Szécsisziget, mároki kápolna

Ludwig Emil
2009. 11. 23. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szécsisziget 220 lakosú település Zala megyében, Lentitől tíz kilométerre délre, a szlovén határ közelében. Neve 1403-ban tűnik fel egy királyi oklevélben Zygethként. Zsigmond ekkor – hűtlenség bűne miatt – elkobozta Szigeti Pétertől a Gosztola, Pánfölde, Petróc, Tormafölde és Sziget falvakban lévő javait, és átadta őket Széchy Miklósnak, a veszprémi egyházmegye jószágkormányzójának. Széchy erődített kastélyt épített a Kerka menti Szigeten, amelynek neve egy 1458-ban kelt levélben már Zechyzygeth alakban szerepel. Mátyás király a helység várnagyaként említi Széchy Miklóst, akinek leszármazottai a XVII. század végéig voltak a község földesurai. 1690-ben leányágon a Szapáry, majd 1820 táján – újra leányágon – az Andrássy grófi család kezére került Szécsisziget. A barokk Szent Kereszt-templomot és kastélyt gróf Szapáry Péter és neje építtette 1750 és 1760 között a régi vár helyén. 1945-ig laktak benne az Andrássyak; az évtizedekig elhagyott, pusztuló épületet pár éve közösen nyert osztrák–szlovén–magyar uniós pályázattal renoválták.
Petróc, a Zsigmond király elkobozta falvak egyike órányi járásra feküdt Szigettől, a török időkben elpusztult település nyomait ma Szécsiszigettől északkeletre, a Csömödérre vezető út menti szőlőhegyen találjuk. A fenyves-lombos erdőben lévő temetőt és kápolnát a helybeliek márokinak nevezik, ennek okát a középkori műemléket kutató régész, Vándor László nem tudta megfejteni, hiszen – amint írja – Márok nevű elpusztult község nincs Zalában, a ma is meglévő Márokfölde pedig több mint húsz kilométerre van innen. Az Árpád-kori Petróc falu azonban szerepel a Hahót nembeli István mester birtokairól készült 1322. és 1323. évi oklevelekben. Az iratok ugyan hamisak, de Petróc neve újra feltűnik 1379-ben a Garai Miklós bán fiainak földjeit összeíró jegyzékben. 1372-ben Petróczi Péter királyi ember neve utal a falu létére, és – Vándor szerint – ez a János fia azonos lehetett azzal a János fia (Szigeti) Péterrel, akit a király megfosztott Kerka menti birtokaitól.
A márokinak nevezett templom mutatja a török időkben elpusztult Petróc helyét. Kis temető veszi körül az erdei tisztáson álló, keletelt tengelyű, nyugati tornyos épületet. Téglából készült, teljes belső hossza 11 méter, amiből hét méter jut a hajó, négy méter az egyenes záródású szentélyre. Falvastagsága egy méter, a bejárat eredetileg a déli oldalon nyílott, a hajó északi oldalán öt méter hosszúságban bemélyedő faltükör látható. A négyszögletes szentély különlegessége a körbefutó padszerű párkány és a keleti végfalon lévő körablak. A nyugati bejárat fölé magasodó harangtorony formája egy eddig csak Zalában – Andráshidán és Dobronhegyen – látott XIII. századi típussal mutat rokonságot, mindhárom helyén haránt irányban lapított, téglalap keresztmetszetű építmény csatlakozik a nyugati oldalhoz.
Az elhagyott romos épületet 1794-ben a Szapáry család renováltatta. 1964-ben – közadakozásból – a szécsiszigeti és iklódbördőcei nép hozatta rendbe a szőlőhegyi kápolnát, ez utóbbiak használták az újkorban temetkezési helyül a középkori cintermet. Hozzájuk köthető a mároki név megfejtése is: a szomszédos Iklód – elpusztult – középkori plébániájának patrónusa Szent Márk evangélista volt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.