Egyhetes városmisszióra készül a katolikus egyház

A Sziget Fesztiválnál is észrevehetőbb fővárosi eseménynek ígérkezik a Városmisszió Budapest 2007 elnevezésű, 120 helyszínre kiterjedő és 1500 programot magában foglaló rendezvénysorozat. Önmagában is kuriózum, hogy – szeptember 16. és 22. között – a legnagyobb hazai vallási közösség, a Magyar Katolikus Egyház kísérli meg a közvetlen kapcsolatfelvételt a nem hívő vagy éppen más vallású városlakó tömegekkel.

Joó István
2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ami az utcai vallási megnyilvánulásokat illeti, eddig főként libasorban totyogó harekrisnázókkal, traktátusaikkal térítgető jehovistákkal, amerikai import szabadegyházacskák mikrofonos üvöltő derviseivel találkozhatott a pesti nép. Legalábbis ha eltekintünk a katolikusok lelkiségi mozgalmainak köztéri akcióitól vagy éppen a reformátusok évenkénti, immár hagyománnyá vált zenei fesztiváljától. – Reményt és jövőt adok nektek – szól most Jeremiás próféta szavaival az Esztergom– budapesti Főegyházmegye invitálása a katolikus városmisszió programjaira.
A nagyszabású magyar fővárosbeli esemény egy öt éve tartó európai folyamat megkoronázása lesz. 2003-tól kezdve Bécs, Párizs, Lisszabon és Brüsszel volt a helyszíne hasonló tömegméretű katolikus tanúságtételeknek. A posztmodern kori városmisszió-sorozat elindítója az előző pápa, néhai II. János Pál volt a nagyvárosokbeli püspök társaival. A jelenség mintegy felelet arra, hogy az Európai Parlament szekuláris, a másság iránt felettébb alázatos többsége egy különös sztriptízszámot produkált: a keresztény gyökerek levetkezését és messze hajítását az unió jogalkotásában. A monstre városmissziók viszont azt tanúsítják: maguk az európai népek, köztük a metropolislakók még emlékeznek kereszténységükre. Lisszabonban például egymillióan vettek részt az ottani városmisszió záró körmenetén.
Hogy mi lesz a közelgő budapesti városmisszió hozadéka? A lapunknak nyilatkozó Erdő Péter bíboros, esztergom– budapesti érsek szerint először is az, hogy a plébániaközösségek rájöjjenek, küldetésük van. Ez a folyamat jól halad, mert az érintett plébániák 85 százaléka készül helyi programmal. Megnyitják templomaikat – jó néhányat egészen éjfélig –, de a környező köztereken is kínálnak érdekes programokat. Ehhez kapcsolódik a különleges hét másik remélt hozadéka: tudniillik hogy megtérőkkel gyarapszik a hívek serege. Akár olyanokkal is, akik – Erdő érsek szavaival – „eddig bármi rosszat elhittek egyházunkról, akár lelkipásztorainkról is, mivel még sosem lépték át templomaink küszöbét, és mert fogalmuk sem volt arról, milyen az életünk, mivel foglalkozunk”. Miközben az a nagyvárosi miliő határozta meg őket, ahol „nem a szépen megélt önazonosság gazdasága, hanem az arc nélküli szürkeség, az érdektelenség, a sodródó tömegmagatartás, az elmagányosodás hordozza a legnagyobb veszélyt”.
Nos, az ilyen erőtérnek folyamatosan kitett budapestieknek napok múlva rengeteg lehetősége lesz templomokon kívül (és belül) találkozni a Krisztus-hit katolikus megfogalmazásaival és az egyház életével, kultúrájával szeptember 16. és 22. között. Két központi helyszíne lesz az egyébként 120 helyszínű városmissziónak. Az egyik a Szent István-bazilika, ahol a Nemzetközi kongresszus az új evangelizációért című kongresszus eseményei zajlanak majd. A másik fő helyszínen, a West End bevásárlóközpont tetőterén pedig a mai kor „köznyelve” szerint, vagyis a könnyűzene eszközeivel folyik majd a kommunikáció. Soul-, gospelmuzsikától egészen a keresztény rapig terjed a fellépők műsora. Lesznek központilag szervezett missziós helyszínek is, ezek: a Blaha Lujza, a Moszkva, a Nyugati, a Városháza, a Vörösmarty, a Bakáts és a Liszt Ferenc tér.
De vajon nem remeg egy kicsit a térdük az egyszerű egyháztagoknak, akiknek olyan terepen kell helytállniuk, amelyen eddig inkább a szekták voltak járatosak? Kunszabó Zoltán terézvárosi diakónus, a budapesti városmisszió külső helyszíneinek fő koordinátora elismeri, hogy sokakban lehet egy kis elfogódottság, de hozzáteszi: nemcsak a megélt hit oldja ezt, hanem az a tudat is, hogy a városmissziók kezdeményezői között ott voltak Európa legtekintélyesebb főpásztorai a lisszaboni pátriárkától a magyar bíborosig. Fölvetésünkre, nem lehet könnyű a keskeny ösvényt megtalálni a hatásvadászat, a csalóka hitelességű happykereszténység, illetve a modern kommunikációs eszközök magától értetődő, ám ízléses használata között, Kunszabó úgy felelt: „Ha nem mutatkozunk, nem nyilatkozunk meg olykor ebben a formában, nem vagyunk észrevehetőek. Régen persze nem így vetődött fel az ige hirdetésének kérdése, csakhogy most a mediatizált tömegtársadalom korában élünk… De igyekszünk szem előtt tartani, hogy alapvetően a Jézusba vetett hit ereje találhat utat az Istent keresőkhöz.”
Azt pedig, hogy netán csak alkalmi nyitásról volna szó, Blanckenstein Miklós prelátus, az esztergomi szeminárium rektora, a budapesti városmisszió lelkipásztori koordinátora cáfolja meg: „Nem kampányban, egyhetes rendezvényben, hanem fenntartható pasztorációban gondolkozunk.”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.