Magyar Péter
Ordas Eszter lemondása nem volt előzmény nélküli, zaklatottak a tiszás képviselők

Az AB dönt Sukoróról. Az Alkotmánybíróságon (AB) támadta meg a King’s City beruházást kiemeltté nyilvánító kormányrendeletet Bencze Izabella. A jogásznő tegnapi beadványában az alaptörvénnyel ellentétesnek nevezi a kormány eljárását. Szerinte a kormánynak előbb meg kellett volna kötnie a kaszinóépítési koncessziós szerződést, ezt követően dönthettek volna az ügy támogatásáról, s csak ezután lehetett volna kiemeltté nyilvánítani a beruházást. Amennyiben az AB helyt ad a megkeresésnek, akkor a Velencei-tó partjára tervezett vigalmi negyedre szánt mintegy tízmilliárd forintos állami támogatás sem lesz kifizethető. Az ügyben a Székesfehérvári Ügyészség vádat emelt közokirat-hamisítás miatt, a Központi Nyomozó Főügyészség pedig hűtlen kezelés miatt nyomoz.
Több, cégek által megfogalmazott földvásárlási ajánlatot is eljuttatott lapunknak Obreczán Ferenc. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége (Magosz) főtitkárának véleménye szerint a termőföld iránt azért egyre nagyobb az érdeklődés, mert 2011-ben előreláthatóan megnyílik a piac a külföldiek előtt is. Alapszabályként ugyanis jelenleg külföldiek nem vásárolhatnak földet.
A kereslet erőteljes növekedéséről számolt be a Szolnok környéki földtulajdonosokat vételi ajánlattal megkereső Tiszacash Zrt. munkatársa is. Orosz Lídia elmondása szerint cégük ingatlanközvetítői feladatot lát el, s levelükben nem árulnak zsákbamacskát: a vásárlási szándékot egyértelműen közlik a tulajdonosokkal, akik eldönthetik, hogy élnek-e lehetőséggel. A társaság megbízói között gazdálkodók is vannak, de egyre több a befektetési céllal földet vásárolni akaró személy. Mint mondta, ez abból is látszik, hogy jelenleg sokkal nagyobb a kereslet, mint a kínálat. Hozzátette: ebből leginkább az szűrhető le, hogy a bankokkal szembeni bizalomvesztés miatt sokan biztonságosabb befektetéseket keresnek.
Obreczán Ferenc szerint viszont mindez teljesen elfogadhatatlan, hiszen a földtörvény célja éppen az, hogy a hazai termőföld az azon termelni akaró magyar gazdálkodó tulajdonában legyen. Felvetésünkre, mely szerint a hazai cégek ingatlanközvetítőként mindössze a keresletet igyekeznek kielégíteni, a Magosz főtitkára kijelentette: ez lakás esetén elfogadható, termőföldnél nem. Véleménye szerint ugyanis ezzel csak a spekulációs tőkét eresztik be a hazai földpiacra, amely kizárólag azért kíván egyre több értékes földet vásárolni, mert két éven belül elvileg megnyílik a földpiac az uniós tagországok befektetői előtt is. Igaz – tette hozzá – ez ellen a Magosz minden erejével küzdeni fog, s ha minden elképzelésük szerint történik, úgy kormányzati pozícióban hatékonyabban tehetik ezt, mint jelenleg.
Egy közelmúltban lezajlott konferencián Inotai András, a Világgazdasági Kutatóintézet igazgatója a magyar földpiac 2011-es felszabadításával kapcsolatban arról beszélt, hogy egyetlen politikai erőnek sem volt bátorsága arra, hogy megfelelő törvényekkel felkészítse a magyar földpiacot a nyitásra, így nem értékelődtek fel a magyar termőterületek. Ennek eredményeként a hétéves moratórium lejárta után olcsón vásárolhatják majd fel a befektetők a termőterületeket, az elmúlt évek politikája ezen a téren tehát meglehetősen elhibázott volt. A Foldbroker.hu szakportál szerint az Európai Unió és a magyarországi földárak különbsége átlagosan 5–10-szeres, az uniós hektárárak átlagosan a 2–5 millió forintos sávban találhatók. Nálunk a legjobb földek is csak ennek az alsó sávját súrolják.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.