A vörös mocsárrák (Procambarus clarkii) nem csupán a vízi növény- és állatvilágot pusztítja mederfenékig, de meggyengíti a töltéseket, és felszabadítja a talajba lerakódott mérgeket – írta a Bács-Kiskun Vármegyei Hírportál.
Ez a faj eredetileg Dél-Amerikában őshonos, az emberi felelőtlenség és tudatlanság révén pedig mostanra Magyarországon is megtalálható.
Koch Zoltán, a a Bajai Sporthorgász Egyesület elnöke a lapnak elmondta: – A vörös mocsárrák mindenféleképpen hátrányosan hat az őshonos állatok életterére. Talajformáló tevékenysége miatt rengeteg állatfaj élettere csökken, és rontja a fennmaradási esélyeiket – magyarázta Koch Zoltán, aki elmondta, ez a rákfajta ugyan ehető és 10-15 centiméteresre is megnő, ám az általa okozott károkhoz mérten eltörpül a gasztronómiai haszna – olvasható a lap oldalán.
A folyamat megállítása nem lehetetlen, de intézkedni kell
A kialakult helyzet visszaállításának érdekében több intézkedés is rendelkezésre állhat, ám szabályváltoztatásokra van szükség – írta a Baon.
Ilyen intézkedések lehetnek:
- a halászat bizonyos formáinak visszaállítása,
- az invazív fajok irtása,
- és a természetes vizeink folyamatos megfigyelése.
A szakemberek együttműködése és a közösségek tudatossága kulcsfontosságú abban, hogy megóvjuk hazánk ökoszisztémáját az invazív fajok elterjedésétől A természet védelme nemcsak felelősség, hanem hosszú távú befektetés is, amely meghatározza vizeink jövőjét és az ott élő őshonos fajok fennmaradását – írta a lap.