Önmagában nem képvisel elég erőt az Európai Unió (EU) és az Európai Központi Bank (EKB) ahhoz, hogy megregulázza Görögországot – véli két neves közgazdász, Nouriel Roubini és Arnab Das. A Világgazdaság című lap internetes kiadása arról tájékoztatott, hogy a szakemberek szerint a dél-európai államnak nemcsak pénzügyi megszorításokra, hanem átfogó reformokra is szüksége van.
A közgazdászok úgy látják, három út kínálkozik. Az első az éveken át tartó defláció, amelynek nyomán csökkennek a magánszektor bérei és az árak. A második a reformok felgyorsítása, amely a termelékenység növekedéséhez vezet, s eközben mind a köztisztviselők, mind a versenyszféra béreit kordában tartják. A harmadik az euró értékcsökkenésének lehetővé tétele.
Roubini és Das szerint a legfontosabb kérdés nem az, hogy egy tagország vagy több tagország segítse ki Athént, hanem az, milyen erkölcsi kockázatot jelentene a mentőcsomag az eurózóna jelenlegi szabályai mellett. Tekintve, hogy Görögország könnyen megfertőzheti a gazdasági térség más államait, az EU vagy az EKB önmagában nincs megfelelő helyzetben a mentőcsomag végrehajtásának felügyeletéhez. Roubini ezért hiteles IMF-programot javasol Görögországnak, ez ugyanis hatékonyabban minimalizálhatja a kockázatot, mint egy hitelgarancián alapuló megoldás.

Illik vagy nem illik? Tesztelje tudását kvízünkkel!