
origo.hu
Zakó, csokornyakkendő, benzingőz – szenzációsra sikeredett a motoros urak felvonulása
Kósa Lajos: Demszky Gábor rendkívül szerencsés, ha csak politikai értelemben felelős a BKV-nál történtekért
A Fidesz egyik legnépszerűbb politikusaként mozgalmas kampányidőszak elé néz, vagy már úgy érzi, hátra lehet dőlni?
– Erőmhöz mérten kiveszem a részem a kampányból. Vidéki fórumokon veszek részt, több más fideszes jelölt társaságában. Őszintén szólva, a demokráciának azt a romantikus korszakát már meghaladtuk, amikor egy-egy húzónévtől várják a párt jobb szereplését. A szocialistákon már semmi nem segít. Náluk például már Angelina Jolie vagy Brad Pitt is hiába kerülne fel a pártlistára. Természetesen nincs lefutott kampány, nem lehet hátradőlni. Abból a szempontból azonban mindenképpen különleges ez a kampány, hogy ilyen rossz állapotban még nem volt az ország. Az MSZP nyolcéves kormányzása után már most kizárható, hogy jól szerepeljen a választásokon.
– Önt és a Fidesz erős embereit folyamatosan támadják. Mégis úgy tűnik, minél agresszívabban lőnek önre, annál elismertebb. Hogy van ez?
– Akinek a munkájával a környezete általában elégedett, azt nehéz nyilvánvaló ostobaságokkal lejáratni, ilyenkor a mocsok a támadó félre hullik vissza. Nem vagyok egy állóvíz típusú ember, velem mindig történik valami. Ha azonban hibázom, felmérem annak következményeit, és például a Playboynak adott interjúm után Dávid Ibolyától bocsánatot kértem. Személyében bántottam meg, ami nem volt helyes. Bár amit mondtam, hogy az MDF nem az, aminek látszik, abban igazam volt. Elég, ha csak végignézünk a demokrata fórummal kapcsolatos mostani híreken.
– Térjünk vissza a kampányra. Milyen új elemmel bővül a Fidesz stratégiája?
– Minden kampány más és más, a maga politikai környezetével együtt speciális, egyedi. Ami újdonság, hogy nem médiaeszközökkel, hanem alapvetően kopogtatással próbálunk meg minél több emberhez eljutni. Személyes találkozókon szeretnénk a választókat meggyőzni, hogy szavazzanak a Fideszre, mert ami most van, annak véget kell vetni. Az ugyanis, amit a szocialisták és szabad demokraták csináltak, minden szempontból gyalázat.
– A Fidesz részéről korábban rendszeresen elhangzott, hogy az MSZP durva kampányra készül. Számítanak még valamilyen nagyobb támadássorozatra?
– A szocialisták esetében már nem létezik olyan morális, erkölcsi gát, amelyet ne léptek volna át a kormányzásuk alatt. Egészen szokatlan például, hogy a kampányidőszak egy, az MSZP és az SZDSZ politikusai körül zajló folyamatos bűnügyi krónika. Ezt a kampányt az élet írja. Nyilván sem a Fidesz, sem az MSZP nem azt tervezte, hogy mindennap letartóztatnak egy kormánypárti vagy a kormánypártokhoz kötődő embert. Erre nem lehetett készülni, ez minden kampányforgatókönyvet felülír. Az ügyeket már számolni sem lehet. Csak hogy néhányat említsünk: Hunvald György, Zuschlag János, Benedek Fülöp, Sukoró, BKV. Ilyen még nem volt. Egy messziről jött ember talán már azt hinné, az történik, amit a Fidesz sokszor emleget, vagyis hogy elszámoltatásra van szükség. Csakhogy jelenleg még a szocialisták vannak hatalmon. Ezek olyan ügyek, amelyeket még a saját kormányzásuk alatt sem tudtak eltussolni. Az egyik nap még azt mondja az MSZP kormányfőjelöltje, hogy a szocialisták egy becsületes, értékorientált közösséget alkotnak, majd másnap elvisznek két BKV-s igazgatót. Ez azért elég abszurd. Arról már ne is beszéljünk, hogy az MSZP csak olyan miniszterelnök-jelöltet tudott állítani Mesterházy Attila személyében, akiről erősen véleményes, hogy a Zuschlag-ügyben Gyurcsány Ferenc mellett szintén felelősség terhel. A korábbi sportminiszter, illetve politikai államtitkára ugyanis egy szervezetten végrehajtott bűncselekmény-sorozat politikai felelőse.
