Nincs arra bizonyíték, hogy a Moszad állna a dubaji gyilkosság mögött – mondta Avigdor Liberman izraeli külügyminiszter, hozzátéve, semmilyen diplomáciai probléma nem lesz London és Izrael között a botrányos ügy miatt. Mahmúd al-Mabhuhot Dubajban január 20-án ölték meg, a helyi rendőrség pedig egy 11 fős listát tett közzé egy nappal ezelőtt, amelyen a feltételezett tettesek csoportja látható. Hatan brit útlevéllel léptek be az emírségbe, van közöttük német, francia és ír okmányokkal rendelkező tag is. Az ügy kipattanása óta kiderült, hogy a listán szereplő emberek valóban léteznek, a hat brit mindegyike Izraelben él, ám egyikük sem tudott arról, hogy adataikat felhasználták, és értetlenül állnak a gyanúsítás előtt. A brit vizsgálat szerint az útlevelek hamisak, a fényképeket az elkövetők kicserélték, a három ír útlevéllel bíró személy pedig valószínűleg Moszad-ügynök volt. Ezt a dubaji hatóságok nem jelentették ki, de a közeljövőben ez is megtörténhet. A Háárec izraeli lap úgy tudja, további hat ember került az emírség nyomozóinak látókörébe.
Nem ez lenne az első eset, hogy a Moszad külföldi útleveleket felhasználva gyilkolta volna meg valamelyik ellenségét egy külföldi országban. Emlékezetes az az 1997-es eset, amikor a Hamász palesztin iszlamista mozgalom katonai és politikai vezetőjét, Hálid Mesált támadták meg kanadai útlevéllel rendelkező izraeli ügynökök Jordániában. Tíz évvel korábban Nagy-Britannia tiltakozott amiatt, hogy Izrael az ő hamisított útleveleit használta fel Mordeháj Vanunu korábbi nukleáris ügyekkel foglalkozó technikus elrablásához.
Az izraeli lapok szerint teljesen egyértelmű, hogy a Moszad követte el a gyilkosságot, a jelek ugyanis egy tökéletesen kidolgozott akcióra engednek következtetni. A szóban forgó 11 ember külön érkezett Dubajba, s két csoportot alkotott, egyik megfigyelte a Hamász-vezetőt, a másik pedig a gyilkosságot hajtotta végre. A Háárec egyik véleménycikke szerint nincs mitől félnie a Moszadnak, hiszen ahogy korábban mindig, a titkosszolgálat most is meg fogja úszni az ügyet. „Ha más szemszögből nézzük, egy két izraeli katona haláláért felelős, befolyásos Hamász-vezető meghalt. Az összes ügynök érintetlenül kijutott az országból. Amíg nem találnak egyértelmű bizonyítékot a Moszad érintettségére, valószínűleg Izrael sértetlenül fog kikerülni az ügyből, a titkosszolgálat pedig továbbra is olyan szervezetként fog feltűnni, amely megfélemlíthetetlenül elkötelezett és gyakorlatilag megállíthatatlan” – vélte Joszi Mellman.

A Politikai hobbista az Origónál folytatja – Jeszenszky Zsolt az új tervekről