Év közepén a nyerskávé világpiaci árának emelkedése miatt nagyjából 10 százalékkal drágul a kávé hazánkban – jelezték a legnagyobb hazai forgalmazók. A napokban a kávé világpiaci ára tíz és fél éves rekordot döntött meg, elsősorban a befektetési alapok spekulatív vásárlásai miatt. Ma már mind az arabica, mind a hazánkban legnépszerűbb alapanyagként számon tartott robusta kávé világpiaci ára jelentősen és tartósan növekszik. Éves szinten húsz százalékot drágult tavaly a robusta ára, decemberre 1907 dolláron állt. 2008 februárjában viszont már elérte a rekordnak számító 2453 dollárt.
Mivel a kávé végfelhasználói árának jelentős részét a nyerskávé ára teszi ki, a világpiaci fejlemények hatása begyűrűzik a magyar piacra is. A bolti árakat a nyersanyag árának és a forint pénzpiaci pozíciójának alakulása alapvetően befolyásolja. Ezért az év közepe felé az üzletekben is drágulással találkozhatunk – az év második felében megközelítőleg tíz százalékkal kell majd többet fizetni az élénkítő élvezetért.
A valódi pörkölt őrölt kávék átlagára Magyarországon 2005-ben 1216 forint volt kilónként, ami tavaly év végére 1459 forintra emelkedett. Ezzel együtt a kávé kiskereskedelmi forgalma a két szóban forgó időszak között mennyiségben másfél százalékkal csökkent – tudtuk meg a Nielsen piackutatótól. Értékben ugyanakkor hétszázalékos volt az emelkedés, így az éves kiskereskedelmi eladások manapság meghaladják a 44 milliárd forintot. Az éttermekben, kávézókban a kávé ára kevésbé függ a nyersanyag világpiaci árának alakulásától, itt inkább a vendéglátóhely rezsi- és munkaerőköltségei határozzák meg a tarifát. A Nielsen adataiból az is kiderül, hogy napjainkban a kávét is leginkább a szuper- és hipermarketekben vásárolják a fogyasztók, évről évre nő ugyanis a 400 négyzetméternél nagyobb boltok kávéeladási forgalma. Hazánkban 2007-ben mintegy 26,7 millió kilogramm kávé fogyott.
Dübörög a Kikelet. A Kikelet hadművelet fogyasztóvédelmi ellenőrzési akció első tíz napján a hatóságok mintegy 4900 ellenőrzést végeztek, s 1500 esetben szabtak ki bírságot 318 millió forint összegben – hangzott el a tegnapi kormányszóvivői sajtótájékoztatón. Szabálytalanságot az ellenőrzött munkáltatók 70 százalékánál, a piaci árusok 68 százalékánál, míg a szezonális édesipari és hústermékek (csokoládé, sonka) 58 százalékánál találtak. A következő hetekben górcső alá veszik az autó-, illetve a fémkereskedelem szereplőit is, de a tervek szerint ellenőrzik a banki szolgáltatásokat, az étrendkiegészítőket, a kozmetikumokat és kozmetikusokat, valamint a tetoválóműhelyeket.
Napi balfék: Magyar Péter újabb árulót talált!