Túlkínálatra és a megváltozott világpiaci helyzetre és hivatkozva szünteti meg a papírgyártást a Mondi Business Paper Hungary Zrt. Szolnokon, s a cég hamarosan el is adja a birtokában lévő üzemet. Ahogy azt a társaság igazgatóságának elnöke, Ferencz Gábor lapunknak elmondta: a Mondi-csoport az irodai kommunikációs papírok európai piacának telítettsége miatt kényszerül a lépésre. A jelenleg 265 dolgozót foglalkoztató szolnoki papírgyárat ezzel együtt el is adják, mára négy-öt potenciális külföldi vevővel folyik a tárgyalás. Ha nem sikerül a gyárat úgy értékesíteni, hogy az továbbra is papír előállításával foglalkozzon, a 265 dolgozóból 230-nak felmondanak április végén, akik átlagosan hathavi fizetésnek megfelelő végkielégítést kapnak majd. A Zrt. vezetője ugyanakkor hangsúlyozta: a tulajdonos azt szeretné, hogy továbbra is papírgyárként üzemeljen a szolnoki egység, és ne kelljen utcára tenni az alkalmazottakat. Szerinte erre van is esély, mert még tavaszszal gazdát cserél az üzem. A vevővel szemben ugyanakkor egyetlen kikötése van a mostani tulajdonosnak: irodakommunikációs papírokat nem állíthat elő a jövőben Szolnokon. Kérdésünkre, miszerint a gyár új gazdájának azt is feltételként szabták-e, hogy a jelenlegi dolgozókat továbbra is foglalkoztassák, az elnök úgy válaszolt: „nem, ez technikai kérdés”.
A megyei iparkamara és APEH regionális igazgatóságának Jász-Nagykun-Szolnok megye félszáz legjobb vállalkozását bemutató TOP 50 című 2006-os kiadványában a Mondi Business Paper Hungary Zrt. az évek óta verhetetlen Electrolux Lehel Kft. után a második helyen áll 35,7 milliárd forintos nettó árbevétele alapján. A cég exportértékesítése 2006-ban 25,3 milliárd, egy évvel korábban pedig 39,9 milliárd forintot tett ki. A gyár eladását viszont talán már előrevetítette az is, hogy míg a társaság 2005-ös nettó árbevétele 48,785 milliárd forint volt, addig 2006-ban 35,780 milliárdos – az előző évhez képest 73 százalékos – eredményt mutatott fel.
Ahogy azt a megyei lap írja, az egyik tekintélyes angol szaklapban már korábban megjelent a hír, miszerint a Mondi valóban termeléscsökkentésre szánja el magát, és a gyártósorok leállítását Európán belül Szolnokon kezdi meg. Az idézett cikk szerint a szolnoki papírgyár bezárása összefügg a Mondi azon döntésével, hogy a cégcsoport európai része finompapír-gyártási kapacitását a jelenlegi piaci versenyhelyzetnek megfelelően csökkenteni kényszerül. A társaság elnöke viszont a Magyar Nemzetnek cáfolta, hogy további karcsúsításra készülnének a Mondi részvényesei Európában.
A Johannesburgban és Londonban tőzsdére bejegyzett Mondi vállalatcsoport – korábban Neusiedler néven – a kilencvenes évek közepén vált ismertté Magyarországon, amikor a szolnoki és a dunaújvárosi papírgyárakat megvásárolta. Utóbbin egy hasonló ügylettel már 2006-ban túladott a társaság. A most eladásra ítélt szolnoki gyár nagy múltra tekint vissza: 1936-ban alapították Magyarország szívében, a Tisza partján, elsősorban csomagolópapírok gyártására. A gyár kezdetben öt papírgéppel rendelkezett és az ötvenes évek elejétől 1963-ig cellulózgyártással is foglalkozott. 2006-ban 125 ezer tonna famentes üzleti papírt készítettek itt.
Jász-Nagykun-Szolnok megye fővárosában, ahol már hónapok óta beszédtéma a papírgyár leállítása, az elmúlt két évben két jelentős, a város ipari arculatát meghatározó vállalkozás fejezte be működését. A 124 embernek munkát adó Henkel Magyarország Kft. 14 évi tevékenység után 2006 júniusában a konszernen belüli átszervezés miatt zárta be szolnoki mosóporgyártó üzemét. A Mátra Cukor Zrt. pedig tavaly novemberben jelentette be, hogy 93 éves múltra visszatekintő szolnoki gyárában leállítja a cukortermelést, amelyet az európai cukorpiac és a cukoripari szabályozás változásával indokolt.
Úgy tűnik, mostanában rájár a rúd a hazai papírgyárakra. Mint azt lapunk korábban megírta, nemrégiben a kínai konkurencia küldte padlóra a fűzfői gyárat üzemeltető Papírfeldolgozó Kft.-t. A vállalkozás ugyanis bejelentette: 103 dolgozója közül 97-et elbocsát fizetésképtelenség miatt. Mint ismeretes, a rendszerváltás után privatizálták az ágazatot összefogó Papíripari Vállalat üzemeit, amelyek közül sokat tőkeerős külföldi befektetők vásároltak meg, de a fűzfői gyár a csőd miatti leállásig önálló volt.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban