Görögország fertőzővé vált

Hírösszefoglaló
2010. 02. 27. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Önmagában nem képvisel elég erőt az Európai Unió (EU) és az Európai Központi Bank (EKB) ahhoz, hogy megregulázza Görögországot – véli két neves közgazdász, Nouriel Roubini és Arnab Das. A Világgazdaság című lap internetes kiadása arról tájékoztatott, hogy a szakemberek szerint a dél-európai államnak nemcsak pénzügyi megszorításokra, hanem átfogó reformokra is szüksége van.
A közgazdászok úgy látják, három út kínálkozik. Az első az éveken át tartó defláció, amelynek nyomán csökkennek a magánszektor bérei és az árak. A második a reformok felgyorsítása, amely a termelékenység növekedéséhez vezet, s eközben mind a köztisztviselők, mind a versenyszféra béreit kordában tartják. A harmadik az euró értékcsökkenésének lehetővé tétele.
Roubini és Das szerint a legfontosabb kérdés nem az, hogy egy tagország vagy több tagország segítse ki Athént, hanem az, milyen erkölcsi kockázatot jelentene a mentőcsomag az eurózóna jelenlegi szabályai mellett. Tekintve, hogy Görögország könnyen megfertőzheti a gazdasági térség más államait, az EU vagy az EKB önmagában nincs megfelelő helyzetben a mentőcsomag végrehajtásának felügyeletéhez. Roubini ezért hiteles IMF-programot javasol Görögországnak, ez ugyanis hatékonyabban minimalizálhatja a kockázatot, mint egy hitelgarancián alapuló megoldás.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.