Még Grúziában vannak az oroszok

A Nicolas Sarkozy francia elnök közreműködésével tegnap éjjel kialkudott tűzszünet megsértésével vádolta Oroszországot Mihail Szaakasvili grúz államfő, aki az amerikai CCN hírtelevíziónak elmondta: az orosz csapatok a grúz főváros felé tartanak, és megpróbálnak gyűrűt vonni köré. Az orosz hadsereg vezérkara ugyanakkor cáfolta, hogy csapataik Tbiliszit fenyegetnék.

Hírösszefoglaló
2008. 08. 23. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Anatolij Nogovicin, az orosz vezérkari főnök helyettese szerint az orosz egységeknek parancsuk sincs ilyen jellegű hadmozdulatokra. A hírt Eka Zguladze grúz belügyminiszter-helyettes is megerősítette, és elmondta, hogy az orosz katonák elhagyták a Dél-Oszétiához közel lévő Gorit, és nem nyomulnak Tbiliszi felé. Független forrás sem tudta megerősíteni a grúzok állításait. Egy amerikai televízió, az APTV munkatársai ugyanakkor tegnap reggel még láttak néhány orosz harckocsit Goriban egy katonai bázis közelében.
Az orosz csapatok mindaddig nem hagyják el Grúziát, amíg a grúz katonák vissza nem térnek laktanyáikba – jelentette ki tegnap Moszkvában az orosz külügyminiszter. Szergej Lavrov a csapatkivonással kapcsolatban elmondta, hogy az orosz csapatok csak azután térnek vissza Oroszország területére, miután a grúz katonákat visszahívták laktanyáikba. A orosz külügyminiszter szerint azonban a Dél-Oszétiában állomásozó orosz békefenntartók továbbra is a térségben maradnak. Moszkva emellett ahhoz is ragaszkodik, hogy nemzetközi szinten vizsgálják felül a szakadár Dél-Oszétia és Abházia státusát. Az orosz külügyminisztérium bejelentette: békefenntartóik nem távoznak Abháziából.
Az Európai Unió kész szerepet vállalni a grúziai békefenntartásban, akár a helyszínen is – derült ki az EU-tagországok külügyminisztereinek brüsszeli rendkívüli találkozóján. Azt is leszögezték, hogy az EU más nemzetközi szervezetekkel együttműködve kíván bekapcsolódni a rendezésbe, ezért támogatták a javaslatot, ám a segítséget több tagállam is egy ENSZ-határozathoz kötné. Göncz Kinga magyar külügyminiszter az EU-tagországok külügyminisztereinek brüsszeli rendkívüli találkozóját követően elmondta: újfajta nemzetközi jelenlétre van szükség a grúziai válság érintette térségben, olyanra, amelyben az ENSZ, az EBESZ és az EU is benne van.
Közben kiderült, hogy Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter júliusi tbiliszi látogatása során azt javasolta a grúz elnöknek, hogy kerülje el a konfliktust Moszkvával. A The New York Times cikkében név nélkül nyilatkozó, amerikai illetékes, aki Rice kíséretének tagja volt, elmondta: a külügyminiszter egy július 9-i magánvacsorán figyelmeztette a grúz államfőt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.