A Magyar Haltani Társaság beszámolója szerint hazánk vízrendszereiben, az emberi tevékenységek okán, több invazív tízlábú rákfajta terjedt el – írja a Veol.hu.
Noha elszaporodásuk természetes úton történik, a felelőtlen tartás, a szándékos kihelyezés vagy a nem megfelelően végrehajtott haltelepítés mind hozzájárul az állatok gyors ütemű terjedéséhez.
A vörös mocsárrákot az elmúlt időszakban az ország számos pontján azonosították. Az invazív rákfajta az újonnan elfoglalt területeken gyorsan nagy egyedszámot ért el, és ennek következtében rendkívül gyors ütemben tudott továbbterjedni mind természetes, mind mesterséges vizekben. Az egyedeket a Balatonfűzfőhöz tartozó ligetben, valamint a Balatonfüred belterületén található felszíni vízelvezető csatornahálózatban is azonosították.

A különböző vizsgálatok megerősítették, hogy a vörös mocsárrák bárhol felbukkanhat az országban, különösen az emberi tevékenység által befolyásolt, városias környezethez közeli vizes élőhelyeken. A faj jelenléte és további terjedése a Balaton és a Velencei-tó vízrendszerében komoly hatással lehet a tavak élővilágára és ökológiai állapotára. A vörös mocsárrák emellett különböző betegségeket is terjeszthet, többek között rákpestist, ami különösen kártékony a Balaton, valamint a Velencei-tó rákállományára nézve.
További részleteket ide kattintva olvashat a Veol.hu cikkében.