Ma tárgyalja a kormány a hazai turizmus alapjait meghatározó törvény tervezetét, ami várhatóan tavasszal kerül a parlament elé. Az ágazatra vonatkozó joganyagot ez idáig nem sikerült egységesíteni: még a legalapvetőbb kérdések (például az, hogy melyek a turizmussal kapcsolatos állami feladatok, hogyan alakul az irányítás és a szervezetrendszer, vagy a turizmusban képződő források visszaforgatása) máig nincsenek rendezve. Ezeket is hivatott tisztázni a turizmustörvény.
Ahogy azt Kovács Miklós, az Önkormányzati és Területfejlesztési Minisztérium (ÖTM) turizmusért felelős szakállamtitkára a minap kifejtette: a cél az, hogy az állam amellett, hogy elismeri ennek az ágazatnak a jelentőségét, meghatározza azokat a feladatokat is, amiket hosszú távon vállal a szakma érdekében. Ez a törvény ezzel együtt akkor tölthetné be igazán a funkcióját, ha olyan irányba mozdítja el a hazai turizmus intézményrendszerét, hogy az nem központi, hanem inkább regionális feladatkör legyen – mondta a szakember.
A friss tervezetet a parlament idegenforgalmi szakbizottságának elnöke, Bánki Erik nem tudta lapunknak véleményezni, egész egyszerűen azért, mert – mint mondta – a tárca szeptember óta nem mutatta meg a bizottságnak az azóta többször módosított anyagot. A fideszes szakpolitikus hangsúlyozta: mivel a korábbi szövegben a legfontosabb ügyeket, így a finanszírozás és az irányítás kérdéseit nem rendezték, tárgyalásra alkalmatlannak tartják az elképzeléseket.
A szakmai szervezetek évek óta azt várják, hogy az ágazat végre nagyobb súlyt kapjon a gazdaságon belül. A pénzügyi forrásokat ugyanakkor a mostani tervezetben sem garantálják, csak azt, hogy az idegenforgalmi adót meghagyják az önkormányzatoknak. A nyilatkozatokból az derül ki: a szakértők nem látják, hogy a hosszú, küzdelmes csata után megszülető törvény biztos irányt adna a turizmusnak. Emiatt már most látszik: a tervezet módosítására a későbbiekben biztosan szükség lesz.
A következő három évre szóló bérmegállapodás is azt jelzi, hogy középtávon is javul a tervezhetőség a gazdaságban