Petőfi Sándor, a reformkori aranyifjú

Varga Klára
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Én még emlékszem a hetvenes évekre, amikor Petőfi elsősorban valami virtuális proletár világforradalom költőjének számított, s vele kellett (volna) azonosulnia a mozgalmárságra szocializálandó ifjúságnak. Nagyot fordult azóta a világ: az m1 Főtér című sorozatában Petőfi bohó reformkori aranyifjú, egy boldog, derűs korszak gyermeke, s nem is igazán érthető, mi dolga a magyar történelem fájdalmas, vérrel áztatott fejezetével, amelyről jobb elfordítania a fejét korunk civilizált emberének.
Az epizód végén a műsorban végig kissé nyeglén fogalmazó Ráday Mihály („Pihizni mentek a forradalmárok”, „Petőfiék vendéglőből hordták a kaját”) kifejti, hogy ő az 1830-as években szeretett volna születni, mert akkor nem sorozzák be, s aztán az első világháborúig élhette volna a magyar aranykort. Csakhogy áldozathozatal nélkül, a romantika álmának tettre váltása nélkül nem lett volna kiegyezés, ami a hétköznapokat bizonyos rétegek számára élhetővé tette, de a középnemességet például kisemmizte.
Ahogyan a reformkor életszeretete, idilli életminősége, pompás, ráérős életritmusa nélkül sem lehet megérteni Petőfi költői zsenialitását, ugyanúgy nem adja ki költőnk alakját a képlet akkor sem, ha kivonjuk belőle a tettről álmodó s a tettet meg is valósító romantikust.
A fenti hiányosságokkal együtt is számosak a népes stábbal dolgozó Főtér erényei. Nagy Tünde is, és a valaha könnyűzenei magazinműsorokban selypegő Acél Réka is beérett mint kultúraközvetítő riporter. Értelmesen kérdeznek, háttérben is tudnak maradni, nem tolakodnak az elhangzó apró anekdoták, történetek, történetfoszlányok elé. A műsorkészítők végre nem a „régen volt, igaz se volt” attitűdre építenek, nem is halott vitrinvilágnak tekintik a történelmet, hanem inkább a mai ember számára az élhetőség mintájának. Szinte érezzük a kemencében frissen sült zsíros lepény illatát a fogadóban, ahol Hrúz Mária szolgálta fel valaha az ebédet a vendégeknek, járjuk az utcákat, a folyópartokat, Petőfivel hatalmas fák árnyékában húzódunk meg, cinkosan mosolygunk, ha arról esik szó, hogy a forradalom napjaiban a szabadság, szerelem kettős jelszavából az utóbbit is buzgón tettekre váltották a márciusi ifjak. Petőfi Zoltán születési dátumából mindez ki is következtethető.
Csakhogy a majd egy óra végére sem rajzolódik ki a költő arca. Az egyoldalú szemléletmód mellett a műsor szerkezete is teszi ezt. Utazgatunk az időben és a költő járta-lakta településeken az életrajz mentén, s nem érkezünk meg máshova, csak Ráday konformista zárszavához.
(Főtér, m1, augusztus 11.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.