejegyzett gazdaság mintegy 80 százaléka önként lemondott a következő hétéves uniós költségvetési periódusban felhasználható mintegy 1400 milliárd forintnyi forrásról. Ez a helyzet többek között amiatt állt elő, mert úgy határozza meg az úgynevezett életképességi határt a program, hogy kizárja az uniós pénzek igénybevételéből a magyar termelők jó részét.
Ángyán József szerint az óriási uniós pénzügyi keret töredéke fordítható a vidékiek életének javítására. A politikus számokkal illusztrálva mutatott rá, hogy a források minimális mértéke jut a felemelkedést segítő tudás megszerzésére, az utánpótlás biztosítására és a gazdaság átörökítésére. Emellett megdöbbentőnek nevezte, hogy a közösség által egyik prioritásként kezelt környezetvédelemre és állatjóléti támogatásra a keret alig 0,9 százalékát szánják. Hozzátette: a hazai vidék megmaradásának alapja, ha összefog, és igyekszik rávenni kormányunkat arra, hogy a helyi közösségek érdekét képviselje.
A vidék megmaradását, az állam szuverén voltát fenyegeti a hazánk által az unióval aláírt csatlakozási szerződés termőföldre vonatkozó része – jelezte Tanka Endre, a Károli Gáspár Református Egyetem professzora, aki szerint ezért felül kell vizsgálni a dokumentumot. A szakember elmondta: miközben nálunk a neoliberálisok kizárólag tőkeképző tényezőként tekintenek a termőföldre, a globális piacon olyan folyamatok mennek végbe, amelyek az államokat arra ösztönzik, hogy a földre mint saját népük önrendelkezését biztosító jószágra gondoljanak. A legfőbb kérdés jelenleg az életben maradás, az etnikai túlélés lehetősége – vélte Tanka Endre. A professzor szerint vissza kell állítani az állam alkotmányos önrendelkezését a termőföld felett, ki kell zárni a globális agrártőke spekulációit, s ezzel meggátolni a külföldi monopóliumok térnyerését. Fel kell számolni a nagybirtokok meghatározó voltát, és ismét a kis- és középbirtokokra kell koncentrálni. A professzor szerint még középtávon sem valósulhat meg Európában a közösségi szolidaritás, hiszen a régiek megtartják különállásukat, miközben az újakat a felzárkózástól megfosztják.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.