Brüsszelig ér a szocialista háló

Döcögve halad a négypárti konszenzus ellenére is az ország megítélése szempontjából kiemelt jelentőségű, 2011 első felében esedékes magyar soros uniós elnökség előkészítése. Nemcsak az idei költségvetésben előirányzott pénzek egy részére nincs meg a fedezet, de botrányokkal fenyeget az is, hogy a minden valószínűség szerint a hatalomból távozó szocialisták átgondolt, bár a diplomáciában szokatlan módon az új kormány külpolitikai mozgásterét erősen leszűkítő hálót szőnek az elnökség köré.

Munkatársunktól
2010. 02. 13. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ostoba az az ország, amelyik az uniós elnöksége alatt vagy közvetlenül előtte lecseréli az elnökséget előkészítő csapatot – mondta nemrégiben egy tematikus konferencián Balázs Péter külügyminiszter. Jogosan merül fel a kérdés, miért is nem alkalmazhatja egy új kormány a saját szakértőit EU-elnökség lebonyolítására.
Erősen a rendszerváltás éveire emlékeztető régi reflexek alapján készíti elő a szocialista kormány a 2011-es magyar elnökséget. Az MSZP arra összpontosít, hogy saját régi és megbízható embereit helyezze az uniós elnökség lebonyolítása szempontjából kulcsfontosságú posztokra. Az így kiépülő hálózattal kész helyzet elé kerül az új kormány, s a szisztematikus „káderpolitika” ismét lehetővé teheti majd, hogy az MSZP megroppant politikai súlya ellenére is komoly befolyással legyen a magyar külpolitikára.
*
Már az is szokatlan, hogy egy uniós elnökség kiárusítással fedezze a működéséhez szükséges kiadások egy részét, még meglepőbb a minden jel szerint távozó kormány pártszempontokat szem előtt tartó személyzeti politikája. Már az Európai Bizottság budapesti delegáltja, Kovács László volt kabinetfőnöke, Szűcs Tamás is megbízható szocialista káder, míg a formálódó uniós csapat minisztériumi bástyája az 1977 óta ott dolgozó, a brüszszeli EU-nagykövetként maga után sok nyomot nem hagyó jelenlegi helyettes államtitkár, Kiss Tibor. Ehhez jön, hogy a brüsszeli bizottságban a jövőben az az Andor László dolgozik majd magyar biztosként, aki idáig a neomarxista Eszmélet nevű folyóirat főszerkesztője volt, s nem mellesleg Gyurcsány Ferenc egykori tanácsadója, bizalmasa. Kabinetje is kipróbált régi motorosokból formálódik. Ezt az ideológiai szempontból egyszínű csapatot erősíti a volt szocialista EP-képviselő, jelenleg a külügy Duna-nagyköveteként dolgozó Hegyi Gyula, az MSZP EP-listáján szerepelt Cserei Gyula, a párt külügyi titkára, s Kovács László „bizalmasa”, Török Éva. Andor egyébként egyes diplomáciai források szerint hatékonyan egyengette a pénzügyminiszterként és az orosz vonalon is megbukott Veres János útját az EBRD alelnöki posztja felé. Andor László első számú brüsszeli bizalmasa és legfontosabb kapcsolata a Gyurcsány Ferenc és Bajnai Gordon támogatását élvező Iván Gábor, aki nemrégiben Kiss Tiborral helyet cserélve jelenleg hazánk állandó képviselője az EU-nál.
Közben folyik a lisszaboni szerződésből fakadó intézményi változások végrehajtása is, benne Cathrine Ashton külügyi főképviselő vezetésével az Európai Külügyi Szolgálat (EKSZ) felállítása. Külügyi forrásaink szerint jó néhány magas rangú, a mostani kormányhoz köthető személy is itt próbál menekülőpályát találni. Főleg azokról a káderekről van szó, akiket szenior pozícióba szánnak, és akik nem feltétlenül pályázat útján, hanem kormánydelegáltakként kerülhetnének majd az Európai Külügyi Szolgálat állományába (a jelenleg lelassuló brüsszeli tárgyalások hatással lehetnek a kiválasztási folyamatokra). Emellett a magyar elnökségi kvóta terhére több tucat, a mostani kormányhoz köthető ember tűnik/tűnhet fel Brüsszelben. Olyan helyeken is, amelyeket a magyar elnökség idejére átvesz az EKSZ. Ilyenek a földrajzi illetőségű bizottságok, például a COEST, a jelenleg még a spanyol elnökség felügyelete alatt dolgozó, Kelet-Európával és Oroszországgal foglalkozó munkacsoport, amelyet 2011-ben már Ashton alatt működő EKSZ küldötte elnökölne. Ha ezek a részben folyamatban lévő ügyek véglegessé válnak, akkor szinte minimálisra csökken az új kormány mozgástere.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.