Brüsszeli aggodalom a gázai palesztinokért

Louis Michel volt belga külügyminiszter, a fejlesztési és humanitárius segítségnyújtásért felelős EU-biztos aggodalmát fejezte ki a Gázai övezet egyre rosszabb humanitárius helyzete miatt, amelyet a térség átkelőhelyeinek folyamatos lezártsága okoz.

2008. 12. 11. 8:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Michel szerint az egyetlen, november 4. óta pusztán négy napig nyitva tartó átkelőhelyen csupán korlátozott humanitárius élelmiszer-szállítmányokat engedtek át az izraeli erők. „Ismételten elítéltem az izraeli polgárokat célzó rakétatámadásokat, és ma is megismétlem ugyanezt, de a Gázai övezet átkelőhelyeinek tartós lezárása kollektív büntetést jelent a palesztin polgárok ellen, és ez a nemzetközi humanitárius törvények megsértése” – mondta a volt miniszter. A biztos felhívta Izraelt, hogy tartsa tiszteletben az emberbaráti szervezetek semlegességét, elfogulatlanságát és függetlenségét, valamint biztosítson szabad és biztos bejárást a sebezhető palesztin lakosság számára, mind a Gázai övezetben, mind Ciszjordániában. Az EU az ENSZ-nél hasonlóan szintén már többször tiltakozott minden eredmény nélkül a megszállt vagy elzárt palesztin területeken élők sorsának javításáért. Még szeptemberben az Európai Parlament felhívta Izraelt a nemzetközi normák teljes mértékű tiszteletben tartására. Szeptemberben pedig egy nagy többséggel elfogadott jelentésében ráirányította a figyelmet arra, hogy Izraelben több mint 11 ezer palesztint, köztük több száz nőt és gyermeket tartanak fogva izraeli börtönökben és büntetőintézetekben, ezentúl „a megszállt palesztin területekre vonatkozó izraeli katonai rendeletek alapján a palesztin gyermekeket 16 éves koruktól felnőttnek tekintik, és gyakran nem megfelelő körülmények között tartják fogva.”
Az idén az Európai Bizottság összesen 73,2 millió euró értékben nyújtott humanitárius segítséget a palesztinokat. Az EU pedig 2000 óta 415 millió euró összegben nyújtott humanitárius segélyt a megszállt palesztin területeken élők számára. Az Egyesült Államok évente mintegy hárommilliárd közvetett és további hárommilliárd dollár további közvetlen segélyben részesíti a palesztin területeket megszálló államot.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.