– Miképpen értékelte Demszky Gábor nyilvános vallomását? A főpolgármester gyakorlatilag minden személyét érintő felelősséget, néhány beismert hibától eltekintve, elhárított. Tette ezt akkor, amikor főtanácsadója már előzetes letartóztatásba került.
– Városvezetőként és magánemberként is az a véleményem, hogy a BKV-nál történtek esetében Demszky Gábor politikai felelőssége egyértelmű. Hosszú időn keresztül, elképesztő méretekben lopták ki a pénzt a közlekedési cégtől. Ha ugyanis egy BKV-s középvezető elsíbol ötmillió forintot egyszer, akkor ebben a főpolgármester nem felelős. Jelenleg azonban nem ez a helyzet. Amennyiben Demszky Gábor ezekről az éveken keresztül tartó ügyletekről nem tudott, azonnal mondjon le, mert ha a Dunát valaki Visegrádnál elrekeszti, azt sem fogja észrevenni. Ez olyan mértékű világtalanságról árulkodna, hogy a főpolgármestert azonnal gondnokság alá kellene helyezni, mert felvetődne a kérdés: ilyen állapotban a saját ügyeit el tudja-e látni. Szerintem Demszky Gábor – aki húsz éve Budapest első embere – rendkívül szerencsés, ha csak politikai értelemben felelős a történtekért.
– Debrecen elégedett önnel. Szeretne miniszterként is bizonyítani, vagy megelégszik a Debrecen örökös polgármestere címmel?
– Az önkormányzati választások kapcsán érdemes lenne megfontolni azt, hogy egy polgármester csak meghatározott számú ciklust tölthessen megszakítás nélkül a hivatalában. Erről a saját pártomban is vita van. Ez valamikor bejön, valamikor nem. Az önkormányzati politikának jót tenne, ha nem lennének bebetonozott polgármesterek. Demszky Gábor esetében például jót tett volna, ha van egy ilyen korlátozás.
– Bár abban nyilván a Fidesz is hibás, hogy Demszky Gábor áll húsz éve a főváros élén.
– Persze, megvan ebben az ellenfelek felelőssége is.
– Arra nem válaszolt, hogy lenne-e miniszter.
– Azt, hogy országosan ki, milyen pozícióban fogja a következő évben a közösség javát szolgálni, a miniszterelnök dönti el. Én sosem vontam ki magam a munka alól.
– Orbán Viktor országértékelő beszédében kijelentette, hogy készen állnak a kormányzásra. A többi párt azonban ehhez a Fidesz programját hiányolja. Hol van a program?
– A hatalmon lévő pártok szerte Európában azzal támadják az ellenzéket, hogy nincs kormányprogramja. Speciel a Fidesznek van programja, 2007-ben tettük közzé, így ez inkább kampányfogásnak tűnik. Nyilván, amikor az ember programot hirdet, annak különböző szintjei vannak. Orbán Viktor 40-50 perces beszéde arra volt alkalmas, hogy a fő irányokat kijelölje, világossá tegye, mely szándékok vezetnek minket, merre szeretnénk elmozdulni.
– Akkor váltsunk szintet.
