Az időjárás kiszámíthatatlan és veszélyes a nyaralás alatt
A forróság különösen megnehezíti a pihenni vágyók dolgát, hiszen a tűző napsütés és a kiszáradt környezet miatt egyre több helyen lép életbe tűzgyújtási tilalom, illetve hőségriadó. A francia Corbières régióban például már evakuálásokra is szükség volt, miután egy lakókocsiban egy parázs több tűzfészket okozott. Több útszakaszt is lezártak, köztük az A61-es autópálya egy részét, és egy kempinget is ki kellett üríteni.
A hőkupla nemcsak a szárazföldi időjárásra van hatással: a Földközi-tenger is történelmi melegrekordokat dönt.
A Balear-szigetek és az Olaszországhoz tartozó Tirrén-tenger térségében a tengervíz hőmérséklete elérheti a 29 fokot, miközben a hosszú távú júniusi átlag 23 fok körül van. A tengerek rendkívüli felmelegedése nemcsak a fürdőzők számára jelent szokatlan hőérzetet, hanem fokozza a légköri nedvességet, ami a késő nyári és őszi időszakban súlyos viharokat és áradásokat okozhat.
Bár a hőség jelenleg főként Nyugat-Európát égeti, a meteorológiai modellek szerint a hőkupola a hét közepétől kelet felé is kiterjed.
A legforróbb légtömegek szerdától péntekig közép- és kelet-európai országokba is elérnek, érintve például a Balkán-félszigetet, Németország középső és keleti részét, valamint a Benelux államokat is. Magyarországon, Horvátországban és Szerbiában, a Kárpát-medence területén 38-40 fokos hőmérséklet sem kizárt.
Az időjárás tehát nemcsak kellemetlenné, de adott esetben veszélyessé is teheti az utazásokat.
A hosszú ideje tartó szárazság következtében jelentősen romlott a talaj vízháztartása is, így a mezőgazdasági területeken a hozamcsökkenés is várható. A kontinens nagy részén már az év első felében is kevesebb csapadék hullott a megszokottnál, így a hőhullám következtében a felső egy méternyi talajréteg rendkívül kiszáradt.