A washingtoni székhelyű Freedom House most kiadott országjelentése szerint Magyarország demokráciateljesítménye az idén is fényesre sikerült: mind a politikai, mind a polgári jogok kategóriájában az 1-től 7-ig terjedő skálán a legjobbat, egyest kapott. Akár a 2006-os évre vonatkozó tavalyi jelentés, amelyik elfelejtett említést tenni arról, hogy Magyarországon az 1956-os forradalom 50. évfordulója alkalmából emberek szemét lőtte ki az azonosító jelet parancsra nem viselő rendőrség, és egy országgyűlési képviselőt is véresre vert.
Ezzel szemben a saját maga szerint független Freedom House 2002-es jelentése az Orbán-kormány 2001-es Magyarországán uralkodó polgárjogokat csak kettesre értékelte.
A Freedom House olyannyira független szervezet, hogy pénzügyi támogatása oroszlánrészét az amerikai kormánytól kapja, és igazgatótanácsának vezető amerikai kormányzati tisztségviselők is tagjai. Egyik tanácsadója pedig az a Charles Gati, aki a legvéresebb kommunista időkben a mai Népszabadság elődlapjánál, a Szabad Népnél dolgozott, és aki egyebek között Medgyessy Péter (D–209) amerikai útját is előkészítette. A Freedom House budapesti irodája ugyancsak tele van az évek óta neokonzervatív befolyás alatt álló szervezetnek pénzügyeihez hasonlóan szintén független munkatársaival, akik közös jellemzője, hogy történetesen mindegyik a budapesti Soros-egyetemen szerezte diplomáját.
A Freedom House a világ országaiban méri fel a szabadság és a polgári jogok helyzetét, beleértve a sajtószabadságot is. E felmérései és értékelései természetesen szintén függetlenek és tárgyilagosak. Így az csupán a sors fintorának és zavaró intermezzónak tekinthető, hogy a Gyurcsány-kormány ellenségeként szintén még nem emlegetett londoni Economist Intelligence Unit, e világszerte több tucat irodával és több mint 300 főállású elemzővel, majd kétszer ennyi külsős szakértővel dolgozó nemzetközi országelemző már tavalyi jelentésében megállapította, hogy hiányos demokráciában élünk.
Netán azért is, mert az Economist hetilap testvérintézménye hallott arról, hogy miként tüntették ki az ország irányítói a magatehetetlenül a földön fekvő emberek koponyáiba a kemény rendőrcsizmás rúgásokat irányító budapesti rendőrfőnököt, és miként működik előre megjósolható szelektivitással a magyar ügyészség, valamint miként jár el a justizmord sztahanovistájaként az elsőfokú magyar bíróságok nem kis része, amelyek statáriális sietséggel ítélték el hazug rendőri bemondásokra emberek tucatjait, akiknek most sorra ítélnek meg kártérítést, míg mentettek fel a legvadállatibb kegyetlenséggel eljáró rendőrtiszteket és közrendőröket.
A Fidesz az elmúlt idők atlantista buzgalmában – akárcsak a párthoz közel álló „think tank”, a Budapest Analysis – azzal hitegeti magát, hogy Washingtonnak most ő a kedvence. Téved. A lényeg például ez a jelentés, amelyben az amerikai kormány által kitartott szervezet kitűnő bizonyítványt állít ki arról a magyarországi demokráciáról, amelyről Orbán Viktor, a Fidesz elnöke kijelentette, hogy nem létezik.
A Freedom House Charles Gati washingtoni feltűnése óta nem kérdez meg olyanokat Magyarországon, akik elmondanák a washingtoni szervezet által érzékelt paradicsomi állapotoknak legalább néhány árnyoldalát.
Na és? – vonná meg vállát Horn Gyula, egy másik kifogástalan demokrata.
Esővel, széllel érkezik egy kellemetlen hidegfront