Idén is gödörben marad az építőipar

Az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetségének felmérése szerint mélyül az építőipar válsága 2010-ben. A szakmai szervezet továbbra is a magasépítés és azon belül a lakásépítés terén várja a legnagyobb visszaesést, míg az infrastrukturális beruházásoknál minimális bővülést prognosztizál.

Bodacz Péter
2010. 02. 06. 23:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Negyedik éve tart az építőipari recesszió, az „utolsó jó évéhez”, 2006-hoz viszonyítva idén év elején 36-37 százalékkal kisebb az ágazat teljesítménye – közölte az Építési Vállalkozók Országos Szakszövetsége (ÉVOSZ). A szervezet által megkérdezett cégek várakozásait összegző, lapunkhoz eljuttatott tanulmány szerint 2010-ben 1800 milliárd forint értékű országos építésszerelési tevékenységre lehet számítani, amelynek 50-55 százaléka közmegrendelés. A várható forgalom eszerinti alakulása a recessziós mélyponton való stagnálást jelentheti. Az ÉVOSZ felmérése szerint a mélyépítés, az infrastruktúra-építés és a környezetvédelmi beruházások területén dolgozó cégeknél 2-5 százalékos bővülés, míg a magasépítés, a szak- és a szerelőipar területén 3-4 százalékos, a lakásépítésnél pedig további 10-12 százalékos csökkenés várható. Nem lehet számítani a szolgáltatási – azon belül az építőipari – exportlehetőségek bővülésére sem, ami némileg enyhíthetne az ágazat cudar helyzetén.
– A választások éve rendszerint lelassítja a beruházások előkészítési folyamatát, ennek pedig 2011-re is negatív kihatásai lesznek. A közbeszerzési piac jelentős része hónapokra leáll, amit szentesít azon friss kormányhatározat is, miszerint március 1-jétől ajánlatkérői döntés csak az új kabinet minisztereinek kinevezését követően hozható meg – olvasható a felmérésben, amely szerint a lánctartozások értéke idén eléri az ötszáz- milliárd forintot, s folytatódik a 2008 óta folyamatos építőipari felszámolási hullám.
Az ÉVOSZ jelentése kiemeli a banki és lakossági finanszírozás terén várható további nehézségeket, s nem hagyja szó nélkül a tavaly ősszel elfogadott építtetői fedezetkezelőt sem. Mint írják, a Biztos kéz néven is ismert intézmény akadozó működése várhatóan tovább bizonytalanítja majd a finanszírozási helyzetet, tehát nem járul hozzá a célul kitűzött tartozásilánc-mérsékléshez. Mint ismert, a Biztos kéz őrködne a beruházást fedező összeg felett mindaddig, amíg az alvállalkozót kifizeti a bizonyíthatóan elvégzett munka után. A szakmai szervezet szerint azonban az intézmény megalkotói arra a téves feltételezésre építettek, hogy az építőipari vállalatok az együttműködési lánc minden szintjén képesek előfinanszírozni a munkát és kifizetni alvállalkozóikat. Ehelyett azonban – hangsúlyozzák – az ágazat alacsony jövedelmezősége, a rossz likviditási helyzet és a hitelfeltételek szigorodása az irreálisan alacsony vállalási árak, valamint a tartozási lánc tartós fennmaradását eredményezik.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.