Tavaly volt közel kétezer program az idei hatszázzal szemben – mondta el a fesztivál zárásakor Márta István völgyigazgató. A múlt évben 197 millió forintos költségvetés állt a szervezők rendelkezésére a mostani hatvanmillióval szemben. Akkor több mint negyedmillió látogató volt, 2008-ban mintegy ötvenezren keresték fel a programokat. Az igazgató ezt nem tartja rossz aránynak. – Ugyanakkor hiányoztak azok a szellemi műhelyek, amelyeket korábban tömegesen kerestek fel a vendégek. A családiasabb légkör miatt viszont nem jöttek el az alkoholban utazók – értékelt Márta.
Köztudott: a völgyben fekvő községek mind forráshiányosak, nem várható el tőlük, hogy támogassák a fesztivált. Kapolcson megszűnt a posta, ősztől iskola sem lesz. A helyi lakosok szűkös megélhetését kiegészíti a vendégjárás.
Az igazgató kiemelte, mennyire sokat jelentett nemcsak neki, hanem az egész fesztiválnak, hogy voltak művészek, akik idén a zsíros kenyérből és az útiköltségből álló szerény gázsi ellenére is vállalták a fellépést. gyakorlatilag ingyen állt tehát a közönség elé az Amadinda Ütőegyüttes, a Budapest Ragtime Band, a Mendelson Kamaraegyüttes, a Liszt Ferenc Kórus, a Mandel Kvartett, Palya Bea, Eperjes Károly, Jordán Tamás, Hobó (Földes László), Másik János. Kiemelte Galkó Balázs Hrabal-estjeit is. Sokan látogattak el Taliándörögdön az Ősök Háza programjaira, kiállításaira, ahol Szőke András volt a tárlatvezető. A nagyvázsonyi pék 40 kiló kenyeret sütött naponta ingyen, egy kapolcsi gazdasszony pedig 25 kilónyi zsírt ajánlott fel. Sajnálatosnak nevezte, hogy sokan a napijegy megvásárlása nélkül vettek részt a fesztivál eseményein, de kevés emberük volt a „lógósok” kiszűrésére. Szomorú az is, hogy idén nem tudott fellépni Pulán a Bárka Színház, nem voltak világzenei programok Öcsön, rockkoncertek Monostorapátiban és zenés-színházas esték Taliándörögdön.
Márta István korábbi, lapunknak adott interjújában elmondta, 2009-ben egy hónapos Művészetek Völgyét szerveznek. Most, némileg módosítva álláspontját, hozzátette: ha nem is lesz négyhetes program, de a Völgyfesztivál létrejöttének huszadik évfordulóját mindenképpen méltó módon, kiemelkedő programokkal szeretnék megünnepelni. A jubileumra talán elkészül egy dokumentumfilm és egy könyv is arról, mit jelent a résztvevőknek és a helyieknek a „kapolcsozás”.
Ettől az egy hozzávalótól lesz igazán jó a csirkeraguleves
