Galgagyörki valóságshow

Roma háború dúlt a Pest megyei Galgagyörkön. Korábban egy betelepült roma család házára dobtak Molotov-koktélt a helyiek. Az eset kísértetiesen hasonlít Pölöskei Lászlóék történetére, akiket egy évvel ezelőtt a gárdisták menekítettek ki lakóhelyükről, ahol agresszív környezetük fenyegette és ellehetetlenítette őket. – Az itt élőket nem érdekli más, csak a bujaság, az ital és a lopás – mondta lapunknak Pölöskeiné Szép Anna.

Munkatársunktól
2009. 10. 15. 22:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meg akartak minket ölni! Hiszen többször is a szemünkbe mondták a galgagyörkiek, hogy mi betolakodók vagyunk itt, és hagyjuk el a települést – mondja Hevesi Tamara, aki húsz évvel ezelőtt költözött ide Nógrád megyéből, és elmondása szerint már több fenyegetést is kapott, pedig azt állítja, rendesen dolgozik. A kiégett ház valóban takaros porta lehetett. Az élénk színű falakon és a bútorzaton azonban vastagon áll a korom.
– Most a nővéreméknél húztuk meg magunkat, mindannyian a földön alszunk – magyarázza az asszony, aki három gyereket nevel, és mivel kiskorú lánya is most szült, nagymamaként az ő gyámságát is vállalta.
– Jelenleg azért nem dolgozom, mert itthon vagyok a kicsikkel, de nem tudom, hogy mi lesz velünk ezután, hiszen a tűzben mindenünk odalett. A polgármester akkor sem segített, amikor az első fenyegetések érkeztek, a gyújtogatás után pedig a helyi kisebbségi önkormányzat elnökével még arra sem vette a fáradságot, hogy megnézze, mekkora a károm – fűzi hozzá az asszony. – Bizony, mi mindent az Új Magyar Gárdának köszönhetünk, ők védtek meg minket, amikor a házunkat a tűzeset után kapákkal, kaszákkal vették körbe a helyiek – állítja Hevesi Ilona, aki jelenleg megosztja otthonát a testvérével. Tamaráékat Ilona férje támogatja, aki az ikládi gyárban dolgozik. Orgoványi Mihály eközben csöndben hallgat, ő romaként március óta viseli a gárda egyenruháját, és a gyújtogatás éjszakáján is a sértett család mellé állt.
– Többször megfenyegettek engem is, de én nem félek, büszkén viselem az oroszlános mellényt – mondja a férfi, aki vállalja, hogy végigkísér minket a Rákóczi utcán, ahol nem ez az első ház, amelyet támadás ért, hiszen pár méterrel feljebb árválkodik az az épület is, ahol egykor Pölöskei László és családja lakott.
– Fényes nappal lelopták a bejárati ajtót a házról. Állandóan fenyegettek minket, hogy ránk gyújtják az ingatlant – mondja Szép Anna, Pölöskei László felesége, akit telefonon hívunk fel. – A helybéliek tőlünk lopták az áramot, százötvenezer forint kárt okoztak nekünk, és volt olyan is, hogy negyven-ötven helybéli a házunkat körbevéve követelte, hogy költözzünk el – emlékszik vissza a történtekre Anna, aki egy éve lakik a családjával albérletben, mert a galgagyörkiek elüldözték. A Pölöskei családot is a gárdisták menekítették ki. – Azért üldöznek el innen mindenkit a helyi romák, mert így könnyen megszerezhetik a házban hagyott ingóságokat. A galgagyörkieket nem érdekli más, csak a bujaság, az ital és a lopás – vélekedik az asszony. – Hevesi Tamarát jól ismerem, aki járt a házukban, az tudja, hogy rendet tart, gondoskodik a gyerekeiről. Lehet, hogy korábban követett el hibákat, de nem úgy él, mint a többi helyi cigány, akinek plazmatévé van a házában, de az udvarra ürít – mondja Anna. Megemlíti, hogy a galgagyörki polgármester neki sem segített, pedig megígérte, hogy a költözés után az önkormányzat megvásárolja a házat. – Egy évvel ezelőtt minket is a gárdisták menekítettek ki. Sajnálom, hogy Tamaráéknak is hasonló sors jutott – teszi hozzá Anna.
