Őszig kapott haladékot a gazdasági és pénzügyi tárca az adócsomag részleteinek kidolgozására, ám a koalíciós megállapodásban rögzítettek az eddigi kormányzati ígéretekkel éppen ellentétesnek tűnnek. Gyurcsány Ferenc és Kóka János korábbi nyilatkozatai az általános adóterhelés csökkentéséről, különösen az élőmunkát terhelő adók mérsékléséről, valamint az adófizetők körének szélesítéséről és a versenyképesség javításáról szóltak, a lapunk által megkérdezett szakértők azonban egyelőre nem látják azokat az intézkedéseket, amelyek növelni tudnák az adófizetők körét.
A héten bejelentett személyi jövedelemadó-módosításokat illetően Vámosi Nagy Szabolcs, az Ernst&Young magyarországi adóigazgatója, az APEH korábbi elnökhelyettese tegnap úgy fogalmazott: az eddig megismert intézkedésekből nem látható, mitől bővülne az adófizetők köre, jóllehet ez tenné hosszú távon lehetővé az általános adóteher csökkentését. Vámosi szerint a koalíciós megállapodásból nem deríthető ki az sem, mikor és milyen intézkedés lép életbe. A szakértő arról is szólt: az adócentralizációnak a kormány szerint 2010-re 37 százalékra kell mérséklődnie, ennek azonban ellentmond az új adónem megjelenése, vagy például az, hogy a személyi jövedelemadó terhei a kedvezmények csökkentésével és az adójóváírás szabályainak változtatásával emelkedni fognak.
Suppan Gergely, a Takarékbank közgazdásza is úgy véli, az adórendszer alapvető problémáját a koalíciós megállapodás egyik pontja sem kezeli. Mint mondta, az élő- munkát terhelő magas adók visszafogják a foglalkoztatás növekedését, ez pedig a lehetségesnél lényegesen alacsonyabb növekedést eredményez. A megoldást a közgazdász szerint a munkát terhelő adók csökkentése jelentené, a foglalkoztatás növelése ugyanis be tudja indítani a gazdaság motorját, és szélesíteni tudja az adófizetők körét. Suppan rámutatott: az Eurostat legfrissebb adatai szerint 2005-ben Magyarországon ugyanakkora volt az általános adóterhelés, mint Hollandiában, az élőmunka után fizetendő adó szintje azonban nálunk átlagosan negyvenszázalékos, míg Hollandiában harmincszázalékos volt, azaz ott jóval kevesebb adót vont el az állam a munkabérek után. Kevésnek találta a koalíciós megállapodás adóintézkedéseit Zara László, a Magyar Adótanácsadók és Könyvviteli Szolgáltatók Országos Egyesületének elnöke is, aki az MTI-nek nyilatkozva úgy fogalmazott: 2008. január elsejétől toldozgatás-foltozgatás jellegű változtatások lesznek, hangulatjavító intézkedések, s nem látszik, hogy ezeket hogyan akarnák rendszerbe foglalni.
A személyi jövedelemadó várható változásait firtató kérdésünkre Kovács Tibor, az MSZP frakcióvezető-helyettese tegnap a Miniszterelnöki Hivatal illetékességét jelölte meg, ott azonban a Pénzügyminisztériumhoz (PM) irányítottak. Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca szóvivője tegnap érdeklődésünkre azt közölte: a PM-nek őszig kell kidolgoznia az adócsomag részleteit.
Az Eurostat legfrissebb adatai szerint az új uniós tagállamok közül Szlovéniában és Magyarországon a legmagasabbak az adóterhek, a munkára rakódó magyar terhek pedig lényegesen meghaladják az uniós átlagot.
Vezércikk a 7. oldalon
Brüsszel ezt nem látja, a migránsok miatt romlik a közbiztonság
