Képtelenség életben maradni

Padlóra küldheti az önkormányzatokat, hogy az idén negyedszer is emelkedik majd a közületi gáz ára. Októbertől több mint tízszázalékos gázáremelés várható, míg jövő januártól ugyanennyivel kérhetnek többet a szolgáltatók. További teher a települések számára, hogy 2008. január 1-jétől szabaddá vált az árampiac, amely összességében mesz-sze az infláció fölötti villamosenergia-drágulást jelentett a településeknek. A kormányfő ugyan kompenzációt ígért, de ebből az önkormányzatok egy fillért sem láttak.

Vass-Gabay Dorka
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több mint tíz százalékkal is emelkedhet a nem lakossági gáz ára ősztől, legalábbis sajtóértesülések szerint a Magyar Energia Hivatal 11 százalékos gázáremelést javasol október elsejétől. Ez az idén már a negyedik gázáremelés lesz, hiszen január elsejétől 4,3, áprilistól 5,2, míg júliustól további 7,7 százalékkal emelkedett a nem lakossági gáz ára. A hivatal nem erősítette meg, de nem is cáfolta a sajtóértesüléseket, annyi azonban bizonyos, hogy októbertől még a szakértők legalább tízszázalékos gázáremelést várnak. Arról nem is beszélve, hogy 2009 elején a szektorban újabb két számjegyű áremelkedés várható.
A tőzsdén drágább
További pénzügyi terhet jelent az önkormányzatoknak, hogy 2008. január 1-jétől szabaddá vált az árampiac. A tőzsdei áron kínált energia ugyanis lényegesen drágább annál, mint amennyiért tavaly a települések még hozzájutottak a villamos energiához. Mint azt korábban megírtuk, az új rendszer szerint egy energiatőzsdéről vásárolják meg a kereskedő cégek az áramot, amit továbbértékesítenek például a települések számára. Az, hogy az önkormányzatok idén mennyivel fizetnek többet a villamos energiáért, mint tavaly, azt pontosan nem tudni, annyi azonban bizonyos, hogy az energia drágulásának mértéke körülbelül 15 és 40 százalék között mozog. Hab a tortán, hogy még december elején Gyurcsány Ferenc kormányfő kijelentette, költségvetési forrásból kompenzálják a települések energia-áremelkedések miatti többletkiadását. A dolog érdekessége, hogy erre vonatkozóan a költségvetési törvényben semmiféle utalás nem volt, így nem meglepő, hogy ebből a miniszterelnök által megígért támogatásból az önkormányzatok mind ez ideáig semmit nem láttak.
A benzin is számít
Kisebb mértékben ugyan, de szintén többletkiadást jelent az önkormányzatoknak a most már huzamosabb ideje 300 forinton vagy a fölött levő benzinár. Nem elég tehát, hogy az önkormányzatoknak évek óta egyre kevesebb központi támogatásból egyre több kötelező feladatot kell ellátniuk, a megemelkedett rezsikiadások tovább nehezítik a települések sokszor egyébként is kilátástalannak látszó helyzetét. Végső kétségbeesésüknek adtak hangot a kistérségi települések polgármesterei a sokadik, drasztikus áremelés miatt. Az amúgy is eladósodott falvak már képtelenek saját költségvetésükből finanszírozni a közüzemi díjakat, állami támogatásnak pedig csak a hírét hallották a miniszterelnöktől.
– Gyurcsány Ferencnek ki tudja, hányadik ígérete, hogy majd költségvetési forrásból kompenzálják a települések energia-áremelkedések miatti többletkiadását – mondta Mezőkovácsháza polgármestere, aki úgy véli, ennyi megszegett ígéret után ideje, hogy a miniszterelnök távozzon. Bakos István szerint az önkormányzatok elsüllyesztése a cél, hiszen ekkora arányú gázáremelés mellett képtelenség életben maradni. Nem segített a gondok enyhítésén a szabaddá vált árampiac sem. A független településvezető kifejtette: a magyar érdekeltségek nem tudnak érvényesülni a multinacionális cégekkel szemben, ezért szabad piac helyett szabad rablásról lehet csak beszélni. – A település 130 millió forintos költségvetési hiánnyal küzd, az önhiki-pályázatból nem részesül, a várható tízszázalékos gázáremelés már a közintézmények létét veszélyezteti – jegyezte meg Bakos István.
„Magunkra maradtunk”
Az önkormányzatok által üzemeltetett intézmények miatt aggódik Ráckeve polgármestere is, aki úgy látja: végleg magukra maradtak, a kormány részéről semmilyen segítségre nem számíthatnak. Dávid László kifejtette: a település adóbevétele mindössze 160-180 millió forint, ami épp elegendő az óvoda és a bölcsőde fenntartására. – Mivel Ráckeve kistérségi központ, a környező települések részére is mi biztosítjuk a rendőrséget, a tűzoltóságot, ezért az erre szánt anyagi forrást is Ráckevének kell előteremtenie, ami napról napra nehezebb – panaszolta a fideszes polgármester, aki kiemelte: míg minden állami beruházás az adófizetők pénzéből valósul meg (ha megvalósul), a települések sorra eladósodnak, hiszen bevételeik ezen részét nem tudják saját célra fordítani.
– Olyan mértékű a megszorítás, hogy az emberek inkább leszerelik a gázórákat – nyilatkozta Farkas László, Tiszabura polgármestere. Bár hátrányos helyzetű térségről van szó, Tiszaburát mégsem választották be az önhikis települések sorába, mondta a Fiatal Romák Országos Szövetségének (Firosz) képviselője, ezért kénytelen tízmillió forintos bevételből gazdálkodni.
– Ez természetesen képtelenség. Az energiapiac liberalizációja nem hozott javulást, így sem tudjuk kigazdálkodni a szükséges összeget. Az előző évi, kényszerből véghez vitt leépítések sem segítettek, hiszen egy újabb áremelés további leépítéseket vonna maga után, de az óvodákba, bölcsődékbe járó gyermekek létszámát mégsem korlátozhatjuk – fejtette ki a település vezetője, aki egyszerű hasonlattal élve úgy fogalmazott: – Tavaly levágtuk a két kezünket, idén majd a lábainkat is a kés alá tesszük.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.