Pölöskeiék tehát megelégelték a galgagyörki romák állandó terrorját. Ám most a Rákóczi utca csendes és nyugodt, semmi nem utal a felszín alatt fortyogó indulatokra. A cigánysoron sokan a házuk előtt üldögélnek, élvezik a napsütést, beszélgetnek. Úgy tűnik, a munkáját már mindenki elvégezte, pedig még csak pár perccel múlt dél. Hevesiék házának felgyújtásáról is van véleménye mindenkinek. Portáról portára haladva újabb és újabb fejleményeket hallhatunk.
– A Tamaráék azt kapják, amit megérdemeltek! Nem hiába gyújtották fel a házukat, kellett nekik lopni jönni Galgagyörkre! – mondja egy helyi asszony, aki rögtön hozzáteszi, hogy kérdezzünk rá Hevesiéknél a vasúti ügyre. A kapott információkon elgondolkodunk, hiszen ezek szerint Hevesiék sem ártatlanok, de hátha csak a falu szája kelti a rossz híreket. Pár méterrel feljebb a Rákóczi úton egy középkorú asszony áll karba tett kézzel, aki szintén nem rejti véka alá a véleményét.
– Tamara fia a múlt héten elütött egy asszonyt, aki éppen hazafelé tartott, majd ezen összeszólalkoztak a romák. Ment a fenyegetőzés, még a fegyverek is előkerültek, és csak ezután gyújtották fel a házat – mondja az asszony, és Hevesiék története, ahogy haladunk az utcán, egyre színesebb lesz. Amikor úgy döntünk, hogy visszafordulunk, megjelenik a kisebbségi elnök is, Pikács Imre. A férfi nem száll ki az utasokkal tömött kocsiból, a motor végig jár, amíg velünk szót vált, csak úgy foghegyről, mert ő siet dolgozni, nem úgy, mint állítása szerint Hevesiék. A kisebbségi vezetőt arról kérdezzük, hogy miért nem simította el a romák közötti konfliktust.
– Nem lehet ezt elcsitítani, itt tolvajok laknak, egyik irigy a másikra! Ezek között nem lehet igazságot tenni. De mondja meg, milyen dolog az, hogy a média csak azt a három családot hallgatja meg! Maguk is csak azt írják meg, amit akarnak – mondja az elnök. A gyújtogatási ügy tehát egyre bonyolódik, mi még mindig a poros Rákóczi úton haladunk, amikor elhúz mellettünk egy rendőr autó. A helyzetet talán a váci kapitány tisztázhatná.
– A rendőrség több garázda jellegű cselekmény miatt nyomoz. A tűzeset kivizsgálása mellett azt is megnézzük, miként történhetett az, hogy az egyik érintett elsodort egy helyi lakost – mondja Magyari Sándor, aki szerint a mostani feszültséget a romák között dúló heves indulatok is okozhatták. A kapitány a Magyar Nemzetnek elmondta, hogy az érintett családoknál házkutatást tartottak, de fegyvert nem találtak, néhány kapa és annak nyele került elő.
Búcsúzóul visszanézünk Hevesiékhez, gondoljuk, rákérdezünk a vasúti sínes történetre.
– Nem, nem vagyunk büntetett előéletűek – mondja Tamara, majd miután kétkedve ránézek, és még egyszer megkérdezem, hogy volt-e ellenük szabálysértési eljárás, megtörik a jég.
– Régen találtunk vasat a sínek mellett, de én azért megkaptam a büntetést, és annak ehhez az ügyhöz semmi köze – veszi át a szót Ilona.
– Csak önt gyanúsították meg?
– Nem, mind a hármunkat…

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.