Economist.com
A neoliberális, vezető globális brit hetilap heti összefoglaló statisztikai adatai szerint az elmúlt negyedévben az előzőhöz képest éves arányban a magyar gazdaság 0,4 százalékkal szűkült, míg Csehország GDP-je 6,1 százalékkal bővült.
Le Monde.fr
A vezető francia lap arról számol be, hogy Olaszországban, Franciaországban, Magyarországon és Hollandiában csaknem minden fogyasztásra kerülő szőlőben kimutathatók gyomirtó szerek. A magyarországi mintákat a Levegő Munkacsoport szintén egy erre szakosodott német laboratóriumnak juttatta el elemzésre.
*****
A spermatozoidák száma és minősége mintegy 50 százalékkal csökkent 1950-hez képest
– olvasható a Vegyszerek fenyegetik az emberi szaporodást című cikkben. A heresérv gyakorisága az utóbbi 30 évben megkétszereződött.
FINANCIAL TIMES
A neoliberális üzleti köröknek írt brit napilap felteszi a kérdést: ezúttal valódi-e az amerikai hírszerzés legújabb jelentésében olvasható azon baljós jövendölés, amely szerint az Egyesült Államok hatalma vészesen hanyatlik az elkövetkező években, 2025-re elveszíti szuperhatalmi státusát, és csupán egyike lesz a nagy, globális hatalmaknak. A lap igennel
válaszol saját kérdésére.
FOREIGN AFFAIRS
A kéthavonta megjelenő, legbefolyásosabb amerikai külpolitikai folyóiratban Charles A. Kupchan, a New York-i külügyi kapcsolatok ismert kutatója alapvetően elhibázott politikának tartja Bush elnök ama elméletét, hogy a világon a demokráciák szövetségét kell létrehozni. Az ilyen „klub” nem szükséges a demokráciák közötti együttműködéshez, mert azok amúgy is együttműködnek. Épp ellenkezőleg: e szövetség a Nyugat hatalmának és legitimitásának határát meztelenítené le, láthatóvá tenné a demokráciák szolidaritásának mítoszát, és megállítaná terjedésüket. Még inkább kijózanító Kupchannak az a felismerése, hogy „Ma az állami vezetésű, tekintélyuralmi kapitalizmus legalább annyira vonzónak tűnik világszerte, mint demokratikus alternatívája.” Egy felmérés szerint világszerte Vlagyimir Putyin orosz
miniszterelnököt és Hu kínai elnököt tartják a legnagyobb tiszteletben. Egy másik felmérés szerint a kínaiak 86 százaléka elégedett hazája irányvonalával, míg az amerikaiaknak csupán 23 százaléka.
Tűzfalcsoport: Magyar Péter durva politikai támadást indított az igazságszolgáltatással szemben