Amerika billiói

3830 milliárd dolláros – óriási hiánycélt tartalmazó – költségvetést terjesztett elő tegnap Barack Obama. A súlyos belpolitikai helyzetbe került amerikai elnök 2011-es büdzséje az idén októberben kezdődő pénzügyi évet fedi le, és billiós nagyságrendű deficittel számol.

Zord Gábor László
2010. 02. 11. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Rakétavédelmi fejlemények. Kudarcot vallott annak a nagy hatótávolságú rakétavédelmi rendszernek a vasárnapi csendes-óceáni próbája, amelyhez hasonlót kívánt a Bush-kormányzat Csehországba és Lengyelországba telepíteni. Az interkontinentális ballisztikus rakéták megsemmisítésére szánt, bonyolult komplexum végül az Obama-kabinet döntése nyomán nem kerül Közép-Európába, azt kisebb hatótávolságú, részben szárazföldre, részben hajóra telepített eszközökkel váltják ki. A rendszer az amerikai keleti parton ugyanakkor néhány éve már szolgálatban áll, néhány tucat GBI elfogórakétával Alaszkában és Kaliforniában. Közben a New York Times azt írta, hogy Washington az elmúlt hónapokban megerősítette a Perzsa-öböl térségében állomásoztatott, Irán támadó rakétái elleni védelmét. Négy országba – Egyesült Arab Emírségek, Kuvait, Katar, Bahrein – fejlesztett Patriot rakéták kerültek, az öbölben pedig állandóan őrjáratoznak rakétavédelmi rendszerekkel felszerelt hadihajók. Szintén idevágó hír, hogy a Fehér Ház – Barack Obama és Dmitrij Medvegyev elnök telefonbeszélgetését követően – ismét megerősítette: közeleg a START-1 szerződés utódjának aláírása Oroszországgal. Azt nem közölték, hogy Moszkva követelésének engedve a stratégiai támadó fegyverek mellett a rakétavédelmi rendszerek is bekerülnek-e a dokumentumba. (Z. G.)


Obama igazolta a sztereotípiákat, miszerint a demokrata elnökök növelik a kiadásokat, akár a deficit nagyarányú növekedése árán is: költségvetésében ugyanis 1560 milliárd dolláros hiány szerepel, amely az amerikai nemzeti össztermék (GDP) 10,6 százaléka.
A tervezet – amelyet ezután még ízekre szedhet a törvényhozás – Obama múlt heti ígéretével összhangban több pénzt, összesen százmilliárdot adna munkahelyteremtésre. Jobban megadóztatná az évi 250 ezer dollárnál többet kereső vagyonos réteget, és a szociális rendszer kulcsfontosságú részei (például az idősek, illetve a rászorulók egészségbiztosítása, a Medicare és a Medicaid) kivételével három évre befagyasztaná a kormányzati kiadásokat. A büdzsé számaiból kiviláglik, hogy a kormányzat bizonyítaná az amerikai szavazók számára a novemberi félidős törvényhozási választások előtt: a cél a gazdaság rendbetétele. Hogy ez indokolt, arra a 2010-es pénzügyi év tervszámai világítanak rá: az 1410 ezer milliárdos, 9,9 százalékos GDP-arányos hiány elsősorban azért nőtt tovább, mert hiányzik annak a több mint hétmillió amerikainak az adója, akik munkanélkülivé váltak.
A Nobel-békedíjas Obama sem volt képes ugyanakkor a Pentagon büdzséjének csökkentésére. Robert Gates védelmi miniszter 708 milliárd dollárt kér a tárca számára, ami 44 milliárddal több, mint a jelenlegi költségvetési évben. Az iraki és afganisztáni háború 2011-ben 159,3 milliárdjába kerül az amerikai adófizetőknek – a tervek szerint. Ezt azért kell kihangsúlyozni. mert az idei büdzséhez is 33 milliárd dolláros pótköltségvetést nyújtanak be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.