Az alkotmányvédő hivatal és az információs technika biztonságát ellenőrző szervezet a Der Spiegel hírmagazin értesülése szerint a kancellári hivatal, a külügyi, a gazdasági és a kutatásügyi tárca számítógépes rendszereiben bukkant rá a veszélyes vírusokra. A kínai nagykövetség minden bizonyítási alapot nélkülöző felelőtlen spekulációnak minősítette a hírt.
A hazai szakértők a trójai faló példájából levezetett trójai programról beszélnek, amely a számítógépes hálózat feltűnés nélküli átvilágítását szolgálja, tehát a kémkedés kategóriájába tartozik. Az interneten keresztül végrehajtott kísérletek, beférkőzni a német kormány bizalmas rendszerébe, az alkotmányvédő hivatal specialistái szerint a kínai néphadsereg és ezen keresztül Peking kormányköreinek az aktivitására vezethetők vissza. „A szövetségi köztársaság a kínai gazdasági kémkedés kiemelt felderítési célpontjának számít” – olvasható az alkotmányvédők egyik bizalmas jelentésében. A jelentős ipari vállalkozásokban gazdag tartomány, Baden-Württemberg biztonsági szakemberei rámutattak, hogy a gyanús kémkedési eseteknek a hatvan százaléka kínai eredetű. A láncfűrészek gyártásával foglalkozó Stihl cég magándetektíveket küldött Kínába, hogy ott igyekezzenek nyomára jutni a plagizáló konkurenciának.
A szövetségi belügyminisztérium szóvivője rámutatott, hogy a kormány számítógépes rendszere elleni támadások állandó problémát jelentenek, de – mind mondta – mindeddig sikertelenek maradtak. Angela Merkel azzal a szándékkal indult útnak, hogy Kínában folytatandó tárgyalásai során szóba hozza az emberi jogok kérdését is, miután szerinte a német–kínai kapcsolatok olyannyira szorosak, hogy elviselik az ellentétes témák megvitatását is. A berlini kormánynegyed számítógépes rendszere elleni akció további fejezettel gazdagítja a német küldöttség agendáját.
Ettől az egy hozzávalótól lesz igazán jó a csirkeraguleves
