Szalaszend jövője a tét

Gazdagság nélkül is lehet egy falu értékes, ám az értékteremtés alapja leginkább a kulturális hagyományok őrzésében rejlik. Ilyen község az ezerötszáz lelkes abaúji Szalaszend, ahol egy évvel ezelőtt alapították meg a Szalaszendi Ifjúsági Kulturális Egyesületet, a hét végén pedig nyolcadik rendezvényüket tartották a karácsony tiszteletére.

Tolcsvai L. László
2008. 12. 28. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jó a falusi élet, különösen, ha a lakosság összetartó, s kultúrára is van igénye. Mint kiderült: a pénz önmagában nem tart össze egy közösséget, de az isten háta mögött sem érdemes feladni a reményt. A kulturális értékek szinte mindenhol léteznek, csupán elő kell bányászni őket, amennyiben valaki vállalja a munkát. Szalaszenden Bárdos Zoltán, a helyi körzeti állatorvos és magas rangú rendőrtiszt felesége tavaly karácsony előtt gondolták úgy, eljött az idő, a kispénzű helybélieknek szükségük van kikapcsolódásra, az ősöktől tanult dalok, versek, táncok bemutatására a szépen feldíszített fenyőfa előtt.
A Szalaszendi Ifjúsági Kulturális Egyesület (SZIKE) első összejövetelét egy évvel ezelőtt rendezte meg, már a bemutatkozás hatalmas siker volt. A kezdeményező házaspár elárulta, először ugyan tartottak a fogadtatástól, de aztán rájöttek, ki ne szeretné látni gyermekét, unokáját énekelni, táncolni, zenélni, s ugyan ki titkolná, hogy gyönyörűen játszik azon a tárogatón, amit saját maga faragott. A harmonikásról nem beszélve, ő ugyanis egy tehetséges énekest kísért hangszerével, s a vendégek hallhatták a szebbnél szebb magyar és székely nótákat és népdalokat.
Bárdos doktor és felesége, Dóra mindenképpen népszerű házaspár helyben, nem volt szükség agitációra, kortól, nemtől függetlenül majdhogynem minden falubeli részt vesz a kis közösség munkájában. – Nem furcsa, hogy egy állatorvos és egy rendőr alezredes fel tudta támasztani a jövőkép nélküli falubelieket a Cserehát szélén? – tette fel a költői kérdést az orvos. A feleség válaszolt: az emberekben ott szunnyad a kultúra iránti igény, s Zolinak sikerült megmutatnia az értékteremtés felé vezető utat.
– A hét végén egy újabb állomáshoz érkeztük, miután egy esztendő leforgása alatt immár nyolcadszor rendeztünk műsort magunknak, nem is akármilyet – büszkélkedett a feleség. Bárdosné Kiss Dóra szerint nem véletlen a látvány, az élet őket igazolta. A nem túl nagy iskolai tornaterem zsúfolásig megtelt, az idősek és fiatalok pedig egy emberként érezték azt, nem nyomja őket a napi megélhetési problémák terhe, elfeledhették néhány órára azokat a gondokat, amelyeket kénytelenek elviselni a hátrányos helyzet miatt. Minden meghívott eljött, Ódor Ferenc térségi képviselő még ajándékot is hozott. Bárdos doktor és felesége elérzékenyült az érdeklődés láttán, s azt mondták: amíg Szalaszenden él a kultúra, addig a falu sem tűnik el a történelem süllyesztőjében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.