Atomfegyvermentes Európa?

Jelentős biztonságpolitikai változások érlelődnek Európában – erre utal, hogy két, hosszú ideje érvényben lévő katonai stratégiai alapvetés is megdőlni látszik.

Zord Gábor László
2010. 02. 12. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nemrég Guido Westerwelle német külügyminiszter szállt síkra a még Németországban lévő amerikai atomfegyverek kivonása mellett, tegnap pedig a gondolat újabb fajsúlyos támogatói léptek a nyilvánosság elé. Radoslaw Sikorski lengyel és Carl Bildt svéd külügyminiszter közös véleménycikket írt az International Herald Tribune internetes kiadásába, melyben a hadászati támadófegyverekről zajló orosz–amerikai tárgyalásokon (START) felbuzdulva sürgetik a „szubstratégiai”, más néven harcászati nukleáris fegyverek leépítését Európában.
Írásuk rávilágít arra, hogy a kisebb pusztító erejű fegyverek nem esnek nemzetközi egyezmények hatálya alá, pontos számuk és elhelyezésük pedig jól őrzött titok. A hidegháború idején egy kiterjedt európai konfliktus harctereire szánták ezeket, s bár Európa még mindig szembesül biztonsági kihívásokkal, bárhogy is nézzük, ma már nincs szerepük azok megoldásában – írják a külügyminiszterek. Bildt és Sikorski sürgetik Oroszországot, hogy az Európai Unióval (EU) szomszédos területeiről, így a kalinyingrádi exklávéból és a Kola-félszigetről vonja ki harcászati atomfegyvereit, majd rombolja le azok tároló-létesítményeit. Ezek a fegyverek egy veszélyes múlt veszélyes emlékei, nem engedhetjük meg, hogy veszélyeztessék közös jövőnket – figyelmeztetnek.
Míg a semleges Svédország részéről egy cseppet sem meglepő egy ilyen felvetés, annál inkább az Lengyelországtól, mely hagyományosan nem csinált titkot abból, hogy NATO-tagságának lényegét az orosz erő ellensúlyozásában látja. Akármi is idézte elő a varsói fordulatot, nem kizárt, hogy Washingtonban nyitott fülekre talál a kezdeményezés, amely találkozhat Barack Obamának az atomfegyvermentes világról szőtt álmaival, és akár része lehet a hétfőn bejelentett katonai stratégiaváltásnak. Az amerikai elnök – aki, mint kiderült, nem lesz jelen az EU és az Egyesült Államok nyári madridi csúcstalálkozóján – a múlt héten Hillary Clinton külügyminiszterrel azt a üzente európai szövetségeseinek, hogy felülvizsgálják az amerikai nukleáris fegyverek helyzetét.
A Pentagon friss, négyévenkénti felülvizsgálati dokumentuma, melyben az Egyesült Államok lemond a „két fő hadszíntéren zajló háború” párhuzamos megvívásának képességéről, kedvező előjel lehet. A dolgozatban felhozott katonai kihívások – terrorizmus, internetes támadások, a feltörekvő Kína – kezeléséhez aligha szükségesek Európában állomásoztatott nukleáris fegyverek.

Rakéták a szövetségeseknek. Barack Obama szakított elődje konfrontatív hozzáállásával, és Iránnal kapcsolatban a tárgyalásos megoldásra helyezte a hangsúlyt. Azonban egyre inkább úgy tűnik, hogy Washington feladja az enyhülés politikáját, a tárgyalásos módszert, és visszatér a szankciók alkalmazásához, a kemény kéz politikájához. A The Daily Telegraph szerint ezt erősíti az a Pentagonból kiszivárogtatott információ is, mely szerint a közeljövőben Amerika Patriot légvédelmi rakétákkal látja el négy öbölbeli szövetségesét, Szaúd-Arábiát, Kuvaitot, az Egyesült Arab Emírségeket és Bahreint. (S. G.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.