– Amikor arról beszélünk, hogy vissza kell adni az iskoláknak az elismertséget és a becsületet, akkor ezt egyebek mellett a következőképpen kell érteni: a szocialisták megszüntették, hogy Magyarországon csak az kaphasson jogosítványt, akinek van általános iskolai végzettsége. Szerintünk ezt vissza kellene állítani, már csak azért is, hogy a közlekedésben lehetőleg olyan emberek vegyenek részt, akik legalább írni és olvasni tudnak. Amikor az elnökünk azt mondja, a szociális rendszer működtetésének szétfoszló hálóját újra kellene szőni, akkor például arra gondol, hogy a szociális intézmények vezetőinek esetében a kinevezések ne életfogytig tartsanak. Ezt a törvényjavaslatot szeretném az elsők között beterjeszteni majd a parlamentben. Jelenleg ugyanis határozatlan idejűek a kinevezések. Be kellene vezetni az ötéves megbízást, hogy a fenntartók újra tudják azt gondolni. A közrendnek és a közbiztonságnak sok szelete van: a közterületek közrendje, közbiztonsága, a közlekedés rendje, biztonsága és még hosszasan sorolhatnám. Ha egyszerre akarjuk megoldani a problémát, akkor nem jutunk semmire, csak egy nagy kavargó köd lesz előttünk. Mi mindig azt mondtuk, hogy szeretnénk minden településen rendőri jelenlétet biztosítani. Az erőszakos cselekmények visszaszorítása érdekében be fogjuk nyújtani a három csapás törvényt. Eszerint aki erőszakos bűncselekményt követ el, és az olyan súlyú, az a harmadik esetben valóban életfogytig tartó büntetést kapjon. Baj van az iskolában a tanárok biztonságával? Tömegesek az iskolai atrocitások? Mondjuk ki, a közfeladatot ellátó személy ellen elkövetett erőszakos cselekmények letöltendő, egyéves szabadságvesztéssel kezdődnek. Szigorítsuk meg a jogszabályt úgy, hogy mindenki gondolja át, mielőtt egy postásra vagy egy tanárra kezet emel. Ilyen részletek sokaságából áll tehát össze a Fidesz programja.
– Mekkora a pénzügyi mozgástér a gazdaságban, milyen gyorsan lehet például a rendőri jelenlétet jelentősen növelni? Ez nyilván óriási anyagi ráfordítást igényel.
– Minimális, de ez pontosan csak az átadás-átvétel után derül ki. Itt nagy csalások vannak. A szocialisták 3,8 százalékos államháztartási hiányt mutatnak ki, szerintünk ez már most 7 százalék. Eltrükköztek jó 3-3,5 százaléknyi hiányt, amivel majd szembesülnünk kell. Nemcsak nekünk, hanem a Nemzetközi Valutaalapnak is. Azt, hogy milyen kötelezettségek vannak még, nem tudjuk, hiszen a kormány által közölt makrogazdasági adatokról egyet lehet biztosan állítani, egyik sem bizonyult igaznak. Volt, amit az élet módosított, és volt, amiben tudatosan csaltak.
– Az önkormányzatok már-már az életükért küzdenek. Kormányra kerülve milyen változásokra lehet számítani ezen a területen?
– A 2010-es költségvetés alkalmatlan arra, hogy az évet ezzel végig lehessen futtatni, ezért pótköltségvetésre lesz szükség. Az önkormányzatok valóban a végóráikat élik, hiszen döbbenetes mértékben csökkent az állam által előírt kötelező feladataik finanszírozása. Az önkormányzatok támogatási szintje jelenleg megegyezik a 2003. évivel. Ezt csak úgy lehet orvosolni, hogy újragondoljuk az önkormányzatok feladatellátását, amin könnyíteni kell. Számtalan értelmetlen feladatra kötelezik a helyhatóságokat.
– A kormányzati struktúra jelentős változásáról is lehet hallani. Mit lehet erről tudni?
– Az az igazság, hogy nem a kormányzati struktúrán múlik minden. A különféle kormányzati struktúrájú országok lehetnek sikeresek és sikertelenek is. Olyan rosszul irányították ezt az országot, hogy emellett a legjobb kormányzati struktúra is csődöt mondott volna. Ennél rosszabb teljesítmény nem is tudom, hogy létezik-e a világon. Ha valaki nem tud vezetni, és mindennek nekimegy, akkor még egy 600-as Mercedesszel sem tud egyről a kettőre jutni.
