Kész a lex Mol tervezete

Közzétette az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium a lex Molként emlegetett, a stratégiai vállalatok kiemelt védelmét biztosító törvénymódosítást. A törvény komoly korlátokat állít a hazai nyílt tőzsdei társaságokhoz felvásárlási szándékkal közeledő vállalatok elé.

Csécsi Béla
2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elkészült a közellátás biztonsága szempontjából kiemelkedő jelentőségű vállalkozásokat érintő egyes törvények módosításáról szóló törvénytervezet – közölte a Miniszterelnöki Hivatal pénteken. A stratégiainak számító hazai vállalatok védelmét szolgáló tervezet lényege az, hogy ha magyarországi székhelyű, nyilvánosan működő részvénytársaságban egy tulajdonos 25 vagy 33 százalékot meghaladó méretű tulajdonrésszel rendelkezik, befolyását csak a vételi ajánlatra vonatkozó szabályok alkalmazásával növelheti. Magyarul ki kell terítenie a lapjait, s közgyűlési felhatalmazással is rendelkeznie kell. A törvény megalkotására július közepén adott utasítást Gyurcsány Ferenc miniszterelnök, azt követően, hogy ellenséges felvásárlási kísérletnek minősítette az osztrák olajcég, az OMV lépéssorozatát, amelynek célja a magyar Molban lévő tulajdonának jelentős növelése s a társaság bekebelezése volt – nem véletlen, hogy a tervezet „lex Mol” néven él a köztudatban. Ha a törvényt az Országgyűlés elfogadja, eredeti terveinek végrehajtására az OMV-nek már matematikai esélye sem marad.
Az Igazságügyi és Rendészeti Minisztérium javaslata leszögezi, hogy a „célponttá vált társaság” igazgatótanácsa vagy felügyelőbizottsága a vételi szándék nyilvánosságra kerülése után már nem hozhat olyan döntést – például alaptőke-emelésről vagy sajátrészvény-vásárlásról –, amely a tulajdonszerzést megzavarná, ugyanakkor ha a cég a gazdasági társaságokról szóló törvénynek megfelelően összehívott közgyűlésen dönt a lépésekről, már nem sérti meg az említett alapszabályi tilalmat.
A stratégiai vállalatok védelme szinte az összes európai országban napirenden van. A német E.ON több mint egy éven át próbálta megszerezni a spanyol Endesa energiaipari óriás többségi tulajdonát, ám végül vereséget szenvedett, mert a céget stratégiai fontosságúnak tartó madridi kormány a német akciót ellenséges kivásárlásnak minősítette, és megakadályozta azt. 2007 áprilisában végül egy spanyol cég vásárolta meg az Endesát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.