Kétséges kérés

Jakubász Tamás
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyszer kérni fogunk magától valamit, Pelikán elvtárs – súgta sejtelmesen a gátőrnek Virág Árpád, a rettegett hatóság vezetője Bacsó Péter klasszikusában. Hasonló mondat hangozhatott el annak idején, amikor a tőke egyes képviselői vélhetőleg arról biztosították Gyurcsány Ferencet, hogy a trükkök százaival megnyert választás és az őszödi beszéd után sem hagyják magára. Beleegyeztek érdekeik átmeneti csorbításába – a vállalati különadó bevezetésébe – is. Úgy látszik, elérkezett a kérések előterjesztésének ideje. Kedden a hazánkban tevékenykedő négy multinacionális adótanácsadó cég szakemberei ismertették adócsomagjukat. Nem kevesebbet javasoltak, mint azt, hogy a kormány ezerötszázmilliárd forinttal csökkentse a vállalkozások közterheit, a kieső összeget pedig részben a lakosság adóinak ötszázmilliárdos emelésével, részben az állami kiadások csökkentésével teremtse elő.
Az indítvány készítői három százalékkal emelnék az általános forgalmi adót, a tételes egészségügyi hozzájárulás összegét a négyszeresére növelnék, s átalakítanák a személyi jövedelemadó rendszerét úgy, hogy adóköteles lenne a minimálbér. Emellett bevezetnék az ingatlanadót, ám ezt csak a magánszemélyek fizetnék. Az állami kiadások mérséklése pedig alighanem a szociális juttatások, a nyugdíjak megkurtításával vagy a közigazgatásban dolgozók létszámának további csökkentésével lenne megvalósítható. A másik oldalon megszűnne a vállalkozások különadója, tíz százalékkal mérséklődne a munkáltatók által fizetendő járulékok mértéke, és eltörölnék a helyi iparűzési adót.
Az első látásra brutális javaslattól a készítők azt várják, hogy már az elgondolások bevezetésének évében gyorsul hazánk gazdasági növekedése, bővül a foglalkoztatottság, jelentősen mérséklődik az infláció, és visszaszorul a feketegazdaság. A csomag bemutatásakor az is elhangzott: csak néhány évig fog fájni. Félő azonban, hogy a hozzávetőleg hárommillió adófizető egy része a közterhek emelkedése miatt az aranykor eljöveteléig nem bírná ki.
Az adótanácsadók javaslatának megvalósítása egyértelműen az üzleti élet szereplőinek kedvezne, és az is nyilvánvaló, hogy a vállalkozások terheinek mérséklése nélkül hazánk gazdasága nem áll talpra. A szakértők azonban egy fontos tényezővel nem számoltak: a közteherviselés átalakítása csakis egy alaposan kimunkált gazdaságpolitikai program részeként lehetne sikeres. Ám ilyet a balliberális kormányok az elmúlt hat évben nem készítettek, s Gyurcsány Ferencnek most kisebb gondja is nagyobb annál, hogy az ország felzárkózását lehetővé tevő intézkedéscsomag kidolgozásával töltse egyre fogyó idejét. A szocialistáknak és a jelenleg ellenzékben szavazatokat gyűjtögetni igyekvő szabad demokratáknak ugyanis csupán két évük van arra, hogy a következő országgyűlési választásokra kellő menynyiségű támogatót állítsanak maguk mellé. Közös tervük megvalósításához a liberálisok beindították rendkívül hatékony gyűlöletkelő kampánygépezetüket. A szocialisták mindehhez hathatós, ám dilettáns segítséget biztosítanak, miközben mind többet próbálnak kipréselni a lakosság azon kisebb részéből, amely az egész országot eltartja.
Törekvésük egyértelmű: minél több osztogatásra költhető pénzt összegyűjteni 2010-ig. Gyurcsány ugyanakkor nem hagyhatja figyelmen kívül a multik kérését, emiatt biztosak lehetünk abban, hogy ősszel az SZDSZ támogatásával valamelyest csökkentik a vállalkozások közterheit. Az összetákolt adószabályoknak biztosan lesznek vesztesei. Éppen ezért nézzünk bele alaposan pénztárcánkba, és tartsunk részletes seregszemlét az erszényben kuporgó forintok fölött, mert bármit is hoz a képlékeny jövő, az biztos, hogy a változás árát nekünk kell megfizetnünk.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.