Politikai vitát váltott ki a palesztinbarát tüntetés Berlinben

A berlini Kreuzberg városrészben tartott, Izrael-ellenes tüntetés során történt brutális rendőrverés komoly politikai visszhangot váltott ki Németország-szerte. Alexander Dobrindt szövetségi belügyminiszter (CSU) és több vezető politikus is elítélte az erőszakos cselekményeket, de a rendőrség és a jogrendszer működését is egyre többen bírálják.

Forrás: Junge Freiheit2025. 05. 19. 6:17
Illusztráció Egy korábbi Izrael-ellenes tüntetés Berlinben Fotó: Annette Riedl Forrás: dpa Picture-Alliance/AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alexander Dobrindt a Bundestagban tartott beszédében hangsúlyozta: az Izrael-ellenes tüntetők által elkövetett rendőrellenes erőszak nem egyedi jelenség.

16 May 2025, Berlin: Alexander Dobrindt (CSU), Federal Minister of the Interior, speaks during the 5th session of the German Bundestag. Photo: Sebastian Christoph Gollnow/dpa (Photo by Sebastian Gollnow / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Alexander Dobrindt (CSU) szövetségi belügyminiszter felszólal a német Bundestagban (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Sebastian Gollnow)

– Ez sajnos nem egyszeri eset, hanem újra és újra megtörténik – mondta a miniszter.

Szerinte a rendőrségnek a lehető legjobb felszereltségre és politikai támogatásra van szüksége: „Nem bizalmatlanságra, hanem teljes politikai hátszélre van szükségük.”

Több rendőr megsérült – egyikük súlyosan

A május 16-i demonstráció a Nakba – azaz az izraeli államalapítás és annak palesztin következményei – évfordulóján zajlott. A megmozdulás során a körülbelül 1100 fős tömeg agresszív palesztinbarát, Izrael-ellenes és rendőrellenes jelszavakat skandált, többen palackokat dobáltak, illetve ütötték és rúgták a kiérkező rendőröket. Tizenegy rendőr megsérült, egyikük súlyosan.

A súlyosan megsérült tisztet – egy 36 éves férfit – a tüntetők a jelentések szerint a tömegbe húzták, földre rántották, majd megtaposták. Eszméletlenül, törött karral szállították végül kórházba.

„Ez a jogállam elleni támadás”

A történtekre több politikus is reagált. Iris Spranger, Berlin tartomány szociáldemokrata belügyi szenátora sokkolónak nevezte az eseményeket: „Az ilyen zavargások a jogállamunk elleni támadások. Aki a rendőrökre támad, ránk, mindannyiunkra támad.” Hozzátette: szigorú következmények várnak az elkövetőkre.

Martin Hikel, Neukölln polgármestere (SPD) még erősebben fogalmazott: szerinte „rendőr elleni gyilkossági kísérlet” történt. Szerinte egyesek „végleg elveszítették kapcsolatukat a demokráciával és a közjóval.” Hikel felszólította a baloldali és palesztinpárt közösségeket, hogy határolódjanak el a történtektől: „Világos üzenetre van szükség: itt átléptek egy határt.”

14 May 2025, Berlin: Alice Weidel, federal leader and parliamentary group leader of the AfD, speaks after the Federal Chancellor's government statement in the plenary session of the Bundestag. Photo: Kay Nietfeld/dpa (Photo by KAY NIETFELD / DPA / dpa Picture-Alliance via AFP)
Alice Weidel, az AfD szövetségi vezetője és parlamenti frakcióvezetője beszél a Bundestag plenáris ülésén (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Kay Nietfeld)

AfD: Semmi keresnivalód itt

Alice Weidel, az AfD társelnöke is elítélte az erőszakot, és külön kiemelte, hogy az Izrael-ellenes tüntetésen történtek megdöbbentők. A súlyosan megsérült rendőrnek gyors felépülést kívánt, majd hozzátette:

Azoknak a külföldieknek, akik erőszakos tüntetéseken vesznek részt, nincs keresnivalójuk itt.

Stephan Weh, a Berlini Rendőrszakszervezet (GdP) elnöke szerint „ez az őrület véget kell érjen, mielőtt egyik kollégánk életét veszti egy ilyen esemény során”. Szerinte bár korábban visszafogottabbak volt a radikálisok, a mostani eset „az erőszak újabb szintje, amely sajnos várható volt”.

A berlini rendőrség eredetileg csak helyhez kötött demonstrációt engedélyezett volna, de a demonstrálók bírósági úton elérték, hogy felvonulásként is megtarthassák az eseményt.

A Zöldek a rendőröket is vizsgálnák

Marlene Schönberger, a Zöldek parlamenti képviselője kettős álláspontot képviselt. Egyrészt kijelentette, hogy a rendőri erőszak esetleges eseteit is „maradéktalanul fel kell tárni”.

Ugyanakkor hangsúlyozta:

Az is elfogadhatatlan, ha valakit a földre tepernek és féktelenül ütlegelnek.

Borítókép: Illusztráció. Egy korábbi Izrael-ellenes tüntetés Berlinben (Fotó: DPA Picture-Alliance/AFP/Annette Riedl) 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.