idezojelek

Az „objektív tájékoztatás” és az átláthatóság követelménye

Harminc évvel ezelőtt az egyetlen jobboldali megyei napilapot, a Pest Megyei Hírlapot sem tűrték meg.

Bánó Attila avatarja
Bánó Attila
Cikk kép: undefined
Fotó: MTI/Czeglédi Zsolt

Szörnyű dolgokat művel a magyar Országgyűlés. Arra készül, hogy megszavazzon egy átláthatósági törvényt, amelynek életbe léptetésével ellenőrizheti, illetve korlátozhatja egyes, külföldi támogatásban részesülő szervezetek tevékenységét, ha azok veszélyeztetik Magyarország szuverenitását. A baloldali sajtó egy része máris felhördült. Néhány elkötelezett munkatársa (hozzávetőleg négyen) ki is vonult a Parlament elé, hogy Steindl Imre impozáns épületével a háttérben nagyobb súlyt adjon a mondandójának.

Bár a törvényjavaslat vitájára még csak ezután kerül sor, az elkötelezett tiltakozók többek között arról beszéltek, hogy Magyarország hatalmas léptekkel halad előre a putyini úton. Lánczi Tamás, a Szuverenitásvédelmi Hivatal elnöke 

ezzel szemben úgy nyilatkozott, hogy az átláthatósági törvény mintáját nem Moszkvában kell keresni, hanem az Egyesült Államokban, bár a magyar sokkal igényesebb és kifinomultabb annál.

A témáról Lázár János miniszternek is volt véleménye. Szerinte hazánkban vannak olyan szervezetek, amelyek befolyásolni akarják a közvéleményt, a közhangulatot, ezért a magyar embereknek joguk van megtudni, hogy ezt a tevékenységet kiken keresztül és milyen feltételekkel teszik.

Mindössze négy év telt el azóta, hogy Fekete-Győr András, a Momentum akkori, nagyképű, önmagát már miniszterelnöknek képzelő elnöke felvázolta az általa propagandistáknak tartott újságírók szomorú jövőjét. 

Kijelentette, hogy újságírókat tiltana el a foglalkozásuk gyakorlásától. Természetesen nem a balliberális „függetlenekre” gondolt.

Később az ellenzék újabb miniszterelnök-jelöltje, Márki-Zay Péter tett fenyegető és sértő kijelentéseket a nemzeti oldal híveire. Egy ideig sokan nem értették, hogyan állíthatja magáról, hogy elkötelezett keresztény, miközben összeáll a történelmi egyházak meggyőződéses ellenlábasaival, az idegen megbízók kegyeit kereső tábor tagjaival. Azóta azonban megszokhattuk, hogy ez is része az ellenzéki taktikának.

És egy esztendeje sincs, hogy Magyar Péter, a legújabb szemfényvesztő „messiás” kijelentette: „Ebből elég! A mi választóink nemcsak a politikai elit leváltását követelik, hanem a hozzájuk tartozó médiamunkásokét is. Őket ugyanúgy le fogjuk cserélni.” Igen, a brüsszeli „elit” előtt hajbókoló politikai lakájok tudják, hogy ez megfelel a nyugati demokrácia jelenlegi módszereinek.

A hang.hu egyik cikkében szerepel: „Ha az állami hirdetéseket nem átlátható és nem pártatlan módon osztják szét, az torzítja a piacot és sértheti az egyenlő bánásmódhoz való jogot”. 

Az nem szerepel benne, hogy az elektronikus sajtó, a kereskedelmi médiumok zöme a baloldal kezében van, hogy a velük szimpatizáló, jómódú magánszféra hatalmas pénzekkel támogatja őket. Nem. Ilyen vizsgálatokat a „függetlenek” nem végeznek, és a nemzeti oldalt érő fenyegetések ellen sem tiltakoznak.

A Független Objektív Sajtó (a rövidítéstől most tekintsünk el) munkatársai a vidéki sajtó helyzete miatt is panaszkodnak. Kétségtelen, a baloldali sajtó veszített korábbi pozícióiból, azonban méltó követője azoknak, akik például harminc évvel ezelőtt az egyetlen jobboldali megyei napilapot, a Pest Megyei Hírlapot sem tűrték meg. Neki tulajdonították ugyanis, hogy az 1994-es önkormányzati választások alkalmával győzelemre segítette a nemzeti oldalt (az országban egyedül ebben a megyében).

Ez a lap az Antall-kormány idején az egyetlen konzervatív-keresztény irányultságú megyei napilap volt az országban. A többit az MSZP korábban eladta az Axel Springer német lapkiadó vállalatnak, illetve francia, osztrák és angol befektetőknek, akik mindenütt meghagyták a baloldali sajtómunkásokat. 1992 végétől egyedül e megyei lap szerkesztőségében sikerült végrehajtani a rendszerváltást, de a baloldalnak ez is sok volt.

1994 júliusában (tehát az őszi önkormányzati választások előtt) a megye közgyűlésének jogi és ügyrendi bizottsága visszavonta a laptól a megye címerhasználatára 1992-ben kiadott engedélyt. Ezt a döntést a baloldali többségű közgyűlés bizottsága hozta, jelezve, hogy a lapot már nem tekinti a megye lapjának. Annak tekintette viszont a Vico cég által létrehozott, hirdetésekkel elárasztott ellenlapot, a Pest Megyei Híreket, amelynek engedélyezte a címer használatát.

1995 februárjában, már a Horn-kormányzat alatt megszüntették Pest megye napilapját, ötven munkatársát utcára küldték, amit a baloldal a cinkosok némaságával tudomásul vett. Szellemi örököseik ma is köztünk vannak. 

Abban bíznak, hogy idegen hátszéllel visszahozhatják a régi szép időket, és móresre taníthatják a patriótákat. Nem fog sikerülni.

A szerző író, újságíró

VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right
Szőcs László avatarja
Szőcs László

Ursula és Albert a chatszobában

Sitkei Levente avatarja
Sitkei Levente

Menekülő fehérek Dél-Afrikából

Bayer Zsolt avatarja
Bayer Zsolt

Mindig ellenzékben

Deák Dániel avatarja
Deák Dániel

A Tisza összejátszott az ukránokkal

A szerző további cikkei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.