A NATO vár a keleti bővítéssel

A NATO külügyminisztereinek brüsszeli csúcstalálkozóján tegnap elutasították Grúzia és Ukrajna Tagsági Akciótervbe (MAP) való belépését. Az Európai Unió az Egyesült Államok ellenérzése ellenére is újraindítja partnerségi megbeszéléseit Oroszországgal.

2008. 12. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Grúz vizsgálat. Az Európai Unió hivatalos missziót hozott létre azzal a feladattal, hogy megvizsgálja az augusztusi orosz–grúz konfliktus okait. Vezetője a svájci Heidi Tagliavini asszony lesz, aki 2002 és 2006 között az ENSZ grúziai különképviselője volt. A tagországok tegnap Brüsszelben tárgyaló pénzügyminiszterein keresztül szabad utat adtak a missziónak, amelyet az uniós nagykövetek már jóváhagytak. Tagliavininek mintegy tíz munkatársat kell választania, akik között ismert jogászok, történészek, katonai és emberjogi szakemberek lesznek. A misszió célja a grúziai konfliktus eredetének és lefolyásának megvizsgálása lesz. Az erről készült dokumentum szerint a vizsgálat földrajzi és időbeli kiterjedése megfelelően nagy lesz ahhoz, hogy meghatározzák a lehetséges okok együttesét. A misszió számít Oroszország támogatására is abban, hogy Abháziában és Dél-Oszétiában is vizsgálódhasson. (L. I.)

Keleti partnerség. Lengyelország súlyának növekedését hozhatja az Európai Unió szomszédsági politikáját erősítő, Keleti partnerség nevű program, amelyet ma mutat be az Európai Bizottság. A Varsó és Stockholm által még a nyár elején felvetett elképzelés a keleti politika erősítéséről, e térség felzárkóztatásáról szól. Egyfajta válasz Nicolas Sarkozy mediterrán uniós projektjére, de jól mutatja a keleti régió közelítését prioritásként kezelő Lengyelország uniós külpolitikán belüli törekvéseit is. Az együttműködés a mediterrán unió mintájára, kormányközi szinten működne, és mintául szolgálhat a Nyugat-Balkán országainál alkalmazott uniós politika, így például a regionális szabadkereskedelmi övezet létrehozása is. Az unió országai mellett az együttműködésbe Ukrajna, Moldova, Grúzia, Örményország, Azerbajdzsán, illetve egyelőre „szakértői szinten” Fehéroroszország kap meghívást. Az informális együttműködésben részt vevő országok vezetői évente kétszer tárgyalnak olyan témákról, mint a vízummentes utazás, az agrártermékek szabad kereskedelme vagy a stratégiai és partnerségi megállapodások kidolgozása. A tervek közt szerepelnek kétoldalú diákcsereprogramok, valamint környezetvédelmi és energetikai projektek megvalósítása is. A finanszírozást a közösségi költségvetés szomszédságpolitikára fordítandó kiadásaiból fedeznék. Varsó számíthat Franciaország támogatására, mert mint a minap a cseh elnökség prioritásai kapcsán napvilágra került alku is mutatja, Sarkozy egyfajta csereügylet részeként e gesztussal biztosítaná régiónk tagállamainak támogatását a Párizs számára kiemelkedő fontosságú mediterrán unió megvalósításához. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.