A hazai kis- és középvállalkozások rövid távú pénzügyi helyzete az elvonások és a közvetlen költségek emelkedése miatt várhatóan romlani fog – állapítja meg az Ecostat Kormányzati Gazdaság- és Társadalomstratégiai Kutató Intézet tegnap közzétett jelentése. A magyar cégek kilátásairól készült felmérés szerint a szektor likviditási helyzetében egyelőre nem lehet javulásra számítani. Jelenleg a megkérdezettek 56 százaléka számít arra, hogy a következő fél évben pénzügyeiben sem javulás, sem pedig romlás nem következik be, a cégek negyede azonban a jelenlegi helyzethez képest romlással kalkulál. Az adó- és járulékemelések miatt valamennyi cég kiadásai megnőttek. Az ezzel járó finanszírozási gondokat a vállalatok többsége változatlanul hitelfelvétellel vagy a fejlesztések elhalasztásával próbálja enyhíteni.
A felmérés szerint tovább gyengült a kis- és középvállalatok beruházási kedve. Az Ecostat kutatói ezért úgy látják, idén arra kell felkészülni, hogy a szektor fejlesztései csökkenni fognak, és a termelő ágazatok teljesítménye is elmarad a kívánatostól. A vállalatok múlt hónapban mért beruházási hajlandósága 58,1 százalékos volt, így a fejlesztési kedv már egy éve mutat csökkenést. A beruházások elhalasztását a megkérdezett cégek a jövőt övező bizonytalansággal és az elégtelen belföldi kereslettel magyarázták. Értékesítési lehetőségeiket a hazai társaságok a júliusinál kedvezőtlenebbül látták, az exportpiacra termelő cégek háromnegyede azonban változatlan eladási feltételeket jósolt a következő fél évre.
Mindeközben felerősödtek az inflációs várakozások. Figyelemre méltó, hogy a magyar cégek augusztusi előrejelzései lényegesen eltérnek az elemzői és gazdaságkutatói várakozásoktól. Decemberre például a vállalkozások irreálisan magas, 7,3 százalékos éves pénzromlási ütemet jeleztek előre. A társaságok múlt hónapban nagyobb mértékű áremelési szándékot jeleztek, mint júliusban. Saját értékesítésű termékeik árát most átlagosan 6 százalékkal kívánják megemelni a megkérdezettek.
A magyar gazdaság jövőjét illetően erősen megosztottak a szektorok, a pesszimista vélekedések azonban még mindig 35 százalékos részt képviselnek. Augusztusban a társaságok 30 százaléka gondolta úgy, hogy a magyar gazdaság helyzete javulni fog a következő hat hónapban, míg a változatlansággal számolók aránya 35 százalékos volt.
Meglepő, de ennyien dolgoznak távmunkában
