Újra sokkoló benzinárak jöhetnek

Erdősi Csaba
2009. 08. 21. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Jól tette, aki a hét elején elment tankolni, ma ugyanis újra drágult az üzemanyag. A benzin öt, a gázolaj hat forinttal lett drágább literenként, így az előbbi átlagára 303, utóbbié 280 forintra módosult. Az üzemanyagok áremelkedése alaposan felforgathatja az inflációs várakozásokat, főleg, ha ugyanaz a tendencia folytatódik, amit eddig tapasztalhattunk. Ebben az évben már 78 forinttal emelkedett a benzin és 36 forinttal a gázolaj literenkénti ára, ami – tekintve, hogy az üzemanyagok milyen jelentős súlyt képviselnek az inflációs kosárban – az élet szinte minden területén érezteti a hatását.
Az persze, hogy a közeljövőben merre indulnak el az árak, még nagyon sok mindentől, elsősorban a világgazdaság teljesítményének alakulásától függ. A múlt héten a nemzetközi piacokon tapasztalható áremelkedés még nem a drasztikus javulásnak, hanem az ebbe vetett kereskedői reménynek tudható be. Magyarán a kereskedők egy része valószínűleg abban bízik, hogy az amerikai gazdaság végre újra elindul felfelé, vagy legalább a zuhanása megáll. Ezt egyébként a számok is jelzik, valamelyest csökkent ugyanis az USA munkanélküliségi rátája, és a gazdasági visszaesés is egy százalékpontosra szelídült. A spekulációk hátterében az is állhat, hogy most kezdődik igazán a hurrikánszezon, ami visszavetheti a Mexikói-öböl olajkitermelését. Mindazonáltal ezt a hetet már csökkenéssel kezdték az üzemanyagárak.
Ha nemcsak rövid, hanem hosszú távú kitekintést végzünk, majdnem biztosan a olaj további drágulása mellé sorakoztathatunk fel több okot. A Bernstein Research elemzőház szerint a közeljövőben az olajár hordónként 75 dollár közelében marad, de jövőre, már emelkedik a nyersolaj ára, és 2010 végén vagy 2011 elején már száz dollár feletti lesz. Az elemzőintézet abból indult ki, hogy a Nemzetközi Valutaalap (IMF) előrejelzése szerint 2010-ben 2,5 százalékkal nő a globális GDP. Mások még ennél is vadabb „árrali” beindulását tartják valószínűnek. Ők abból indulnak ki, hogy a válság tavaly őszi kirobbanása után az olajipari cégek – látva az árak látványos esését –, felhagytak egy sor tervbe vett beruházással. A papíron hagyott tervek jelentős része új olajmezők kitermelésbe állítását jelentette volna, ám ezek elindítására jelen pillanatban nincs elegendő pénze a szektornak. Márpedig ha megindul a gazdaság látható fejlődése, azzal egyenes arányban nő az igény a fekete arany iránt is, s elérkezhet egy olyan pillanat, amikor az olajkeresletet nem fogják tudni kielégíteni.

Lengyelország privatizál. Eladja a Lotos olajfinomító csoportban meglévő 13 százalékos részesedését a lengyel kormány. A privatizáció nem csak ezt a társaságot érinti. Piacra dobják a KGHM rézbányászati vállalat 10 százalékáig terjedő csomagját és egy vezető lengyel közszolgáltató, a PGE közelebbről meg nem határozott részét. (MTI)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.