(Brüsszel)
Rendkívül érzékenyeknek mutatkozik mind Poul Nyrup Rasmussen, az Európai Szocialisták Pártjának elnöke, mind pedig Martin Schulz, az európai parlamenti szocialista frakció vezetője az emberi jogok legcsekélyebb vagy vélt megsértésére, ha azok jobboldali kormányok számlájára írhatók. Lapunk annak szeretett volna utánajárni, hogy mindez a szocialisták részéről valóban átérzett aggodalom, avagy csupán politikai játszma. Rasmussen sajtósától ezért azt kérdeztük, hogy vajon a pártelnök Budapesten Gyurcsány Ferenccel tartott megbeszélésén végre szóba hozza-e az egy évvel ezelőtti rendőri brutalitást, amelynek eredményeként egyebek között tizennégy ember szemét lőtték ki, és hogy a rendőri felmérést az európai szocialisták normái által elfogadhatónak tartják-e. Arra is kíváncsiak voltunk, vajon egy évvel azt követően, hogy Rasmussen sürgette Gyurcsányt, ne mondjon le, mert egy jobboldali kormánnyal szemben csak ő akadályozhatja meg a gazdagok további gazdagodását és a szegények szociális védelmezésének megkurtítását, a pártelnök felülvizsgálja-e kijelentését az azóta eltelt idő tapasztalatai, illetőleg a statisztikai adatok tükrében.
Martin Schulz frakcióvezető szóvivőjétől pedig azt tudakoltuk, hogy a frakcióvezető végre elítéli-e azon rendőri brutalitást, amelynek során Gyurcsány Ferenc rendőrsége egyebek között illegális viperák használatával koponyákat tört be és gumigolyóval lőtt az ’56-os megemlékezőkre.
A válasz sürgetésére lapunk több alkalommal beszélt mindkét sajtóssal, akik különböző technikai okokkal magyarázták a válaszadás késését, míg ki nem derült, hogy válasz egyik helyről sem érkezik.
Szájer József, a magyar néppárti delegáció vezetője a két szocialista vezető hallgatásával kapcsolatban elmondta, hogy azon nem csodálkozik, hiszen ő tavaly ilyenkor ugyancsak levélben tájékoztatta a budapesti rendőri brutalitásról mind Schulzot, mind pedig Rasmussent, de választ egyik esetben sem kapott.
Arra a kérdésre, hogy Brüsszelben megemlékeznek a tavaly őszi atrocitásokról, Szájer elmondta, az Európai Parlamentben október 16-án vetítik le Pesty Lászlónak a dokumentfilmjét angol feliratozással és az estén Kovács Ákos is énekelni fog. „Bizonyosan lesznek képek is”, felelte a néppárti európai parlamenti képviselő lapunk azon kérdésére, hogy bemutatnak-e fotókat a tavaly őszi rendőrbrutalitásról.
Újabb részletek derültek ki a debreceni halálos munkahelyi balesetről