– Egy korábbi nyilatkozatában a hivatalok decentralizálásáról beszélt. Mint mondta, az agrártárca lehetne például Debrecenben. Nem merész ez a kijelentés?
– Magyarország egy hihetetlenül centralizált ország. Az összes adat ezt mutatja, és ennek a centralizációnak a csúcsa a főváros. Kívánatos lenne, ha Magyarország úgy épülne fel, hogy a fővároson kívül is lennének országos feladatot ellátó közintézmények, hatóságok, közgyűjtemények. Miért ne költözhetne az Alkotmánybíróság vidékre? Miért ne lehetne a Néprajzi Múzeum vagy valamelyik állami nagyvállalat székhelye valamelyik nagyvárosban? Az agrártárca fővárosi székhelye amúgy is furcsa. Ha Magyarországon a decentralizációban gondolkodunk, azt mondom, Debrecen azok között a városok között van, amelyek székhelyet tudnának adni az ilyen szervezeteknek.
– Az egész apparátus leköltözne Debrecenbe?
– Vidéken is élnek értelmes emberek. Aki nem akar ilyen feladat miatt elköltözni, ahelyett biztos lennének rátermett munkavállalók. Ráadásul ezeknek az embereknek a szemlélete gyökeresen eltér a fővárosiakétól. Azt mondogatjuk folyton, hogy nem fejlődik eléggé a vidék, de végre tényleg kellene valamit csinálni, nem csak beszélni róla.
– Korábban azt is felvetette, hogy az önkormányzati választásokat az országgyűlésihez képest két évvel el kellene tolni. Most is így gondolja?
– Állítom, hogy jót tenne a magyar viszonyoknak, ha az önkormányzati választások nem esnének egybe az országgyűlésivel. Ez azonban alkotmányos kérdés, amit csak kétharmados többséggel lehet módosítani, így ez jelenleg spekuláció.
– Ma már szinte tény, a Jobbik bekerül a parlamentbe. Miképpen értékeli a párt előretörését?
– A Jobbik a társadalmat feszítő problémák néhány részére rávilágít, de anélkül, hogy értelmes javaslatokat tenne le az asztalra. A stílus és az agresszió egy korlátozott szavazói körben tetszést arat. Amikor a ház ég, ha választani kell, én mégis inkább a tűzoltókat hívnám, és nem azt, aki a leghangosabban üvöltötte az utcán: tűz van, tűz van. A tűzoltáshoz a tűzoltóknak van felszerelésük, szakértelmük. Mi azt mondjuk a szavazóinknak, ma komoly és erős felhatalmazás kell ahhoz, hogy jelentős változásokat hajtsunk végre az országban. Nem kívánunk együttműködni a Jobbikkal, ezért minden szavazót arra kérünk, hogy ne ossza meg a szavazatát, és egyéniben, illetve a listán is a Fideszre szavazzon.
Zakó, csokornyakkendő, benzingőz – szenzációsra sikeredett a motoros urak felvonulása
A paksi kapus kiállítása után történelmi eredmény született Debrecenben + videó
Eddig tartott a béke? Dudás Mikit ismét elhagyja a gyermekei édesanyja
Román elnökválasztás 2025: Simion magával rántotta a romániai olajóriás papírjait – beásta magát a bukaresti tőzsde
Ezeket ültesd a megbarnuló, elszáradó tuják helyett
Elege lett a NATO-nak, megrendült a bizalom Ukrajnában: a nyugati szövetségesek tudni akarják, hová tűnt 770 millió dollár
Sokkoló videó került elő a Magyar Kupa-döntőn hibázó bíró reakciójáról
A Fradi a bajnoki cím, a Fehérvár a kiesés felé tett nagy lépést
Titokzatos levél zúzhatja porrá Magyar Péter politikai karrierjét
Az exit poll becslések Nicusor Dan független elnökjelölt győzelmét valószínűsítik Romániában
Trump reagált Biden betegségének hírére
Kiderült Polgár Tünde féltve őrzött titka, jönnek ki a fényre az Orbán-gyűlölők
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.