Egyházi ügynökvihar előtt

Számos egyházi személyre nézve terhelő akta is van azok között a múlt rendszerbeli hálózati anyagok között, amelyek tavasszal kerültek az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába. Katolikus történészek dicséretes gyorsasággal maguk léptek elő Keresztes Szilárd megyés püspök és Konkoly István volt megyés főpásztor ügynökügyének feldolgozásával. Az igazi leleplezési „vihar” érkezése azonban ősszel valószínű, párhuzamosan a várható kormányellenes forrongásokkal…

Joó István
2007. 08. 26. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem a „klerikálisokat” ütni-vágni hivatott orgánumok valamelyikében, hanem a Miskol-ci Egyetem Egyháztörténeti Szemle című kiadványában tűnt fel nemrég két olyan szakmai elemzés, amely az előző rendszer egyházi kollaborációját tárja fel konkrét személyek vonatkozásában. A legnagyobb horderejű ezek közül kétségtelenül Szabó Csaba tanulmánya, már csak azért is, mert egy hivatalában lévő egyházi vezető, Keresztes Szilárd hajdúdorogi görög katolikus megyés püspök egykori hálózati tevékenységével foglalkozik. A működő megyés főpásztor a publikálás után a Magyar Kuríron keresztül adott ki szűkszavú közleményt, amelyben tudatta: július 19-én betöltötte 75. életévét, ezért felajánlotta a pápának a lemondását. Keresztes nem ismerte el hajdani titkosszolgálati tevékenységét, csak azt közölte még: levelében tájékoztatta a szentatyát „azokról az információkról, amelyek személyével kapcsolatban az utóbbi napokban kerültek nyilvánosságra”. A püspököt lapunk nem érte el, laptársunknak pedig korábban annyit mondott: hagyatkozzanak a Magyar Kurírban tett nyilatkozatára.
Szabó Csaba tanulmányából kiderül: Keresztes Szilárdnak mind munkadossziéja, mind 6-os kartonja fennmaradt. „Fokozatosan, hazafias alapon” történő beszervezését a III/III/1–a (egyházi elhárítással foglalkozó) alosztály végezte el 1967 októberében. Nem utal jel zsarolásra, annál több a karriermotiváció kihasználására. A harmincas évei elején járó főiskolai tanárnak feltehetőleg római ösztöndíjas tanulmányaiért kellett belépéssel fizetnie, bár mint a római Pápai Magyar Intézet (PMI) akkori hallgatója nem adta be könnyen a derekát. Első jelentéseiben még nem is felelt meg a várakozásoknak a „Nyíri” fedőnevű Keresztes. Később ez megváltozott, fontosnak ítélt jelentéseit rendre a III/I-es, vagyis a Hírszerzési Csoportfőnökségen rakták le. Minden olyan eseményről, személyről beszámolt, amelyek a Vatikánnal és annak keleti intézményeivel voltak kapcsolatosak, adott információkat a római magyar papi emigrációról és a római zarándokházról is. 1970-nél későbbi jelentései „Nyíri” fedőnéven nem találhatók. Ám más hálózati anyagokból Szabó szerint nyilvánvaló, hogy ’70 után is aktívan tartják, ügynökből titkos megbízottá (tmb) minősítik át, fedőneve „Keletire” változik. A kutató szól az 1975-ben püspökké szentelt, de a hajdúdorogi görög katolikus egyházmegye főpásztorává csak 1988-ban kinevezett Keresztes elődjéről, Timkó Imréről is, akit már 1955 óta tartott ügynökként a Belügyminisztérium titkosrendőrsége. A tanulmány részletesen taglalja, hogy a PMI vezetését akkoriban átvevő Keresztes Szilárd 1987-es hálózati feladata a szintén ügynökmúlttal rendelkező, bár tartóit lépten-nyomon kijátszani igyekvő Paskai László érsek római útjának nyomon követése volt. A tanulmány legelgondolkodtatóbb híradása, hogy Keresztest másfél hónappal a Magyar Köztársaság kikiáltása előtt, 1989. szeptember 5. után is aktív állományban tartották. Utolsó hálózati papírjának tanúsága szerint ekkor különösen fontos, titkos nyilvántartásba helyezték – „visszavonásig” –, miközben teljes anyagát titkossá minősítették.
