Egy hete pénteken adták át Vácott a Naszály-Galga Térségi Integrált Szakképző Központ épületét, az ünnepségen megjelent Szűcs Lajos, a Pest Megyei Közgyűlés elnöke, valamint Bóth János, Vác MSZP-s polgármestere is. Az ünnepélyes átadás rendben lezajlott, de nem sokon múlt, hogy a rendezvény botrányba fulladjon. Alig pár órával a hivatalos ceremónia előtt ugyanis megjelent a helyszínen a beruházás egyik alvállalkozója, és leszerelt néhány nyílászárót az épületről. Varga József lapunknak elmondta, azért szánta rá magát erre a lépésre, mert a vállalkozó, akivel az asztalosmunkára szerződött, nem fizette ki az utolsó számláit. – Több mint hárommillió forinttal tartozik a cégünknek a Generál Mayer Kft., és egy olyan kis vállalkozásnak, mint a miénk, ez óriási pénz. Abban bíztam, hogy ha az átadóünnepség előtt leszerelem a nyílászárókat, akkor a botrányt elkerülendő, kifizetik, amivel tartoznak nekem. Nem így történt – panaszkodott Varga József, aki hozzátette: a „békés” egyezség helyett a Generál Mayer Kft. ügyvezetője többedmagával megjelent a házánál, és a nyílászárókat követelte, ő azonban nem adta át neki. Úgy tudja, emiatt feljelentést is tett ellene. Varga József azonban állítja, megtehette, hogy elhozza a nyílászáróit, mert a Generál Mayer Kft.-vel kötött szerződésben benne van: „A vállalkozó által gyártott termékek a számla kiegyenlítéséig a vállalkozó tulajdonát képezik.” – Az épületet múlt pénteken úgy adták át, hogy hiányzott a bejárati ajtó, de a rendezők ügyesen eltakarták a gondokat. A botrány elmaradt, mint ahogy a tartozás kiegyenlítése is – jegyezte meg Varga József, hozzátéve, nem akar senkinek sem kárt okozni, nem kíván a Generál Mayer Kft.-vel veszekedni. Mint mondta, békét szeretne és a pénzét, hogy a családja megmeneküljön a csődtől.
Nem Varga József és családi cége az egyetlen, amely bajba került a beruházás miatt. Korona Tibor, a Duomax 2000 Kft. résztulajdonosa állítja, nekik 6,3 millió forinttal tartozik a Generál Mayer Kft., sőt, mint megjegyezte, ennél az ő esetük bonyolultabb. – Amikor szóvá tettem a tartozást, a cég ügyvezetője többedmagával megjelent nálam, és „egyezséget” ajánlott. Azt mondta, fogadjak el 1,1 millió forintot, és felejtsük el egymást. Ebbe nem mentem bele. Ekkor megkeresték az üzlettársamat, Patkósi Zsoltot, aki rejtélyes körülmények között elfogadta az „egyezséget” – árulta el Korona Tibor, aki hozzátette, Patkósi az „egyezség” aláírása után feljelentést tett a rendőrségen, hogy erőszakkal vették rá a „megállapodás” aláírására. Korona Tibor elmondta, a feljelentés megtétele után üzlettársát megfenyegették, így Patkósi Zsolt jelenleg családjával együtt bujkál, attól fél, a rendőrség nem tudja megvédeni az életét. Korona és Patkósi jogi képviseletét Kovács Levente látja el. Az ügyvéd mind Patkósi Zsolt feljelentésével kapcsolatban, mind a pénz követelése miatt képviseli az érintetteket. Lapunknak megjegyezte, munkája során azt tapasztalta, magasabb körök is érintve lehetnek az ügyben.
Lapunk úgy tudja, a két vállalkozás mellett még mintegy fél tucat cég vár a pénzére, akad, aki 30 millió forintot követel a Generál Mayer Kft.-től.
A dolog érdekessége, hogy a beruházás fővállalkozója az ACIS Kft. volt, ez a cég bízta meg a Generál Mayer Kft.-t a munkával. Keresztes Gábor, az ACIS Kft. első embere lapunknak elmondta, ismert előtte, hogy a Generál Mayer Kft. több tíz millió forinttal tartozik az alvállalkozóinak.
