A banki bónuszok kérdése és a pénzintézetek megregulázása lesz az amerikai Pittsburghben csütörtökön kezdődő G20 tanácskozás egyik legfontosabb témája. Már most látni, hogy a szabad piac elveit hajtogató angolszász banki modell védelmezői két tűz közé kerültek. Egyrészt az amerikai közvélemény soha nem látott ellenszenvet mutat az állami pénzen megmentett óriásbankoknál kifizetett bónuszok ügyében, s több mint háromnegyedük határt szabna a vezetői jutalmaknak, másrészt az Európai Unió több tagállama is erőteljes fellépést javasol a pénzintézetek megfegyelmezésére. A bankok saját tőkéjére vonatkozó követelmények és felügyeleti szabályozások kérdésében csakis az összes ország által elfogadott egységes irányelv-, illetve szabályrendszer hozhat áttörést, erre azonban jelenleg még nem sok remény mutatkozik. Az egységes fellépésre és ellenőrzési kódexre azért lenne szükség, mert ennek hiányában a bankok könnyedén kijátszhatnák egymással szemben az egyes országok eltérő előírásaiból fakadó törvényi kiskapukat, sőt, az eltérő tőkekövetelmények versenyhátrányt okozhatnak a szigorúbb országok számára.
Míg egyes országok – Franciaország, Németország és Svédország – a bankári bónuszok maximalizálását várják a G20-as csúcstalálkozótól, s a kockázatok elkerülése miatt a jelenleginél sokkal szigorúbb előírásokat léptetnének érvénybe, addig az Egyesült Államok és Nagy-Britannia a tervezett intézkedések egy részét populista lépésnek tartja. A Bloomberg hírügynökségnek nyilatkozó banki elemzők szerint a tervezett szigorítások – elsősorban a saját tőkére, s a könnyen értékesíthető értékpapírok arányára vonatkozó követelmények – jelentősen lecsökkentenék a bankok profitját, így szinte biztosra vehető azok ellenállása.
A bankok megregulázásával kapcsolatban Joseph Stiglitz Nobel-díjas közgazdász a hírügynökségnek adott nyilatkozatában hangsúlyozta: „Nem sokat tettünk eddig, és a bankok ellenállnak. A pénzintézetek hatalma miatt a G20 tagállamai csak kis lépéseket tehetnek, de a helyes irányba történő bármilyen elmozdulást értékelni kell.” A G20 csoportja a világgazdaság 85 százalékát adja, vezetői idén már a harmadik alkalommal találkoznak.
Ordas Eszter lemondása nem volt előzmény nélküli, zaklatottak a tiszás képviselők
