Manusehr Mottaki hangsúlyozta, hogy Teherán kész nyugati segédlettel feldúsítani uránkészleteit. Jelezte ugyanakkor, hogy Teherán semmiképp nem hajlandó változtatás nélkül elfogadni a Nemzetközi Atomenergia-ügynökség erre vonatkozó ajánlatát, és azzal kapcsolatban feltételeket támaszt. A bécsi székhelyű ügynökség még tavaly októberben javasolta, hogy Irán alacsony dúsítású uránkészletéből 1200 kilogrammot küldjön külföldre, ahol ezt húszszázalékosra dúsítanák, és fűtőanyagrudakat készítenének belőle a teheráni kutatóreaktor számára.
Daniel Ajalon izraeli külügyminiszter-helyettes úgy vélte, hogy a nemzetközi közösség barátságos gesztusokkal semmilyen eredményt sem tud elérni. Az iráni állásfoglalást a legtöbb résztvevő, köztük James Jones amerikai nemzetbiztonsági tanácsadó és Guido Westerwelle német külügyminiszter gyanakvással fogadta. Szergej Lavrov orosz külügyminiszter ugyanakkor kifejtette, megérti Teherán biztonsági aggodalmait. A német lapoknak nyilatkozó szakértők szerint Mottaki szereplése csupán azt bizonyította: Irán macska-egér játékot játszik a Nyugattal, és nem hajlandó az engedményekre.
A NATO-val kapcsolatban Karl-Theodor zu Guttenberg német védelmi miniszter a szervezet gyors reformját sürgette. Anders Fogh Rasmussen, a NATO főtitkára továbbra is a tagországok védelmét nevezte ugyan a NATO fő feladatának, de beismerte, hogy a nemzetközi terrorizmus és a kalóztámadások aktív beavatkozást követelnek meg. Rasmussen szerint az új orosz doktrína nem tart lépést a realitásokkal, és sérelmezte, hogy Oroszország a NATO bővítését fenyegetésnek tekinti. Szergej Ivanov orosz kormányfő-helyettes ezzel szemben a doktrína védelmi jellegéről beszélt, leszögezve: országa kész nukleáris fegyvert bevetni, ha támadás éri. James Jones megerősítette, hogy országa szerepet szán Romániának az új rakétavédelmi pajzsban.
Afganisztán kapcsán Rasmus-sen együttműködésre szólította fel Moszkvát. Mint mondta, szeretné, ha Oroszország helikopterek rendelkezésre bocsátásával, a hadsereg és a rendőrség alakulatainak kiképzésével járulna hozzá a katonai akciókhoz. Hamid Karzai afgán elnök kijelentette, országa 2015-ig saját lábára kíván állni, hogy maga gondoskodjon a biztonságról és a stabilitásról.
Amerikai felszólítás. Robert Gates amerikai védelmi miniszter felszólította a nemzetközi közösséget, közösen gyakoroljanak nyomást Iránra. Mahmúd Ah-madinezsád iráni elnök utasítást adott: hazai centrifugákkal kezdjenek el húszszázalékosra dúsítani uránt a teheráni kutatóreaktor fűtőanyag-ellátása céljából. (MTI)

Ennyit keres egy mérnök Magyarországon