A falunak szeme van

Nagy port kavart a közelmúltban Wahorn Andrásnak az éterben elhangzott kijelentése, aki a saját, mezőszemerei tapasztalataiból kiindulva bírálta a polgárőrséget. Az országos szövetség vezetője ezért kíváncsi volt rá, hogyan működik a Heves megyei kistelepülés polgárőr egyesülete. Kiderült: a bűnözés mindennapos a faluban, a helyi egyesület rosszul felszerelt, ám lelkes emberek alkotják a csapatot.

Velkei Tamás
2009. 10. 18. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Kissé tutyimutyinak néznek bennünket, mert mi a rendőr nélkül nemigen érünk semmit – mondta Pásztor József polgárőr azon a mezőszemerei szakmai fórumon, amelyen Túrós András,
az Országos Polgárőr Szövetség (OPSZ) elnöke is tiszteletét tette, hogy saját tapasztalatokat szerezzen a polgárőr egyesület működéséről.
A községháza előtt „Polgárőr” feliratú, kék és szürke pólóba öltözött férfiak várták az elnököt, aki úgy fogalmazott: eddig csak az útjelző tábláról tudta, merre található a község. Ha útbaigazító plakátokat keresett volna, most sem talált volna oda a fórum helyszínére, az önkormányzat épületéhez, mi magunk legalábbis egy, a fórumra invitáló felhívást sem leltünk.
– Miért, reklámoznom kellett volna? – kérdezte számunkra teljesen érthetetlenül Bukta Sándor, a helyi polgárőr egyesület vezetője, aki hozzátette, ez egy szakmai fórum, amelyre a lakosságot is beengedik, amennyiben van érdeklődő. Kérdésére a válaszunk csakis igen lehetett, hiszen a tájékoztatás hiánya volt annak is az oka, hogy a körjegyző, Lövei László elmondása szerint előző nap még mit sem tudott a magas rangú rendőri és polgárőr vezetők érkezéséről.
Az is hamar kiderült: a polgárőr feliratú ruhát viselők sem mind a községből érkeztek, a megjelenteket a szomszédos Egerfarmos, Mezőtárkány, Szihalom önkéntesei is erősítik. Újabban egyébként gyakran járőröznek együtt a négy település polgárőrei, így eredményesebbek, állították.
A fórumra megtelt a községháza tanácsterme, ahol Túrós András megtudta: a tavaly kapott százezer forintból néhány embert már sikerült felruháznia az egyesületnek, amely huszonhárom tagot számlál.
A hozzászólások során többen kikérték maguknak Wahorn Andrástól a helyi polgárőrséget ért bírálatát, ugyan volt, aki később elismerte: enélkül azonban talán nem jött volna létre ez a fórum se.
– Alkotó és cselekvő munkát csak békés körülmények között lehet végezni – csitította az indulatokat Hermann István, a Heves Megyei Közgyűlés fideszes frakcióvezetője, kiemelve a közösség erejét, mint fogalmazott: „a falunak szeme van”.
Végül Túrós András nyugtatta meg a kedélyeket. – Csak az a fontos, amit a lakosság mond – jelentette ki, ugyanakkor hallva az utcán eltöltött szolgálati órák számát, úgy vélte, az bizony alatta marad az átlagnak, akárcsak a rendőrség felé továbbított jelzések, valamint a tettenérések száma is.
A tábornok ezt követően felajánlotta, hogy a saját bevallásuk szerint is rosszul ellátott polgárőröket százezer forinttal támogatja az OPSZ, amelyet formaruhára, míg további százezer forintot működésre fordíthat a helyi egyesület. Cserébe azt kérte: a jövőben minden helyi polgárőr négy-hat órát töltsön az utcán, hiszen az országos átlag is ennyi. Juhász István Heves megyei rendőrfőkapitány mindezt megfejelte azzal, hogy megígérte: mindent elkövet, hogy szerezzen egy használt autót a szemereieknek.
A gépjárműre szükség is van. Amint Pásztor József fogalmazott: a húszezer forint alatti lopásokat úgy könyvelték el az emberek, mint „megélhetési bűnözést”. – Eltűnik a tyúk, a termény, a bicikli – „hadd éljen a roma lakosság!” jelszóval, mert ha nem vihetik, amit akarnak, akkor jön a forradalom – panaszolta, egyben paprikássá tette az addigra már-már idilli hangulatot. Elmondta: a lakosság már megszokta, hogy a rendőrség nem tesz semmit a húszezer forint értékhatár alatti lopási ügyekben, szerinte a bűnesetek harmadát ezért már be sem jelentik az emberek, noha nagyon sokszor zárt kertekből, a portákról tűnik el a termény, ami már bűncselekmény, és nem szabálysértés. – Legutóbb például tizenöt anyabirkát hajtottak el – elevenítette fel. Ezután sorban tört fel a panasz az emberekből. Bíró János gazda elmondta: korábban 48 hektár erdeje volt, de el kellett adnia, mert a tolvajok miatt folyamatosan bírságolták, a kivágott fák helyére ugyanis az erdőtörvény értelmében újat kell ültetni, s ha a tulajdonos ezt elmulasztja, megbüntetik.
– Az alapokra ki vagyunk képezve, anélkül nem is állhatnánk szolgálatba, de Wahorn Andrásnak abban igaza van, hogy több jogosítványt és még jobb kiképzést kellene kapnunk. Ha köztünk lenne Wahorn úr, sok okos gondolattal gazdagodhatnánk – vette vissza a szót Pásztor József.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.