Várhatóan áprilisban vonják le utoljára a telefonszámlákból azt a bruttó ezer forint kedvezményt, amit 2004 óta a szociálisan rászorulóknak biztosítottak. Negyvenezer családot érint a szociálisan rászorulók telefonszámla-támogatásának megszűnése – hívta fel lapunk figyelmét a Fidesz fogyasztóvédelmi szakpolitikusa. Koszorús László hangsúlyozta: ezeknél a háztartásoknál éves szinten 12 ezer forintot von el a kormány.
A gazdasági tárca elképzelései szerint májustól ugyanis megszűnik a szociális telefontámogatás, annak ellenére, hogy a távközlési szolgáltatók öt évvel ezelőtt az országban 800 ezer ilyen tarifacsomagot tartottak számon. Ez a szám a szigorítások után visszaesett harmincezerre, s a támogatási keret 1,6 milliárd forintról kevesebb mint 200 millióra. Mivel a szigorú feltételek szerint a jóváírás csak akkor volt lehetséges, ha az érintett nevén szerepelt a telefon, a szociálisan hátrányos helyzetű emberek (a fogyatékossági támogatásban, magasabb összegű családi pótlékban, rendszeres szociális segélyben, időskorúak járadékában vagy alanyi jogon ápolási díjban részesültek) tízezrei nem élhettek a lehetőséggel – mondta a szakpolitikus. Ráadásul a túlzott utánajárással kapcsolatos aggályokat korábban a szolgáltatók is alátámasztották. Koszorús rávilágított: a rászorultak közül sokaknak nem érte meg a támogatásért folyamodni, mivel a szigorú feltételek túl sok utánajárást igényeltek, éppen azoknak, akik betegségük, szociális helyzetük vagy koruk miatt nem tudják szabadon intézni ügyeiket. Az érintett érdekvédelmi szervezetek már a juttatás bevezetésekor jelezték, hogy a fogyatékos emberek jelentős rétegei maradnak ki a támogatásból, ám ezt a program akkori gazdája, az informatikai minisztérium nem vette figyelembe.
Azzal a Fidesz is egyetért, hogy a rosszul sikerült támogatási rendszert újra kell szabályozni, ezzel együtt a mobilszolgáltatókra is ki kell terjeszteni, valamint enyhíteni kell az igénylés feltételeit. A kormány elképzelései ugyanakkor nem egyértelműek, mivel a gazdasági tárca korábban tárcaközi egyeztetéseket kezdeményezett a Szociális és Munkaügyi Minisztériummal (SZMM), mert szerintük nem nekik, hanem a szociális tárcának kellene kezelnie az ügyet. Az újraszabályozási terveket firtatva Koszorús László hamarosan kérdéssel fordul Kákosy Csaba gazdasági miniszterhez. Tegnap mi is megkerestük az SZMM-et, azonban lapzártáig nem érkezett meg a válasz a minisztériumból.
Csurka Istvánnak mindenben túl korán volt igaza - az író-politikusra emlékeztek a Terror Háza Múzeumban