kurkuma fűszer
Ettől az egy hozzávalótól lesz igazán jó a csirkeraguleves

Új olimpiai program. Erre az évre változott a vb-program, a férfi kajak és kenu ötszáz, valamint a női kajak ezer négyes helyett mindhárom szakágban a négyszer kétszázas váltó került a műsorba. Az irány egyértelmű: a látványosabb rövid távok nagyobb szerepet kapnak. Ennek jegyében az olimpiai program is várhatóan módosul. Pekingben még csak ötszáz és ezer méteren rendeztek döntőket – öt férfi, három női kajakos és négy kenus számban –, de Londonban valószínűleg a sprinterek is rajthoz állhatnak, továbbá négy női számban osztanak majd érmeket. A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) végrehajtó bizottsága ma szavaz arról, engedélyezi-e a változásokat, de mivel ennek az igénye éppen a NOB-nál merült fel, a végeredmény aligha kérdéses. Kérdés, a Nemzetközi Kajak-kenu Szövetség (ICF) miként tesz eleget az óhajnak. A jelenleg legnépszerűbb változat szerint a férfiaknál (kajakosoknál és kenusoknál egyaránt) törlik az ötszázas futamokat, így csinálnak helyet a kétszázasoknak. A magyar javaslat más: ezer méteren csak a három négyes induljon, kétszázon a három egyes, ötszázon a három egyes és a három kettes. Csak az biztos, hogy továbbra is tizenkét futam lesz. Döntés októberben várható.
Tizenkét éve, 1997-ben Storcz Botond üstökösként robbant be a sportág elitjébe. A világbajnokságon megnyerte az ötszáz és az ezer egyest is – amire magyar férfi kajakos sem előtte, sem utána nem volt képes –, ráadásként aranyérmet szerzett az ötszáz négyes és ezüstöt az ezer négyes tagjaként. Egy vb-n három arany, közte kettő szóló számban – ilyen bravúrral pedig a nemzetközi mezőnyben sem büszkélkedhet senki sem férfi kajakban. Gyulay Zsolt állt hozzá a legközelebb 1989-ben, amikor friss kétszeres olimpiai bajnokként négy számban is indult (K–1 500, 1000 és 10 000, K–4 1000 m). Ezer méteren egyesben és négyesben is győzött, ám ötszázon favoritként rossz rajt miatt kizárták, a hosszú távot pedig feladta.
Ma ilyen számhalmozás elméletileg és gyakorlatilag is kizárt. A válogatási szabályok szerint tilos egy napon duplázni, s be kell ismernünk, nincs olyan szintű férfi kajakosunk, akivel érdemes lenne kivételt tenni. A teljes igazsághoz az is hozzátartozik, a nemzetközi mezőny az elmúlt évtizedben, különösen eme szakágban rengeteget erősödött, amivel persze nem Storcz 1997-es sikereinek az értékét akarjuk kisebbíteni.
Az újdonsült kapitány nem is játssza túl a szerepét, nosztalgiázásképpen beérte annyival, hogy szép emlékeket őriz a pályáról, s megjegyezte, rajta kívül a jelenlegi versenyzők közül Kovács Katalin és Kammerer Zoltán is versenyzett már 1997-ben Dartmouthban. A K–4 500-on győztes férfi négyesnek Kammerer is tagja volt, Kovács Katalinnak akkor azonban újoncként még be kellett érnie egy ezüsttel és egy bronzzal.