– Mi a Naszály-Galga Térségi Integrált Szakképző Központ Kht.-val szerződtünk a beruházásra, s mi bíztuk meg a Generál Mayer Kft.-t a munka elvégzésével. Ez a cég pedig további alvállalkozókat bízott meg, akiknek most több tíz millió forinttal tartozik. Ehhez azonban semmi közünk, mi a szerződött összeget elutaltuk a Generál Mayer Kft.-nek – jegyezte meg Keresztes, hozzátéve, mellesleg a kht. nekik is tartozik, akad olyan számla, amit még be sem fogadtak. Az ACIS Kft. ügyvezetője azt is elárulta, hogy a Generál Mayer Kft. átadás nélkül levonult a munkaterületről. – Kiderült számunkra, hogy a cég úgy szállt be a munkába, hogy nem volt meg a fedezete a finanszírozásra. Akkor indult meg az építkezés, amikor engedményezéssel fizettünk az alvállalkozóknak. Vagyis először a Generál Mayer Kft.-nek utaltunk, s később, amikor nyilvánvalóvá váltak a cég finanszírozási problémái, akkor az ő engedélyükkel direktben az alvállalkozóknak fizettünk. A végén a Generál Mayer Kft. felé megvontuk a finanszírozást, mert nem akartunk túlfizetni, ekkor a társaság otthagyta az építkezést – fogalmazott Keresztes Gábor, hozzátéve, azt rebesgetik a városban, hogy a Generál Mayer Kft. közel áll a váci önkormányzathoz, de ezt nem tudja bizonyítani. Mint mondta, kezdetektől szívesen túladtak volna a Generál Mayer Kft.-n, de akkor már egy váltás nem fért
volna bele.
Szerettük volna megtudni a Generál Mayer Kft. álláspontját is, de Mayer Viktor ügyvezetőt lapzártáig nem sikerült elérnünk. Így nem tudtuk meg, mi az oka annak, hogy a társaság tízmilliókkal tartozik az alvállalkozóinak. Megtudtuk viszont, hogy a Generál Mayer Kft.-nek más beruházásoknál is támadtak fizetési problémái. Egy 2008. március 12-én keltezett ügyészségi határozat szerint Mayer Viktor ellen a váci rendőrkapitányságon csalás miatt nyomozás folyik. A dokumentum szerint a Generál Mayer Kft. más beruházásoknál, mintegy fél tucat esetben nem fizetett teljes egészében a munkáért, ezzel több mint 85 millió forint plusz áfa kárt okozva partnereinek.
Megkerestük az üggyel kapcsolatban Bóth Jánost, Vác szocialista polgármesterét is, aki úgy fogalmazott: az önkormányzatnak nem a Generál Mayer Kft.-vel van szerződése, a fővállalkozóval pedig a városnak semmi gondja nem volt. – Hogy a fő- és alvállalkozó között milyen probléma merül fel, ahhoz a testületnek semmi köze – tette hozzá. Arra a kérdésre, mely szerint hogyan adhatták át félig kész állapotban az épületet, azt felelte, erről nem tud. – Amikor ott jártam, nem tapasztaltam, hogy hiányos lenne az épület – mondta.
A Naszály-Galga TISZK Kht., melynek egyik tulajdonosa maga a város, mossa kezeit. Vogel István ügyvezető kijelentette: közbeszerzési eljáráson választották ki a fővállalkozót, ahhoz, hogy a nyertes ACIS Kft. milyen viszonyt ápol az alvállalkozóval, a kht.-nak nincs köze. Kékesi Tibor, a kht. másik ügyvezető igazgatója nem értett egyet azzal a megállapítással, hogy a TISZK adósa volna a fővállalkozónak. – Nem tartozunk az ACIS Kft.-nek, mert minden számláját kifizettük – szögezte le. Hozzátette: az alvállalkozók vitájáról hallott ugyan, de az ő torzsalkodásukba a kht. nem akar beleszólni.

Kánikula, majd erős lehűlés várható a napokban