Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese szerint az orosz egységeknek parancsuk sincs ilyen jellegű hadmozdulatokra. A hírt Eka Zguladze grúz belügyminiszter-helyettes is megerősítette, és elmondta, hogy az orosz katonák elhagyták a Dél-Oszétiához közel lévő Gorit, és nem nyomulnak Tbiliszi felé. Független forrás sem tudta megerősíteni a grúzok állításait. Egy amerikai televízió, az APTV munkatársai ugyanakkor tegnap reggel még láttak néhány orosz harckocsit Goriban egy katonai bázis közelében.
Az orosz csapatok mindaddig nem hagyják el Grúziát, amíg a grúz katonák vissza nem térnek laktanyáikba – jelentette ki tegnap Moszkvában az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov a csapatkivonással kapcsolatban elmondta, hogy az orosz csapatok csak azután térnek vissza Oroszország területére, miután a grúz katonákat visszahívták laktanyáikba. A orosz külügyminiszter szerint azonban a Dél-Oszétiában állomásozó orosz békefenntartók továbbra is a térségben maradnak. Moszkva emellett ahhoz is ragaszkodik, hogy nemzetközi szinten vizsgálják felül a szakadár Dél-Oszétia és Abházia státusát. Az orosz külügyminisztérium bejelentette: békefenntartóik nem távoznak Abháziából.
Az Európai Unió kész szerepet vállalni a grúziai békefenntartásban, akár a helyszínen is – derült ki az EU-tagországok külügyminisztereinek brüsszeli rendkívüli találkozóján. Azt is leszögezték, hogy az EU más nemzetközi szervezetekkel együttműködve kíván bekapcsolódni a rendezésbe, ezért támogatták a javaslatot, ám a segítséget több tagállam is egy ENSZ-határozathoz kötné. Göncz Kinga magyar külügyminiszter az EU-tagországok külügyminisztereinek brüsszeli rendkívüli találkozóját követően elmondta: újfajta nemzetközi jelenlétre van szükség a grúziai válság érintette térségben, olyanra, amelyben az ENSZ, az EBESZ és az EU is benne van.
Közben kiderült, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter júliusi tbiliszi látogatása során azt javasolta a grúz elnöknek, hogy kerülje el a konfliktust Moszkvával. A The New York Times cikkében név nélkül nyilatkozó, amerikai illetékes, aki Rice kíséretének tagja volt, elmondta: a külügyminiszter egy július 9-i magánvacsorán figyelmeztette a grúz államfőt.
Meglepő, de ennyien dolgoznak távmunkában