– Kicsit félek a visszatéréstől. Valahogy úgy vagyok a kanadai szerepléssel, mint amikor hosszú évek után újra ellátogattam a nagymamámhoz, és a gyerekkori emlékeimhez képest minden olyan kicsinek és másnak tűnt. Kanadában azóta egyetlen világversenyt sem rendeztek. Bizony, nem sokan maradtak versenyben azok közül, akik már 1997-ben is az élmezőnyhöz tartoztak. Az elnyűhetetlen Josefa Idem, Katrin Wagner és néhány hozzám hasonló korú kanadai lány. Szerencsésnek mondhatom magamat, hogy ilyen sokáig az „éremvadászok” társaságában maradhattam, amihez nemcsak az én tudásom és akaratom kellett, hanem egy jó csapat is és olyan edzők, akiktől nagyon sokat tanultam. Voltak persze mélypontok is, előfordult, hogy egyre erősebben fogalmazódott meg bennem a visszavonulás gondolata, de mindig következett valami jó is, egy szép siker, ami átlendített a válságon és új erőt adott nekem. Ha nekem valaki azt mondja 1997-ben, hogy 2009-ben is világbajnoki szereplő leszek, és olyan formának örvendek, mint most a vb előtt, jól kinevetem, de ahogy ezt kimondtam, szavamra, végigfutott a hideg a hátamon. Az esélyeimről nem szívesen beszélek, de ha úgy tudok kiszállni a hajóból, hogy mindent, ami bennem volt, ki tudtam adni magamból, elégedett leszek – emlékezett és elmélkedett az immár kétszeres olimpiai és huszonháromszoros világbajnoknő.
Kovács Katalin akár egymaga teljesítheti Storcz Botond elvárását, hiszen öt számban is rajthoz áll. Csakúgy, mint a másik „vezérevezős”, Janics Natasa. Kettejük jó formája pedig egyenesen garancia arra, hogy a csapat jól szerepeljen.
A teljes válogatott harminckét főből áll, benne olyan klasszisokkal, mint Vajda Attila, így nem csupán az öt aranyat teljesítheti túl, hanem a tizenkét évvel ezelőtti nyolc első helyet is elérheti. A 2006-os szegedi csúcs a maga tizenkét magyar diadalával viszont alighanem felülmúlhatatlan. De nem is ez a cél. Hanem az, hogy a magyar kajak-kenu továbbra is a világ szűken vett élvonalába tartozzon.
A magyar csapat. Férfi kajak: K–1 1000 m: Kucsera Gábor; K–2 1000 m: Gönczy Gábor, Kökény Roland; K–4 1000 m: Sík Márton, Gyökös Lajos, Bozsik Gábor, Boros Gergely; K–1 500 m: Molnár Péter; K–2 500 m: Kammerer Zoltán, Kucsera; K–1 200 m: Gyertyános Gergely; K–2 200 m: Kadler Viktor, Molnár; K–4 200 m: Kadler, Gyertyános, Beé István, Boros G.; 4x200 m váltó: Gyertyános, Kadler, Dombi Rudolf, Beé. Női kajak: K–1 1000 m: Kovács Katalin; K–2 1000 m: Medveczky Erika, Benedek Dalma; K–1 500 m: Kovács; K–2 500 m: Szabó Gabriella, Kozák Danuta; K–4 500 m: Kovács, Janics Natasa, Kozák, Benedek, K–1 200 m: Janics; K–2 200 m: Kovács, Janics; K–4 200 m: Paksy Tímea, Kovács, Janics, Fazekas Krisztina; 4x200 m váltó: Janics, Hegyi Zomilla, Fazekas, Paksy. Kenu: C–1 1000 m: Vajda Attila; C–2 1000 m: Sáfrán Mátyás, Sáfrán Mihály; C–4 1000 m: Korisánszky Péter, Széles Gábor, Varga Dávid, Sarudi Pál; C–1 500 m: Vajda; C–2 500 m: Széles, Varga; C–1 200 m: Horváth Gábor; C–2 200 m: Bozsik Attila, Horváth; C–4 200 m: Horváth, Bozsik A., Németh Gergő, Foltán László; 4x200 m váltó: Horváth, Foltán, Vajda, Bozsik A.
Csütörtökön az 1000 és 500 méteres előfutamokat, pénteken az 1000 és 500 méteres középfutamokat, szombaton az 1000-es döntőket és a 200-as előfutamokat, vasárnap az 500-as és 200-as döntőket rendezik.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.