Az Egyháztörténeti Szemle egy másik anyaga a korábbi szombathelyi megyés püspököt, Konkoly Istvánt mint „Mátrai” fedőnevű hálózati személyt mutatja be. A nyugalmazott püspök esete más, mert abban – legalábbis a kutató-szerző, Soós Viktor Attila láttatása szerint – az ÁVH-ra jellemző zsarolás, megaláztatás és megfélemlítés motívuma dominált már 1956 szilveszterétől kezdve, holott „Mátrai” ügynök csak 1959-ben „született”.
– Úgy hallottuk, a tanulmánya közzététele óta azt terjesztik önről, hogy a Hit Gyülekezete tagja, illetve kommunista bérenc – fordultunk a Keresztes-ügyet feltáró Szabó Csaba történészhez, a Magyar Országos Levéltár helyettes főigazgatójához. „Hitemet gyakorló római katolikus vagyok, párttag sosem voltam, egy fillért nem kaptam a cikkemért” – cáfolta a híreszteléseket a történész kutató. Hangsúlyozta, nem akart ártani sem Keresztes Szilárdnak, sem az egyháznak. Ám éppen az egyház érdekét szem előtt tartva érzi úgy: nem vezet jóra a hallgatás. – Úgy éreztem – vallotta meg Szabó –, nem térhetek ki a kihívás elől, nevezetesen, mint megfelelő felkészültséggel, ismerettel rendelkező történész, szakszerűen, kizárólag dokumentumokra hivatkozva és empátiával magam dolgozzam fel ezt az ügyet, mielőtt valakik robbantani próbálnak vele, csúsztatásokkal megtűzdelve.
A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia által létrehozott Lénárd Ödön Közhasznú Alapítvány elnöke, Várszegi Asztrik pannonhalmi főapát megkeresésünkkor előrebocsátotta: Szabó Csaba, bár tagja az alapítványnak, önálló kutatóként tárta fel a „Nyíri”, illetve „Keleti” fedőnévhez kapcsolódó dokumentumokat. A főapát-püspök megítélése szerint Szabó Csaba dolgozata korrekt, szakszerű, hiszen a tények vonalán, tárgyilagosan mutat be működés közben egy rendszert, illetve egy embert, amint adott esetben együttműködik. Ami a másfél éve működő Lénárd Ödön Alapítvány szerepét illeti, Várszegi felidézte: a testület azt a feladatot kapta a püspöki kartól, hogy az elmúlt fél évszázad egyháztörténetét fő vonalaiban feltárja, láthatóvá tegye a mozgatórugókat, okokat, amelyek az egyházat nagyon nehéz, sőt tragikus helyzetbe hozták. Az alapítvány ennek szellemében foglalkozik a hitvallók, helytállók, másfelől az üldözésben elvérzettek, a diktatúrát ilyen értelemben elszenvedettek világával, vagy éppen azokkal, akik pusztán karrierből vállalták a együttműködést. Megjegyezte az alapítványi elnök: arra nincs illetékessége az alapítványnak, hogy személyekkel megnevezetten is foglalkozzék.
Várszegi Asztrik hangsúlyozta, hogy új és sajátos helyzet alakult ki. Az Állambiztonsági Szolgálatok Történeti Levéltárába dömpingszerűen újabb III/III-as anyagok érkeztek tavasszal. A levéltár részben nagyon sok ma élő, aktív egyházi személy aktájával töltődött fel. Ezekhez az anyagokhoz bármelyik történész-kutató hozzáférhet, és tudomása szerint máris sok kutatójuk akad. Az egyház előtt a következő alternatíva áll: vagy passzívak maradnak a katolikus történészek, vagy pedig tárgyilagosan megpróbálnak elébe menni annak a folyamatnak, hogy az egyházi személyekre vonatkozó anyagok bemutatásával nem ők, hanem mások rukkolnak elő. Várszegi Asztrik végül rávilágított: abban, ahogyan a dokumentumokat adagolják, olyan politikai irányítottság tükröződik, amely az egyházak lejáratását célozza. Ezért gondolja úgy: még mindig nem késő, hogy az egyház szembenézzen a közelmúlttal, s adott esetben levonjon bizonyos következtetéseket.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.