Üzenet a kistelepüléseknek

Miközben több ezer pedagógusnak kell új munkahely után néznie, Hiller István oktatási miniszter sok száz milliárdos fejlesztésekkel kecsegtette az iskolakezdés kapcsán az országot. Sólyom László köztársasági elnök egy olyan intézményben nyitotta meg a tanévet, amelyet néhány éve még a bezárás fenyegetett, Lezsák Sándor, az Országgyűlés alelnöke pedig új iskolát avatott.

MN-összefoglaló
2007. 09. 02. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ezt az iskolát néhány évvel ezelőtt még a bezárás fenyegette. Ma viszont a környék körzeti iskolája, amely vonzza az iskolásokat máshonnan is, és átlagon felüli oktatást kínál – mondta Sólyom László az MTI tudósítása szerint a Nógrád megyei Cserhátsurányban, ahol megnyitotta a 2007/08-as tanévet. A köztársasági elnök a Tessedik Sámuel Körzeti Általános Iskola teljesítményéről elmondta, az intézményben nagyon jó a továbbtanulási arány, a felsőoktatásba 65 százaléknyi diák ment tovább. Mindeközben a tanulók egyharmada roma – jegyezte meg, majd így folytatta: míg nem messze országos botrány kellett ahhoz, hogy 30 cigány gyerek egyáltalán járhasson iskolába, itt nincsenek elkülönített osztályok, és a cigány gyerekek is minden évben nyújtanak valamilyen kiemelkedő teljesítményt akár a sportban, akár a továbbtanulásban. Azért jöttem, hogy elismerésemet fejezzem ki mindnyájuknak – mondta az államfő.
Hiller István (MSZP) oktatási miniszter továbbra is ígérget: 2007–13 között összesen mintegy 120 milliárd forint áll rendelkezésre az iskolák infrastruktúrájának megújítására. Pénteken viszont azt közölte: előzetes adatok szerint 8223 pedagógus kerül ki a munkaerőpiacra; az eddigi tapasztalatok szerint közülük 30 százaléknyian már a közszférában találtak vagy várhatóan rokon szakmában találnak állást. A miniszter megjegyezte, az előzetes adatok szerint így mintegy 6000 pedagógusnak kell új munkahelyet találnia.
Pokorni Zoltán, a Fidesz alelnöke azt tette szóvá, hogy a kormány mintegy 30 milliárd forintot vont el az idei tanévben az óvodáktól, iskoláktól; ez azt jelenti, hogy átlagosan 21 ezer forinttal csökkent minden iskolás, óvodás taníttatásának, nevelésének támogatása, illetve ez az összeg 12 ezer pedagógus éves fizetésének felel meg. A politikus emlékeztetett az Állami Számvevőszék jelentésére is, amely kimondja: az iskolabezárásokért a pénzkivonás a felelős.
Erdő Péter bíboros a katolikus iskolák országos tanévnyitóján a debreceni Svetits Gimnázium Szent Kereszt-kápolnájában így fogalmazott: „Különleges tanévet kezdünk, sok nehézség és probléma között élünk, ám mégis van okunk az örömre. Egyes egyházi intézményeink megújulása is az öröm jele, annak a jele, hogy az isteni gondviselés nem hagyott minket magunkra.” A Magyar Katolikus Püspöki Konferencia elnöke azt mondta, hogy „ez egyben felszólítás is, miszerint működjünk együtt a gondviseléssel, hiszen vannak még erőforrásaink. Hiába idősebb az ország népessége, mint néhány évtizeddel ezelőtt, hiába csökkent a magyarság összlétszáma, hiába küszködünk gyakran gazdasági gondokkal, vannak még tartalékaink. Szívünkben, önzetlenségünkben, öszszetartásunkban, ami összeköt katolikust a katolikussal, magyart a magyarral, embert az emberrel – ebben rejlenek a tartalékok.” A bíboros felszentelte a Szent József Katolikus Gimnáziumnak az önkormányzattól két éve visszakapott épületét, amelyben 244 diák kezdi meg az idei tanévet.
Demszky Gábor (SZDSZ), Budapest főpolgármestere az Észak-pesti Területi Integrált Szakképző Központban közölte, 19 szakképző intézmény összevonása következtében 221 nyugdíjaskorú és 59 aktív korú pedagógust bocsátottak el a fővárosban.
Bajnai Gordon önkormányzati és területfejlesztési miniszter tegnap Balatonfüreden, az új épületszárnnyal bővült Eötvös Loránd Általános Iskola tanévnyitó ünnepségén arra hívta fel a figyelmet, hogy nem tartható fenn a szegregáció, ezért keményen fellépnek ellene, s csak azok az iskolák juthatnak pénzforráshoz, amelyek mindenkit befogadnak, „bármilyen mélyről küldik is oda a gyermeket”.
A Zala megyei Várvölgyi iskolájába viszont felsősök már nem járhatnak: egy órával az ünnepség előtt lefújták pénteken a tanévnyitót. Az önkormányzat bejelentette: csak az alsósok maradhatnak helyben, mától a nagyobb gyerekeket iskolabusszal Gyenesdiásra szállítják. Az intézményből pedig 5-6 pedagógust küldenek el.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.