Rákosi-vonal

Miért hozták létre a déli védelmi rendszert? Mi lett volna Rákosi Maginot-vonalának feladata? Meddig és mennyiért építették? Ezekkel a kérdésekkel foglalkozik jövő hétfőn a Hír Tv Ősök tere című műsora.

Békés Márton
2009. 11. 16. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kommunista és Munkáspártok Tájékoztató Irodája (Kominform) 1948 júniusában Bukarestben kiközösítette a Tito vezette Jugoszláviát. A külön úton járó, a hegemón sztálinizmus célkitűzéseit kritikával szemlélő délszláv állam elmarasztalásában nagy szerepet játszott, hogy a többi, csatlósnak kiszemelt közép- és kelet-európai állammal szemben Belgrád nem zárkózott el a Marshall-segély elfogadásától. A Rákosi-klikk azonnal csatlakozott a Kominform hisztérikus határozatához, és rövidesen megrendezte a jugoszláviai és nyugati kémkedés gyanújával terhelt Rajk-pert. Ennek másik következménye az lett – természetesen a hidegháborús krízis nemzetközi kibontakozásától nem függetlenül –, hogy 1948 végétől a hazai pártállami vezetés paranoid dühvel fordult a korábban szövetséges „titoista banda” felé. Mindez csak elmélyült akkor, amikor Jugoszlávia amerikai, brit, francia, majd nyugatnémet gazdasági és katonai segítséget kapott, mégpedig hitelek és fegyverszállítások formájában. Ennek következtében a Kominform az imperializmus „láncos kutyájának” tüntette fel Titót, aki kiszolgálja a NATO-t, és „a kapitalista Nyugat ügynöke”. A szovjet blokk Jugoszlávia-paranoiája 1952–53-ban erősödött fel, amikor Tito görög és török partnerséggel megvalósított Balkán-szövetségen kezdett el dolgozni. A „Tito-fasizmus” kísértete, a jugoszláviai fenyegetés árnya végigkísérte az ötvenes évek első harmadát.
Vélhetően szovjet elhatározásból született meg az a terv, amelynek értelmében teljes egészében le kellett zárni a magyar–délszláv határt, átjárásra alkalmatlanná tenni, hogy meg lehessen akasztani a feltételezett – a Duna–Tisza közéből és a baranyai háromszögből kiinduló – jugoszláv támadást. A moszkvai és ennek révén a budapesti katonapolitikai vezetés – élén Farkas Mihály honvédelmi miniszterrel – azt feltételezte, hogy a délszláv állam támadást indít Magyarország ellen olasz NATO-erők támogatásával. Az 1949-ben kezdődő irracionális, erőltetett katonai és ipari fejlesztések egyikeként valósították meg a néphadsereg tömegesítését, amelynek során 1949-től 1952-ig 53 ezer főről 230 ezerre növelték a békelétszámot. A vezérkar mozgósítási terve 800 ezer fő felfegyverzését tartalmazta, háború esetére pedig 1,2 millió katona alkalmazását írta elő. Szintén ekkor került sor a szovjet terveknek megfelelő határvédelmi vonal felépítésére. Ennek első szakaszában 227 kilométer hosszú kettős szögesdrót függönyt húztak fel a jugoszláv határ innenső oldalán, amelyek közé kétmillió aknából álló zárat telepítettek. Majd létrehozták a 15 kilométer mélységű déli határsávot, ahonnan összesen 2446 „veszélyesnek” ítélt személyt – horvát és szerb nemzetiséghez tartozókat, „kulákokat”, „megbízhatatlan elemeket” – telepítettek ki a családjukkal együtt.
Mindezzel azonban nem szakadt vége a délszlávellenes védekezésnek. 1950. november 8-án terjesztette elő a hadműveleti csoportfőnökség a déli határsáv műszaki megerősítésére vonatkozó tervét. A védelmi és tábori övezetként szolgáló blokkoló vonalakat négy hullámban tervezték kiépíteni egészen Budapestig, Körmendtől Nagylakig terjedő szélességben. Ennek első etapja volt a déli védelmi rendszer. A tervek szerint a magyar–délszláv határ mentén 620 kilométer hosszan futó övezet 100–160 kilométer mélységű lett volna.
A déli védelmi rendszer építését az 1952-ben létrehozott erődítési csoportfőnökség irányította. A kommunista gigaberuházást lakossági békekölcsön-jegyeztetésből és hitelekből finanszírozták, sorkatonai, illetve kényszermunkával építtették fel. A „Rákosi-vonal” nem klasszikus erődrendszert, hanem védelmi övezetet jelentett, harckocsi- és lövészárkokkal, megerősített géppuska-, aknavető- és ütegállásokkal, fedezékekkel, beton- és acélkupolákkal ellátott parancsnoki állásokkal, de emellett színlelt körletek is kiépültek. Az erődök nagy része vasbetonból és terméskőből, illetve téglából és fából készült.
Jakus János és Suba János alezredesek, a Hadtörténeti Intézet és Múzeum osztályvezető, illetve térképtárvezető történészei többéves helyszíni tapasztalat és alapos levéltári kutatás után egybehangzóan elmondják: a délszláv államnak nem állt szándékában támadni, viszont fegyverzeti szempontból jóval fejlettebb volt a magyar néphadseregnél. A déli védelmi rendszert mindketten a szovjet igények és érdekek kiszolgálásának bizonyítékaként szemlélik, amely ráadásul már megépítésének kezdetekor elavult, kor- és ésszerűtlen, ráadásul méregdrága beruházásnak számított.
Feldolgozott adataik szerint a déli védelmi rendszer kiépítése 1952. februártól 1955. júniusig tartott. 1952–55 között kiépült 90 zászlóalj- és 25 századvédőkörlet, 201 szakasz- és 46 rajtámpont, valamint 962 hadműveleti akadálycsomópont, hat parancsnoki harcálláspont és ugyanannyi figyelőpont. Ezenkívül 513 figyelő- és óvóhely, valamit több száz színlelt építmény is elkészült. A tervezettek közül azonban egyedül a majd ezer hadműveleti akadálycsomópont lett készen százszázalékosan, a többi objektum készültségi foka 10–25 százalékos volt, a kivitelezés színvonala pedig jócskán hagyott kívánnivalót maga után. Átlagosan a déli védelmi rendszer tervezett objektumainak 83 százaléka valósult meg.
Noha az erődítési munkák hivatalosan 1955. június 15-ig folytak, 1953 közepétől 1956 nyaráig két építőzászlóalj már csak fenntartási, karbantartási munkálatokat végzett. A Sztálin halálát követően, 1953-ban megvalósult Hruscsov–Tito találkozó után, legkésőbb a délszláv–magyar kapcsolatok 1955-ös normalizálásakor értelmét veszítette a déli védelmi rendszer. 1956 nyarán megszüntették az objektumok őrzését, a hivatalosan 1961-ig hadrendben tartott Rákosi-vonalat végül a lakosság és a természet gondjaira bízták. 1955-ig összesen hétmilliárd forintot költöttek a déli védelmi rendszer létesítményeire.
Az ésszerűtlen beruházást részletezi hétfőn az Ősök tere.
Az adás időpontja a Hír Tv-ben: hétfő 22.05. Ismétlések: kedd 10.30; szombat 15.05.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.