Birkózás a szabályokkal is

Munkatársunktól
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A pekingi olimpia birkózóküzdelmeinek első napja magyar résztvevő nélkül ment le, hiszen szegény Módos Péter a helyi mezőgazdasági egyetem sportcsarnokában felállított szőnyeg helyett otthon „küzdött”, s nem az 55 kilós ellenfelekkel, hanem egy rejtélyes vírussal, amely ráhúzódott a vállára. A vírus győzött, Módos nem utazott Kínába. A második napon viszont jött két Európa-bajnokunk, a 2006-ban Moszkvában nyertes Lőrincz Tamás (66) és az idén Tamperében diadalmaskodó Bácsi Péter (74). Ám a pechsorozat más formában, de megmaradt. Lőrincz például papíron nem kapott ki, egy győzelemmel és két vereséggel mégis csak nyolcadik lett. Minderről a sportág hihetetlen és átláthatatlan szabályai tehetnek. Elsőnek az örmény Armen Adikjant vita nélkül két menetben felülmúlta, majd jött a tavalyi bakui vb-2. francia Steve Guenot. Az első menet honfitársunké lett 2-0-ra, a második és a harmadik 1-1, tehát a technikai pontok alapján nyert a jobbik, azaz Lőrincz. Ám a regula mást mond, a fekete zacskóból kihúzott piros vagy kék gömb formájában érkező szerencse a rivális mellé állt, az akció nélküli meccsrészekben ő védekezett másodszorra, s ez számít. Guenot ment tovább, s meg sem állt az olimpiai bajnoki címig, a mi fiúnk pedig a vigaszágon küzdött tovább. De ez sem hozott vigaszt, hiszen kikapott a kubai Alain Miliantól, sosem hiszik el hogyan: két 1-1-es menetben, a sorsolásnak „köszönhetően”. S ha hozzátesszük, hogy az őt felülmúló, de utána megtorpanó karibit végül megelőzte, s nyolcadik lett (a technikai pontok összesítése alapján), akkor talán értik, hogy mi mit nem értünk.
Bácsi valamivel tisztább utat kapott. Előbb három menetben lemosta az amerikai Dantzlert (5-1, 2-2, 3-0, a döntetlent „vesztette el”), majd felülmúlta az örmény Dzsulfalakjant. Aztán jött egy igazi nagyágyú, Sydney 63 kilós arany-, Athén 74 kilós bronzérmese, a világ- és Európa-bajnok orosz Varteresz Szamurgasev. Itt egy 2-2 végre nekünk kedvezett, s az ellenfélnek annulálták egy akcióját, aztán viszont nincs mese, 4-0 ide. A grúz Manucsar Kvirkelija – a változatosság kedvéért vb- és Eb-első – következett, vele egy 1-1-re „elvesztett” menet, egy gyönyörű rebúrnak köszönhető 5-2, majd a feketeleves: tus. Ezzel nehéz lett volna vitatkozni, Kvirkelija klaszszikusan leszaltózta az FTC sportolóját, és két vállra fektette, a fináléban pedig a hazai szőnyeg előnyét vette el a kínai Csangtól, s lett olimpiai bajnok. Bácsi pedig fél perc híján bronzérmes. Az első felvonást 3-1-re elvesztette a 66 kilós bajnok, Steve Guenot bátyja, Christophe ellen, a másodikat viszont 4-0-lal hozta. A harmadikban is vezetett 2-1-re, amikor rászaladt egy lecsavarásra, s sirathatta dobogós álmait. Az elemzést Struhács György szövetségi kapitány egyszerűen oldotta meg: „Nem kellett volna semmit sem csinálnia, erre nekirohant a franciának, mint egy tulok.”
Egy tulok viszont nem szerez ötkarikás ötödik helyet a birkózószőnyegen. Persze nem azért, mert kevésbé érti a szabályokat. Pont ugyanannyira érti, mint az ember: semennyire.
(Utóirat: e sorok írója nyolc évet birkózott versenyszerűen, majd bíráskodott néhány esztendőt. Szereti a sportágat, s boldog lenne, ha a kívülállók is megszeretnék. Csak ilyen szabályokkal ez nehéz lesz.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.