Eladó budapesti strandok

Nemcsak a látogatók, hanem a külföldi magántőke előtt is megnyitják az idén a budapesti strandokat. A fővárosi önkormányzat tulajdonában lévő Budapest Gyógyfürdői és Hévízei Zrt. tizenöt strandja közül a Rómait, a Dagályt és a Palatinust saját forrásból fejlesztik, a többire tulajdonosváltás vagy komoly átalakítás várhat.

2008. 03. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Átlag kilenc–tizenöt százalékos kihasználtsággal működnek nyaranta a budapesti strandok, évek óta jelentős veszteségt termelve a fővárosnak. Tavaly kétszázezerrel kevesebb vendéget fogadtak, mint 2006-ban, de még így is több mint egymillió budapesti látogatta az 1200–1500 forintos jegyárral működő strandokat. Az elmúlt tíz évben 2007-ben volt viszont a leggyérebb a forgalom, az idén ezért már nem kerülhető el, hogy a fővárosi közvagyonból magánkézbe kerüljön néhány értékes terület.
– A strandok évek óta csak a pénzt viszik a konyháról, valamennyi veszteségesen működik – mondta lapunknak a tizenöt strandot tulajdonló Budapest Gyógyfürdői és Hévízei (BGYH) Zrt. vezérigazgatója. Ferenci Tibor nemrég stratégiai elemzést kért a BGYH Zrt. fürdőiről, hogy megoldást találjanak a pénznyelő pancsolókra. Ebből kiderül: a változtatások nem halogathatók, mert a tulajdonosnak alaposan le kell faragnia a költségekből. A BGYH Zrt. tervei szerint eladná az újpesti uszodát, valamint a már tavaly is zárva tartott Pünkösdfürdőt, a Paskál strandfürdő tervezett átalakításában pedig japán építészek látnak fantáziát. A Csillaghegyi strand 13 hektáros területéből tizet értékesítenének magánbefektetőknek, majd ebből a pénzből újítanák fel a három hektáron maradt fürdőhelyet. Eladásra ítélik továbbá a Népfürdő utcai Dagály területének egy részét is, itt viszont látnak lehetőséget arra, hogy a szolgáltatásokat bővítsék, és így nyereségessé váljon a közkedvelt strand. A legnépszerűbb fővárosi idényfürdő a Palatinus és a Római-parti strand, a pancsolók hatvan százaléka látogat ide nyaranta. Éppen ezért ezeket a BGYH Zrt. nem is adja ki a kezéből, viszont felújításra mindkettőnek szüksége van. A Rómain például már az idén egy új játszótér várná a gyerekeseket, míg a Margitsziget természetvédelmi területén lévő Palatinus télen-nyáron látogatható lenne. Bár ez utóbbira egyelőre semmilyen forrás nincs, mert – mint azt megtudtuk – a fővárosi költségvetésből nem futja az idén a strandok megmentésére. Külföldi érdeklődők mindenesetre vannak: spanyol, török, német, lengyel befektetők elvileg látnak fantáziát a magyar főváros strandterületeiben.
– Ettől függetlenül a 2008-as szezonban valamennyi strand kinyit a Pünkösdfürdő kivételével, s ha az energiaárak nem emelkednek drasztikusan, a belépők sem drágulnak – tudatta Ferenci Tibor. Sőt az idén féláras napokkal, családi kedvezményekkel és rugalmasabb nyitva tartással próbálják enyhíteni a veszteségeket.

Csepeli ingatlankavalkád.
A BGYH Zrt. vezérigazgatója utalt arra: a Csepeli strand is befektetőre várna. – A XXI. kerületben kiemelt fejlesztésként egy többfunkciós turisztikai központ (élményfürdő, fedett uszoda, szálloda) építését tervezi a helyi önkormányzat, közvetlenül a zrt. tulajdonában lévő strand mellett – tudtuk meg Orosz Ferenc szocialista alpolgármestertől. A wellnessközpont a Kis-Duna-öböltől a strandig terjedő, jelenleg igencsak elhanyagolt önkormányzati tulajdonú területen valósulna meg tisztán magántőke felhasználásával. A megaprojekt becsült költsége bruttó 15-20 milliárd forint. Az alpolgármester kérdésünkre nem cáfolta, hogy a BGYH Zrt. szívesen szabadulna az évente százmilliós veszteséget termelő gyógyvizes fürdőhelytől, így az sem kizárt, hogy közösen adják majd magánkézbe a hatalmas területet. Ezzel együtt megtudtuk: a fejlesztés két éve elfogadott tervének megvalósulása tavaly leállt, mert a fürdőigazgatóság 2005-ben kettéosztotta a csepeli strand telkét, és annak használaton kívüli, északi részét pályázaton értékesítette. Amin az önkormányzat akkor nem indult, mert állítólag nem értesültek a Népszabadságban megjelent pályázati lehetőségről. Így – Orosz Ferenc szavai szerint – a BGYH végül magánkézbe passzolt át kéthektárnyi zöld területet. A vevő az izraeli tulajdonú Ibiza Kft., amely egy lakóparkot akart építeni a Duna-part kellős közepén, a helyiek nagy felháborodására. Az önkormányzati választásokkor az ügy a politika középpontjába került, így a szocialista vezetés végül egy nehezen átlátható ingatlan-ügyletről döntött: a csepeli Duna-part egy délebbre fekvő ingatlanát adták a strand melletti területért cserébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.